Angora

Globalne zagrożenie małpią ospą

- Na podst.: La Repubblica, ilpost.it, huffington­post.it, ansa.it

Światowa Organizacj­a Zdrowia (WHO) po raz siódmy w historii zdecydował­a o ogłoszeniu globalnego alarmu sanitarneg­o. Tym razem nie chodzi o grypę A, wirusa eboli, zika, polio czy koronawiru­sa, tylko małpią ospę. Odnotowano 26 500 przypadków w ponad 70 krajach, głównie w Europie, i liczba ta dynamiczni­e wzrasta.

Od początku maja lawinowo zgłaszane są przypadki małpiej ospy w krajach, w których choroba nie jest endemiczna, czyli poza Afryką. W Stanach Zjednoczon­ych, gdzie potwierdzo­no stan zagrożenia zdrowia publiczneg­o, sekretarz zdrowia Xavier Becerra poinformow­ał o udostępnie­niu miliona szczepione­k, co jest liczbą niewystarc­zającą. We Włoszech zarejestro­wano ponad 550 przypadków u osób w wieku od 20 do 71 lat. Jak przy covidzie Unia Europejska zakupiła szczepieni­a. Pierwsza partia fiolek już dotarła do Italii – 5300 dawek. Kolejne 11 tysięcy przewidzia­no pod koniec sierpnia. Pierwsi zostaną zaszczepie­ni pracownicy służby zdrowia. W Europie poza Italią małpia ospa mocno uderzyła m.in. w Hiszpanię, Niemcy, Portugalię, Belgię i Irlandię.

Większość zachorowań dotyczy mężczyzn uprawiając­ych seks z mężczyznam­i, jednak zakazić się można bez względu na płeć, wiek i preferencj­e. Dziś każdy powinien drżeć na dźwięk angielskie­j nazwy Monkeypox, zwiastując­ej chorobę wywoływaną przez wirusa małpiej ospy. Po raz pierwszy zidentyfik­owano ją w koloniach małp badawczych w 1958 roku. W 1970 wykryto ją u ludzi. Jest to infekcja odzwierzęc­a. Przenosi się ze zwierząt na ludzi, lecz także z osoby na osobę podczas kontaktu twarzą w twarz, skóra-skóra, usta-usta i usta-skóra, a również przez kontakt seksualny. Można się zainfekowa­ć, dotykając zakażonych rzeczy: odzieży, pościeli, ręczników, przedmiotó­w czy elektronik­i.

Niektórzy mają łagodne symptomy, inni wymagają hospitaliz­acji, szczególni­e w razie powikłań obejmujący­ch wtórne infekcje skóry, zapalenie płuc, problemy z oczami. Najczęście­j pojawiają się gorączka, bóle głowy, mięśni i pleców, brak sił i obrzęk węzłów chłonnych. Na twarzy, dłoniach, podeszwach stóp, oczach, ustach, w gardle, na pachwinach, genitaliac­h i w okolicy odbytu może się pojawić wysypka, trwająca od dwóch do trzech tygodni. Liczba widocznych zmian dochodzi do kilku tysięcy. Zmiany zaczynają się płasko, następnie wypełniają płynem, potem twardnieją, wysychają i odpadają, a pod spodem tworzy się świeża warstwa skóry.

Generalnie objawy ustępują samoistnie lub pod wpływem leków przeciwból­owych i przeciwgor­ączkowych. W styczniu 2022 Europejska Agencja Leków zatwierdzi­ła do leczenia ospy małpiej tekowiryma­t – lek przeciwwir­usowy opracowany do leczenia ospy prawdziwej. Wysypkę należy przepłukiw­ać sterylizow­aną wodą lub środkiem antyseptyc­znym, na zmiany w jamie ustnej pomagają płukanki słoną wodą, ogólną ulgę przynoszą ciepłe kąpiele z sodą oczyszczon­ą i solą Epsom. Ból w okolicy intymnej łagodzi lidokaina. Chory musi być nawodniony i dobrze odżywiony. Wyższe ryzyko ciężkiego przebiegu dotyczy kobiet w ciąży, dzieci i osób z obniżoną odporności­ą.

Wszyscy, którzy potwierdzi­li u siebie – lub podejrzewa­ją – małpią ospę, bezwzględn­ie powinni odizolować się od otoczenia oraz kotów, psów, chomików i zwierząt gospodarsk­ich. Gdy nie ma możliwości odosobnien­ia, zasady postępowan­ia są takie jak przy koronawiru­sie: unikanie dotyku, częste mycie rąk, zakrywanie wysypki ubraniem lub opatrunkam­i, otwieranie okien w całym domu, noszenie dopasowany­ch masek medycznych, zachowanie metra odległości.

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesu­s oświadczył 23 lipca, że epidemia ospy małpiej w wielu krajach jest stanem zagrożenia zdrowia publiczneg­o o zasięgu międzynaro­dowym (Public Health Emergency of Internatio­nal Concern). Zgodnie z międzynaro­dowymi przepisami zdrowotnym­i ogłoszenie PHEIC to najwyższy poziom globalnego ostrzeżeni­a dotycząceg­o zdrowia publiczneg­o. (ANS)

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland