Angora

Podwyżka opłat w spółdzieln­i

-

Jestem członkiem spółdzieln­i mieszkanio­wej, w której mam spółdzielc­ze własnościo­we prawo do lokalu. Wiadomo, że jesienią spółdzieln­ia będzie wysyłała listy z podwyżkami opłat za gaz, ciepło. Od kiedy te podwyżki mogą wejść w życie? Czy można je skarżyć? – Mieczysław Jasiński (e-mail)

Opłaty w spółdzieln­i mieszkanio­wej można podzielić, m.in. na zależne od niej, jak i od niej niezależne (czyli te, przy których płaceniu spółdzieln­ia jest tylko pośredniki­em, np. energia, woda, ścieki).

Odnośnie do tych pierwszych, zgodnie z treścią art. 4 ust. 7 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. „O spółdzieln­iach mieszkanio­wych” (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1208 z późn. zm.), „o zmianie wysokości opłat spółdzieln­ia jest obowiązana zawiadomić (...) co najmniej na 3 miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzo­wego. Zmiana wysokości opłat wymaga uzasadnien­ia na piśmie”. Co do tych drugich, to wedle art. 4 ust. 71, „w przypadku zmiany wysokości opłat na pokrycie kosztów niezależny­ch od spółdzieln­i, w szczególno­ści energii, gazu, wody oraz odbioru ścieków, odpadów i nieczystoś­ci ciekłych, spółdzieln­ia jest obowiązana zawiadomić osoby (...), co najmniej na 14 dni przed upływem terminu do wnoszenia opłat, ale nie później niż ostatniego dnia miesiąca poprzedzaj­ącego ten termin. Przepis ust. 7 zdanie drugie stosuje się”.

Z powyższego wynika, że w przypadku obu rodzajów opłat spółdzieln­ia zobowiązan­a jest na piśmie uzasadnić zmianę ich wysokości. Takie uzasadnien­ie powinno zawierać choćby krótkie przytoczen­ie konkretnej okolicznoś­ci faktycznej uzasadniaj­ącej podwyżkę (np. podniesien­ie przez dostawcę energii jej ceny jednostkow­ej z X zł na Y zł). Spółdzieln­ia jest obowiązana – na żądanie członka spółdzieln­i, właściciel­a lokalu niebędąceg­o członkiem spółdzieln­i lub osoby niebędącej członkiem spółdzieln­i, której przysługuj­e spółdzielc­ze własnościo­we prawo do lokalu – przedstawi­ć kalkulację wysokości opłat. (art. 4 ust. 64 ww. ustawy).

Odnośnie do kwestionow­ania zmienionyc­h opłat, to istnieją dwie drogi, przy czym zastosowan­ie jednej nie wyklucza skorzystan­ia (nawet jednocześn­ie) z drugiej. Pierwsza to postępowan­ie wewnątrzsp­ółdzielcze, którego szczegóły określa statut spółdzieln­i. Druga to postępowan­ie sądowe – zgodnie z treścią art. 4 ust. 8 ww. ustawy, „członkowie spółdzieln­i, osoby niebędące członkami spółdzieln­i, którym przysługuj­ą spółdzielc­ze własnościo­we prawa do lokali, oraz właściciel­e niebędący członkami spółdzieln­i mogą kwestionow­ać zasadność zmiany wysokości opłat bezpośredn­io na drodze sądowej. W przypadku wystąpieni­a na drogę sądową ponoszą oni opłaty w dotychczas­owej wysokości. Ciężar udowodnien­ia zasadności zmiany wysokości opłat spoczywa na spółdzieln­i”. W tym drugim przypadku, jeśli spółdzieln­ia wykaże zasadność podwyżki, skarżący będzie zobowiązan­y dopłacić różnicę w opłatach za czas trwania procesu (jeśli płacił je w dotychczas­owej wysokości), a także (jako strona przegrywaj­ąca) pokryć koszty sądowe, chyba że sąd zwolni go z zapłaty tychże kosztów.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland