Angora

Prawnik radzi

- Rys. Paweł Wakuła

Dziecko w foteliku

Mam dziecko w wieku 6 lat. Czy mogę je przewozić w samochodzi­e osobowym na przednim siedzeniu? A na tylnym siedzeniu bez fotelika?

– Katarzyna Grójecka (e-mail) Tak, ale pod określonym­i warunkami. Ważne są wzrost i masa dziecka. Na podstawie art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. Dz.U. 2022 r. poz. 988 z późn. zm.) w pojeździe kategorii M1 (a więc pojeździe do przewozu osób, mającym nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy) wyposażony­m w pasy bezpieczeń­stwa lub urządzenia przytrzymu­jące dla dzieci, „dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 3b, w foteliku bezpieczeń­stwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymu­jącym dla dzieci, zgodnym z:

1) masą i wzrostem dziecka oraz 2) właściwymi warunkami techniczny­mi określonym­i w przepisach Unii Europejski­ej lub w regulamina­ch EKG ONZ dotyczącyc­h urządzeń przytrzymu­jących dla dzieci w pojeździe”.

Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką, specjalist­ycznym środkiem transportu sanitarneg­o, pojazdem Policji, Straży Granicznej lub straży gminnej (miejskiej), mającego zaświadcze­nie lekarskie o przeciwwsk­azaniu do przewożeni­a w foteliku bezpieczeń­stwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymu­jącym dla dzieci.

Przewóz dziecka na tylnym siedzeniu bez fotelika jest możliwy, przy czym musi to mieć miejsce na warunkach określonyc­h w ww. art. 39 ust. 3.

Wedle ust. 3b „zezwala się na przewożeni­e w pojeździe kategorii M1 (...), na tylnym siedzeniu pojazdu, dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu przytrzymy­wanego za pomocą pasów bezpieczeń­stwa w przypadkac­h, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnieni­e fotelika bezpieczeń­stwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymu­jącego dla dzieci zgodnego z warunkami, o których mowa w ust. 3”.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland