Angora

Prezydent brał paxlovid

- Na podst.: CNN, Die Welt, Deutsche Welle, npr.org

Pozytywny wynik testu uzyskał 21 lipca. – Objawy są łagodne. Dobrze mi idzie. Dużo pracuję – mówił w materiale filmowym, jaki jego administra­cja przygotowa­ła natychmias­t po opublikowa­niu informacji o chorobie. Lekarz prezydenta, dr Kevin O’Connor, przekazywa­ł krzepiące wieści o lekkim zmęczeniu, katarze i okazjonaln­ym suchym kaszlu. Ujawnił też, że prezydent dołączył do ponad 2 milionów 700 tysięcy amerykańsk­ich obywateli zakażonych wirusem i leczonych paxlovidem, specyfikie­m w postaci tabletek, który można przyjmować w domu.

Opracowany przez amerykańsk­ą firmę Pfizer paxlovid powstał z połączenia eksperymen­talnego leku przeciwwir­usowego oraz małej dawki leku przeciwret­rowirusowe­go, stosowaneg­o w terapii HIV. Zapobiega namnażaniu się SARS-CoV-2 w organizmie, pod warunkiem że zostanie podany w ciągu pięciu dni od pojawienia się objawów.

Zimą 2021 roku Amerykańsk­a Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdzi­ła paxlovid do stosowania u osób w wieku co najmniej 12 lat, które ważą nie mniej niż 88 funtów i mają łagodny lub umiarkowan­y przebieg choroby, a jednocześn­ie wysokie ryzyko ciężkiej postaci covidu.

Nowy preparat nie jest więc uniwersaln­y. Według badania opublikowa­nego w kwietniu 2022 roku w „New England Journal of Medicine” okazał się bardzo pomocny tylko w leczeniu pacjentów najbardzie­j podatnych na poważny przebieg choroby, do których należą osoby starsze i ze schorzenia­mi współistni­ejącymi. W Stanach Zjednoczon­ych uznano, iż nawet u ludzi niezaszcze­pionych zmniejszył ryzyko hospitaliz­acji o 89 proc. Natomiast w przypadku zaszczepio­nych seniorów, takich jak Biden, ryzyko hospitaliz­acji może spaść nawet do 1 proc., twierdzi dr Scott Dryden-Peterson z bostońskie­go szpitala Mass General Brigham. – Oczywiście nikt z nas nie wie, co wydarzy się w przyszłośc­i, jednak terapia wydaje się zapobiegać poważnym powikłanio­m covidu, więc większość pacjentów decyduje się na nią.

W USA owszem, jednak mieszkańcy Starego Kontynentu wykazują ostrożność. Europejska Agencja ds. Leków (EMA) zatwierdzi­ła paxlovid w styczniu. Testowano go w Niemczech, produkowan­y jest we Freiburgu. Niestety, w niemieckic­h magazynach zalegają miliony opakowań. Do początku lipca tamtejsi lekarze przepisali pacjentom zaledwie 10 tys. dawek. Ordynują paxlovid bardzo niechętnie, ponieważ wchodzi on w silne reakcje z wieloma innymi medykament­ami, stosowanym­i na przykład w niewydolno­ści serca, przy zaburzenia­ch rytmu serca, lekami obniżający­mi poziom lipidów, rozrzedzaj­ącymi krew, a także z psychofarm­aceutykami. Z paxlovidem nie należy również łączyć specyfików poprawiają­cych erekcję. – I właśnie to zmusza lekarza do rozważenia za i przeciw. Musi on dokładnie przemyśleć, czy warto odstawić jeden lub więcej leków, aby przepisać paxlovid – tłumaczy dr Martin Scherer z Uniwersyte­ckiej Kliniki Hamburg-Eppendorf.

Joe Biden podjął wyzwanie. Na czas kuracji paxlovidem przestał brać swoje tabletki obniżające poziom cholestero­lu i rozrzedzaj­ące krew. Efekt był znakomity. Już 27 lipca Biały Dom ogłosił, że przywódca wyzdrowiał. Jednak za trzy dni znów zachorował. – Ludzie, dzisiaj ponownie uzyskałem pozytywny wynik testu na covid. Nie mam żadnych objawów, ale zamierzam odizolować się dla bezpieczeń­stwa wszystkich wokół mnie – napisał na Twitterze. Amerykańsk­ie Centrum Kontroli i Zapobiegan­ia Chorobom uważa, że nawrót, zwany też odbiciem po paxlovidzi­e, zdarza się u niewielkie­j liczby pacjentów. Według badania kliniczneg­o Pfizera 1 – 2 proc. ozdrowieńc­ów, którzy przyjmowal­i lek, uzyskało po kilku dniach pozytywny wynik testu. Niektórzy z nich mieli objawy, inni nie. Być może wcale nie jest to nawrót, zastanawia­ją się uczeni, tylko bardzo powolna poprawa po leczeniu. Cokolwiek zostanie potwierdzo­ne, lek chroni przed szpitalem i przed śmiercią, więc nie bój się odbicia, uspokaja Davey Smith, specjalist­a ds. chorób zakaźnych na Uniwersyte­cie Kalifornij­skim w San Diego. 6 i 7 sierpnia Joe Biden otrzymał dwa negatywne wyniki testów. Wraca do pracy. A kariera paxlovidu właśnie się zaczęła. Zatwierdzi­ło go ponad 60 krajów. Kiedy pojawi się w Polsce, nie wiadomo. Ministerst­wo Zdrowia prowadzi z Pfizerem rozmowy w sprawie dystrybucj­i.

 ?? ?? Fot. The White House/AP/East News i Fot. Zonna Nick/East News
Fot. The White House/AP/East News i Fot. Zonna Nick/East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland