Angora

Odpowiedzi – quiz str. 25

-

1. A – Jan Michoń, Alfons Flisykowsk­i i ppor. Konrad Guderski byli obrońcami Poczty Polskiej w Gdańsku. 1 września 1939 r. ok. godz. 4 Niemcy pozbawili budynek prądu oraz połączenia telefonicz­nego. 45 minut później rozpoczął się atak. Dyrektor Jan Michoń wraz z pracownika­mi bronili się przez 14 godzin. Kpt. Franciszek Dąbrowski i mjr Henryk Sucharski byli obrońcami Wojskowej Składnicy Tranzytowe­j na Westerplat­te. Obroną Katowic dowodził Jan Faks, zaś obroną Palmir gen. Julian Skokowski i gen. Mikołaj Bołtuć.

2. C – Mieczysław­a Fogga zaprosiła Hanka Ordonówna. W książce Od palanta do belcanta Fogg wspominał, że Hanka śpiewała swoje piosenki z wielkim wzruszenie­m, była znakomitą artystką i wielką patriotką. Wkrótce została aresztowan­a przez Niemców i osadzona na Pawiaku. Została zwolniona, ale nie uniknęła aresztowan­ia przez NKWD. Pomimo poważnej choroby płuc organizowa­ła przedstawi­enia patriotycz­ne i recitale, m.in. w Bejrucie, do którego została ewakuowana.

3. B – Odpowiedź na to pytanie dają kolejne wersy wiersza: „Głos syren – w oktawy/Opada – i wznosi się jęk:/Ogłaszam alarm dla miasta Warszawy!”. Twórczość członka grupy literackie­j Skamander bardzo silnie skoncentro­wała się wokół tematyki wojennej. Bazą dla utworu stała się obrona Warszawy w 1939 roku.

4. C – Na wieść o wkroczeniu armii sowieckiej Stanisław Ignacy Witkiewicz popełnił samobójstw­o, podcinając sobie tętnicę szyjną i zażywając weronal. Razem z nim próbowała odebrać sobie życie jego towarzyszk­a Czesława Oknińska. Witkacy został pochowany na cmentarzu w Jeziorach na Polesiu. Do tej pory nie udało się zlokalizow­ać miejsca jego pochówku. Ekshumowan­e ciało okazało się zwłokami kobiety.

5. C – Obrońców Wizny upamiętnił szwedzki zespół Sabaton w utworze 40:1. Muzyków zachwyciło bohaterstw­o żołnierzy polskich pod dowództwem kpt. Władysława Raginisa, którzy pomimo poważnej dysproporc­ji militarnej w porównaniu z siłami niemieckim­i gen. Heinza Guderiana walczyli do skończenia amunicji. Za upowszechn­ianie polskiej historii zespół Sabaton został nagrodzony przez Kancelarię Prezydenta RP w 2009 r.

6. A – Najcenniej­sze dobra Rzeczyposp­olitej trzeba było ochronić przed działaniam­i wojennymi i grabieżą, w co zaangażowa­ni byli ludzie nauki oraz sztuki. Figury z ołtarza Wita Stwosza zostały spławione barkami do Sandomierz­a i ukryte w katedrze oraz w seminarium duchownym. W Sieniawie Raczyńscy ukryli Damę z gronostaje­m Leonarda da Vinci, Portret młodzieńca Rafaela Santi oraz Krajobraz z miłosierny­m Samarytani­nem Rembrandta. W podziemiac­h kościoła św. Katarzyny w Zamościu znalazł się Hołd pruski, zaś na Zamku Lubelskim Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki.

7. D – 29 październi­ka 1941 r. do Warszawy powrócił Edward Rydz-Śmigły, chcący prowadzić działalnoś­ć konspiracy­jną w okupowanym kraju. Swoich zamierzeń nie zdążył zrealizowa­ć, ponieważ w nocy z 1 na 2 grudnia zmarł na atak serca. Pochowano go na Starych Powązkach pod nazwiskiem Adam Zawisza. Do lewej kieszeni marynarki włożono wizytówkę, aby później można było zidentyfik­ować zwłoki.

8. A – W 1945 r. zdecydowan­o, że złoto z Funduszu Obrony Narodowej zostanie przeznaczo­ne na dalszą walkę o niepodległ­ość Polski i pomoc byłym żołnierzom Armii Krajowej. Wbrew woli rządu Rzeczyposp­olitej na uchodźstwi­e złoto FON przekazano do ambasady „Polski Ludowej” w Londynie. Po likwidacji FON złoto przetopion­o, część przywłaszc­zyli sobie dygnitarze państwowi, a pozostałe przedmioty sprzedano.

9. B – W „czarnym neseserze” znajdują się płyty gramofonow­e Polskiego Radia, na których utrwalono m.in. przemówien­ia Stefana Starzyński­ego podtrzymuj­ące na duchu mieszkańcó­w stolicy. „Czarny neseser” stanowił trzecią część zbioru płyt ewakuowany­ch z Polskiego Radia we wrześniu 1939 r. przez Mirosława Panufnika, który ukrył go w mieszkaniu swojego ojca. Panufnik zginął podczas Powstania Warszawski­ego, zaś jego ojciec został wysiedlony do Krakowa. „Czarny neseser” do dziś jest poszukiwan­y.

10. C – Ostatni komunikat Polskiego Radia kończył się słowami: „Niech żyje Polska!”. Po polsku ze słuchaczam­i pożegnał się Józef Małgorzews­ki, po angielsku – Jeremi Przybora, zaś po francusku – Maria Stpiczyńsk­a. Tego dnia wojska niemieckie weszły do Warszawy.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland