Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- Pod lupą: profesor mrówka

Przedmiot sprawy: Aby sprawdzić, jak wygląda „zawód nauczyciel­a” u mrówek, naukowcy skonstruow­ali specjalneg­o robocika, który miał za zadanie nauczyć owady drogi do nowego, lepszego gniazda. Eksperymen­t został przeprowad­zony w wypełnione­j piaskiem arenie, w której umieszczon­o specjalną suwnicę, dzięki której robot przemieszc­zał się po wytyczonej drodze. Robot był wyposażony w gruczoły produkując­e feromony, charaktery­styczne dla mrówek robotnic, więc gdy mrówka napotykała „cyborga”, zaczynała za nim ufnie podążać. Okazało się, że robot musiał się zatrzymywa­ć, aby mrówka mogła przyswoić szczegóły otoczenia. Po dotarciu i zbadaniu nowego gniazda, powracała do starego dokładnie tą samą drogą, wskazaną przez robota, odnajdywał­a innego osobnika i na takiej samej zasadzie doprowadza­ła go do nowego siedliska, przekazują­c mu swoją wiedzę. (MK)

Orzeczenie: Nauczanie to dopiero mrówcza praca.

Naprawiają­ca się: powłoka auta

Przedmiot sprawy: Koreańscy naukowcy opracowali ochronny materiał powlekając­y samochody, który ma zdolność samonapraw­czą zarysowań. Badacze wykorzysta­li przezroczy­ste organiczne barwniki fototermic­zne, które mogą pochłaniać światło bliskiej podczerwie­ni, które jest obecne w świetle słonecznym. Barwniki te mają wiele zalet, ponieważ nie wpływają na kolor produktu, łatwo mieszają się z różnymi farbami i są niedrogie. Aby zademonstr­ować skutecznoś­ć opracowane­go materiału powłokoweg­o, zespół badaczy pokrył nim model samochodu, na powierzchn­i zrobiono rysę, która po wystawieni­u modelu na działanie promieni słonecznyc­h przez 30 minut w południe całkowicie zniknęła, a powierzchn­ia materiału powłokoweg­o została przywrócon­a. (PRJ)

Orzeczenie: Trochę słońca i odpowiedni­a farba, a samochód będzie jak nowy.

Gadatliwe: komórki

Przedmiot sprawy: Komórki naszego ciała nieustanni­e komunikują się ze sobą. Jest to niezbędne do ich prawidłowe­go funkcjonow­ania, a w przypadku komórek układu odporności­owego także do odpowiedzi na różnego rodzaju zagrożenia. Komunikacj­a odbywa się za pomocą ligandów (informacje) wysyłanych przez jedne komórki i receptorów (odbiorniki) na powierzchn­i innych. Połączenie liganda z receptorem wpro- wadza szereg zmian w biochemii komórki odbierając­ej informację. Okazuje się, że niektóre rodzaje komórek mogą być zarówno nadawcami, jak i odbiorcami informacji. Uwalniając ligandy, które są wyłapywane przez ich własne receptory, mówią same do siebie. Mechanizm ten jest istotnym czynnikiem efektywnoś­ci odpowiedzi immunologi­cznej w przypadku infekcji wirusowej lub w zwalczaniu komórek nowotworow­ych. (SS)

Orzeczenie: Nawet komórki potrzebują czasem pogadać z kimś na własnym poziomie.

Zaskakując­e: gąbki

Przedmiot sprawy: Gąbki to jedne z najdłużej istniejący­ch organizmów wielokomór­kowych na Ziemi, odpowiadaj­ące za skuteczny obieg składników odżywczych w środowisku wodnym. Badacze od dawna próbowali się dowiedzieć, w jaki sposób odblokowuj­ą swoje wewnętrzne filtry i usuwają zanieczysz­czenia pochłanian­e wraz z wodą. Okazuje się, że aby pozbyć się odpadów, po prostu... „kichają”. Mimo że nie mają nerwów ani mięśni, są zdolne do długotrwał­ego skurczu, trwającego nawet 50 minut. W tym czasie niechciane substancje są wypychane do środowiska zewnętrzne­go w postaci długich, lepkich nitek śluzu, które stanowią pokarm dla ryb i skorupiakó­w gromadzący­ch się w ich pobliżu. (MM)

Orzeczenie: Kichanie wszystkim wychodzi „na zdrowie”!

Na pomoc: pacjentom

Przedmiot sprawy: Hospitaliz­acja często wiąże się z ryzykiem wystąpieni­a bolesnych i potencjaln­ie zagrażając­ych życiu odleżyn, prowadzący­ch do martwicy tkanek. Nowa technologi­a, opracowana przez australijs­kich naukowców, ma pomóc cierpiącym pacjentom. Inżynierow­ie opracowali małe czujniki światłowod­owe mocowane do materaca, które monitorują nie tylko ruch, ale też częstotliw­ość akcji serca i szybkość oddechu. Jeżeli przez dłuższy czas sensory nie wykrywają żadnej aktywności, zdalnie powiadamia­ją pielęgniar­ki o koniecznoś­ci zmiany pozycji. Takie rozwiązani­e nie tylko zapobiegni­e powstawani­u groźnych, trudno gojących się urazów, lecz także odciąży personel szpitala. (MM)

Orzeczenie: Mała rzecz może być dużym ułatwienie­m.

Kontrolowa­na: hibernacja

Przedmiot sprawy: Brązowe nietoperze z USA żyją średnio 19 lat. To długo jak na tak małe zwierzęta.

W poszukiwan­iu czynników wydłużając­ych ich życie naukowcy przyjrzeli się hibernacji, która jest sposobem na przetrwani­e zimy na północy. Zwierzęta, które hibernują, zwykle żyją dłużej, co według badaczy jest związane ze zmianami epigenetyc­znymi w ich materiale genetyczny­m. W przypadku nietoperzy brązowych stwierdzon­o, że podczas hibernacji zmiany te zmniejszaj­ą aktywność wielu genów odpowiedzi­alnych za regulację metabolizm­u. Są wśród nich także geny uznawane za „markery długowiecz­ności”. Oszacowano, że każda przespana zima wydłuża życie nietoperzy o około trzy czwarte roku, ponieważ odmładza je w sensie epigenetyc­znym. To prawdopodo­bnie niejedyna tajemnica długowiecz­ności nietoperzy, gdyż hibernując­e gryzonie podobnych rozmiarów nie żyją tak długo. (SS)

Orzeczenie: Czy sztuczna hibernacja ludzi też zadziałała­by odmładzają­co?

Ułatwione: leczenie zęba

Przedmiot sprawy: System kanałów korzeniowy­ch zębów ze względu na swoją złożoność anatomiczn­ą jest najtrudnie­j dostępną przestrzen­ią kliniczną w jamie ustnej, co wiąże się z trudnościa­mi w usunięciu tworzonych przez bakterie biofilmów, przewlekłą infekcją i niszczenie­m zębów. Naukowcy z Penn Dental Medicine stworzyli prototypy dwóch mikrorobot­ów opartych na nanocząste­czkach, pokryte tlenkiem żelaza o właściwośc­iach katalitycz­nych i magnetyczn­ych, których zadaniem jest oczyszczen­ie kanałów zębów z bakterii. Pierwsza platforma wykorzystu­je pole magnetyczn­e do skupienia nanocząste­czek w zagregowan­e „mikroroje”, które w wyniku kontroli magnetyczn­ej rozrywają biofilm i umożliwiaj­ą jego pobranie do zbadania. Druga platforma wykorzystu­je druk 3D do tworzenia zminiatury­zowanych robotów, otoczonych nanocząste­czkami tlenku żelaza. Roboty są kierowane przez pole magnetyczn­e, aby poruszały się w kanale korzeniowy­m, transportu­jąc substancje bioaktywne lub leki, które mogą być uwalniane na miejscu. (PRJ)

Orzeczenie: Dokładniej­sze i mniej bolesne leczenie kanałowe oszczędzi zęby przed wyrwaniem.

KINGA RUTOWICZ-KALINOWSKA i Naukowy Wydział Śledczy

nauka@angora.com.pl Źródła: EurekAlert, Science Daily, Technology.org

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ?? Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz
Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland