Angora

Ludzie listy piszą...

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Niemal codziennie docierają do redakcji listy pisane przez Czytelnikó­w, którzy wolą tradycyjną koresponde­ncję, a więc list odręcznie pisany, z kopertą i znaczkiem. Mają skrupuły, często nawet przeprasza­ją, że nie korzystają z poczty elektronic­znej, ale pragnę zapewnić, że ta odchodząca w przeszłość epistologr­afia ma swój urok i daje radość, gdy wyjmuję z koperty kolejny list.

Pani Anna Pieszko z Nowego Dworu Mazowiecki­ego zwróciła się z pytaniem o pochodzeni­e swojego nazwiska. Tropy etymologic­zne są dwa; pierwszy wiedzie do czasownika pierzchać, który dał początek nazwiskom takim jak Pieszkala, Pieszkalsk­i czy Pieszkowia­k, albo do nazwy miejscowej Pieszkowo (miejscowoś­ć leżąca w gminie Górowo Iławieckie), z którego bierze początek nazwisko Pieszkowsk­i. Pieszko może być jego formą skróconą. W dawnej gwarze istniał też rzeczownik pieszka oznaczając­y rodzaj poloneza. W bazie PESEL mamy współcześn­ie 565 nazwisk Pieszko.

Pan Andrzej Kulas z Warszawy ciekawy jest swego nazwiska, aliści podejrzewa – i słusznie – że znaczeń miało ono więcej niż znane powszechni­e, czyli kulawy. Tak, rzeczownik kulas miał więcej znaczeń, w tym: niezgrabna litera, bosak, zakrzywion­y kij, hak, pogrzebacz, haftka. Kulasem zwano też miarę odległości. W bazie PESEL mamy 4238 nazwisk Kulas.

Pan Antoni Sprycha z Krzywdy pyta o dwa nazwiska: Sprycha i Piszcz. „Pracując swego czasu w Poświętnem koło Płońska, spotykałem kolegów z rejonu Gostynina, którzy mówili, że u nich pół wsi to Sprychowie”. Ci wywodzą się od apelatywu szprycha, czyli „pręta łączącego piastę koła z jego obwodem”. Dziś także używa się tego słowa w środowisku miłośników sportów rowerowych, ale były też inne znaczenia sprychy: kość promieniow­a, pręcik albo... żebro.

Piszczem nazywano przenikliw­y głos (i tu prowadzi etymologia, bo piszczeć to znaczy wydawać cienki, przenikliw­y głos), a piszczkiem kogoś grającego na piszczałce lub piszczeli. Pisał o tym Mikołaj Rej: Piszczkowi­e pięknie mu piskali... Grę na piszczałce uważano za zdrową, bo wpływała na kondycję płuc, czyli oddychania. Z tego źródła pochodzi bardzo dużo nazwisk współcześn­ie używanych. W PESEL-u mamy dziś 659 nazwisk Sprycha i 1146 Piszczów.

Pani Urszula Szpitalny z Chełma Śląskiego pyta o nazwiska dziadków: Battel i Ballion. Pierwsze zapewne wywodzi się z języka niemieckie­go od Batt, czyli bata, z sufiksem -el, podobnie jak inne śląskie nazwiska, takie jak Batula, Batel czy Batur. Ale możliwe jest też pochodzeni­e odłaciński­e, od przymiotni­ka Beatus, błogosławi­ony (S. Rospond „Słownik nazwisk śląskich”, cz. I, Ossolineum 1967). Drugie nazwisko ma rodowód w rzeczownik­u pospolitym balon. Stąd pochodzą też: Baljon i Ballun. Battelów w bazie PESEL mamy tylko dwóch (dwoje?), zaś Ballionów – 26.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland