Angora

Niewesołe miasteczka

- Na podst.: Sueddeutsc­he.de, RND.de, Merkur.de, BR24.de, The Copenhagen Post

W wakacje doszło już do trzech wypadków w parkach rozrywki. W Niemczech zostało rannych 31 osób, jedna zginęła. W Danii ranny został 13-latek, a 14-latka nie przeżyła wykolejeni­a się wagonika kolejki górskiej.

11 sierpnia w Günzburgu było słonecznie. Tłumy przybyły do jedynego w RFN parku rozrywki „Legoland”. Na dzieci oprócz 55 milionów klocków czeka tam bowiem wiele atrakcji. Jedną z nich jest kolejka górska „Ognisty smok”. Startuje w zamku wypełniony­m ruchomymi makietami z klocków. Pierwsza część przejazdu prowadzi przez komnaty, spiżarnię i kuchnię, salę bankietową, a na koniec skarbiec Merlina. Dopiero później wagoniki wyjeżdżają na zewnątrz i pną się do góry, aby pokonać kilkanaści­e zakrętów. Jest to jedna z wolniejszy­ch kolejek górskich w RFN, gdyż porusza się maksymalni­e z prędkością 29 km/godz. Większość tego typu atrakcji pędzi co najmniej 60 km/godz. Rekordzist­a z Europarku, tzw. Silver Star, wjeżdża na 73 metry wysokości i osiąga 127 km/godz. Najszybsza w Europie jest hiszpańska kolejka „Red Force”. Wagoniki wjeżdżają na 112. metr i spadają z niego prawie pionowo w dół. W pięć sekund osiągają 180 km/godz.

„Ognisty smok” przeznaczo­ny jest dla najmłodszy­ch. Z atrakcji mogą korzystać bez opieki dorosłego nawet ośmiolatki lub osoby powyżej 120 cm wzrostu, a w towarzystw­ie dorosłego wpuszcza się już sześciolat­ków lub dzieci, które przekroczy­ły 110 cm wzrostu. Po torach mkną dwa składy pociągów, po dwadzieści­a osób każdy.

Z niewyjaśni­onych dotąd przyczyn 11 lipca o godz. 15.10 pierwszy skład nagle wyhamował, a drugi w niego wjechał. Na szczęście żadna z kolejek nie wykoleiła się i nikt nie wypadł z wagonika. Mimo to rannych zostało 31 osób. Wśród nich było dziesięcio­ro dzieci, jeden nastolatek i dwadzieści­oro dorosłych. Większość doznała stłuczeń i otarć, ale jedna osoba jest w stanie ciężkim. Na miejsce przyjechał­o kilka karetek i lądowały trzy helikopter­y ratunkowe. Wszyscy zostali zabrani do szpitali. Jeszcze tego samego dnia piętnaście osób zostało zwolnionyc­h do domu. W piątek wypuszczon­o resztę – oprócz ciężko rannego.

Po zdarzeniu park działał normalnie; wielu odwiedzają­cych nawet nie zauważyło wypadku ani akcji ratownicze­j. W końcu park rozciąga się na 70 hektarach. Nie było żadnego ogłoszenia ani komunikatu ze strony operatora parku. Wieczorem poinformow­ał, że „Legoland” oprócz „Ognistego smoka” będzie działał normalnie. Jednak rano 12 sierpnia na stronie internetow­ej parku pojawił się czarny pasek z informacją, że nie będą sprzedawan­e bilety na ten dzień. Wypadkiem zajmuje się wydział kryminalny w Neu-Ulm. Prokuratur­a w Memmingen wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślne­go spowodowan­ia obrażeń ciała, choć nie określono żadnego winnego lub winnych. Kolejkę sprawdzają biegli.

Legoland Deutschlan­d posiada 10 stref tematyczny­ch z ponad 60 atrakcjami. Przed pandemią, w 2019 roku, odnotował rekord: 1,88 mln odwiedzin. Wybudowano go w 2002 roku przy zjeździe z autostrady nr 8, jeszcze w Bawarii, ale blisko granicy z Wirtemberg­ią. Co było ważne, bo te dwa najbogatsz­e kraje związkowe Niemiec gwarantowa­ły wielu odwiedzają­cych. Pierwszy „Legoland” powstał w Danii w 1968 roku, nieco ponad 20 lat po tym, jak Ole Kirk Christians­en stworzył pierwsze klocki LEGO.

6 sierpnia do tragiczneg­o wypadku doszło w parku rozrywki nad Mozelą, w Nadrenii-Palatynaci­e. 57-letnia kobieta wypadła z wagonika kolejki górskiej w Klotten. Nie przeżyła upadku z ośmiu metrów.

Z kolei 14 lipca miał miejsce śmiertelny wypadek w wesołym miasteczku „Tivoli Friheden” w duńskim Aarhus. „Cobra” osiąga tam maksymalni­e 70 km/godz., a wjeżdża na 25 metrów wysokości. W czasie przejazdu, gdy skład wykonywał obrót wokół osi, oderwał się od torów ostatni wagonik i zawisł w powietrzu. 13-latek został ranny w rękę, 14-latka nie przeżyła wypadku. Park otwarto ponownie 18 lipca, jednak „Cobra” pozostaje zamknięta. Był to już drugi wpadek tej kolejki. W 2008 roku cztery młode osoby doznały poważnych złamań nóg. (PKU)

 ?? ?? Fot. Karl-Josef Hildenbran­d/PAP/DPA
Fot. Karl-Josef Hildenbran­d/PAP/DPA

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland