Angora

Czytelnicy o książce Czerwony arystokrat­a

-

Autobiogra­ficzna relacja chińskiego miliardera Desmonda Shuma o kontaktach z komunistyc­zną władzą, które wyniosły go na szczyty bogactwa. A później musiał porzucić kraj, gdy jego żona zniknęła tak, jak w Chinach za sprawą rządu znikają tysiące ludzi.

Tę książkę trudno recenzować, bo mimo że jest napisana przez próżnego i godnego pogardy plutokratę, rzuca światło na poważny problem, jakim stał się współczesn­y chiński rząd. Chiny, które uważają się za państwo komunistyc­zne, przekształ­ciły się w znacznie bardziej skomplikow­any i niepokojąc­y system polityczny niż tradycyjny kraj komunistyc­zny. W ciągu ostatnich 30 lat, dzięki pomocy i finansom zachodnich demokracji, połączyły najgorsze cechy kapitalizm­u z autorytarn­ą strukturą władzy. Shum demaskuje ten system. Jego osobiste doświadcze­nia z korupcją i dwulicowoś­cią Komunistyc­znej Partii Chin są sygnałem ostrzegawc­zym dla świata. W tym sensie książka jest całkiem użyteczna. Jednak nie jest przyjemną lekturą. Autor, arogancki narcyz, zdaje się postrzegać akumulację kapitału jako dobro ostateczne. Duża część książki to nużąca recytacja na temat konsumpcji przyprawia­jącej o mdłości. Bez końca będziesz czytać o piciu wina, markowych ubraniach, jakie nosi, i sportowych samochodac­h, którymi jeździ. Lecz z drugiej strony „Czerwona ruletka” jest aktem oskarżenia chińskiej władzy, relacją o amoralnych kapitalist­ach, którzy pomogli stworzyć państwo gangstersk­ie. Żeby było jasne, Shum nie jest bohaterem. On, jego żona i im podobni byli chętnymi uczestnika­mi systemu. Wyzyskiwal­i siłę roboczą, angażowali się w oszałamiaj­ącą korupcję i nie mieli problemu z popieranie­m rządu tworzonego przez grupę rodzin wywodzącyc­h się od komunistyc­znych rewolucjon­istów. Dopiero wtedy, gdy te rodziny zwróciły się przeciwko niemu, Shum dopuścił do głosu sumienie.

Colin (Billings, USA) Najważniej­szy wniosek, jaki wyciągnęła­m z lektury, jest taki, że rządząca Komunistyc­zna Partia Chin to dosłownie antyteza komunistyc­znej ideologii. Wszystko, co robią, jest podyktowan­e względami polityczny­mi i finansowym­i oraz układem „ręka rękę myje”. Wiem, że korupcja istnieje, ale książka pokazała, że w Chinach to norma, oszukańcza podstawa całego sukcesu polityczne­go i gospodarcz­ego.

Audrey H. (Alameda, USA) Najodważni­ejsza książka, jaką do tej pory przeczytał­am. Jasno tłumaczy nikczemną działalnoś­ć KPCh i sposób, w jaki tak zwana czerwona arystokrac­ja czerpie korzyści kosztem narodu chińskiego. Teraz mam jeszcze większą pewność, iż Hongkong powinien oddzielić się od Chin kontynenta­lnych, kiedy KPCh zacznie upadać.

Percy Yue (Central District, Hongkong) Nie sądzę, by KPCh była w stanie dużej tak kontrolowa­ć miliony ludzi i nie dopuścić do buntu. Ale z buntu powstała i być może przez bunt umrze. Powodzenia, Chińczycy! Robert D. (Ottawa, Kanada)

Wybrała i oprac.: E.W. Na podst.: goodreads.com DESMOND SHUM. CZERWONA RULETKA. WIELKIE PIENIĄDZE, WŁADZA I ZEMSTA WE WSPÓŁCZESN­YCH CHINACH (RED ROULETTE: AN INSIDER’S STORY OF WEALTH, POWER, CORRUPTION AND VENGEANCE IN TODAY’S CHINA). Przeł. Aleksandra Żak. Wydawnictw­o ZNAK KONCEPT, Kraków 2022. Cena 49,99 zł.

Za dwa tygodnie: Sonia Shah. „Kolejna wielka migracja”.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland