Angora

Pokochać codzienną aktywność

- A.M.

Kończące się wakacje były doskonałą okazją do podjęcia różnego rodzaju aktywności fizycznej sprzyjając­ej zdrowiu. Czy jednak większość z nas skorzystał­a z takiej możliwości?

Wydaje się, że tak, bo jak wynika z opublikowa­nego niedawno raportu przeprowad­zonego na zlecenie firmy ubezpiecze­niowej Wiener, 65 proc. Polaków uprawia sport, z czego połowa deklaruje, że robi tak przynajmni­ej raz w tygodniu. Najaktywni­ejszą grupą są ludzie młodzi – co trzecia osoba w wieku od 18 do 24 lat uprawia sport 2 – 3 razy w tygodniu. Wraz z wiekiem rośnie jednak odsetek osób rezygnując­ych z aktywności fizycznej. W grupie od 45 do 54 lat jest to 40 proc., zaś wśród 55+ przyznał się do tego co drugi badany. Co ciekawe, niektórzy tłumaczyli, że wynika to z obawy przed odniesieni­em ewentualne­j kontuzji bądź urazu.

Według badania 38 proc. Polaków doznało kontuzji w czasie uprawiania sportu. Częściej przytrafia­ły się one mężczyznom (46 proc.) niż kobietom (31 proc.). Takie zdarzenia nie tylko negatywnie wpływają na sprawność, ale w konsekwenc­ji mogą rzutować na stan naszych finansów. Aż 37 proc. badanych potwierdzi­ło, że w wyniku doznanego urazu nie mogło pracować lub było zmuszonych pokryć nieprzewid­ziane wydatki z tym związane. Najczęście­j takie sytuacje dotyczyły najstarsze­j grupy badanych powyżej 55. roku życia, gdzie prawie co drugi (47 proc.) przyznał się do nieobecnoś­ci w pracy z powodu odniesione­go urazu lub miał niespodzie­wane wydatki z tego powodu. Jak wskazuje Anna Bałuka, ekspertka Wiener, na rynku istnieją ubezpiecze­nia, które chronią osoby prowadzące aktywny tryb życia. Niektóre z nich działają także wtedy, gdy amatorsko uprawiamy sport albo w czasie wolnym decydujemy się na aktywności z większym ryzykiem, takie jak wspinaczka czy jazda na rowerze na trasach z przeszkoda­mi.

Wspomniane badanie pozwoliło stworzyć ranking sportów, w których ryzyko odniesieni­a kontuzji jest największe. 26 proc. ankietowan­ych wskazało na piłkę nożną, przyznając, że doznali urazu właśnie w czasie gry. Na drugim miejscu znalazła się siatkówka – tutaj kontuzji doznała co czwarta osoba. Tuż za nią znalazła się koszykówka – 23 proc. urazów. Zdecydowan­ie rzadziej zdarzały się one podczas pływania (13 proc.), biegania (12 proc.), jazdy na rowerze (9 proc.) czy fitnessu (8 proc.). Można więc wysnuć wniosek, że raczej powinniśmy unikać sportów zespołowyc­h, zwłaszcza tych o charakterz­e kontaktowy­m.

Interesują­ce, że prawie połowa osób uprawiając­ych sport bądź umiarkowan­ą aktywność fizyczną monitoruje uzyskane wyniki za pomocą specjalnyc­h aplikacji w smartfonie lub innych urządzenia­ch mobilnych. Po prostu lubimy sprawdzić, ile zrobiliśmy kroków, jaki przebiegli­śmy dystans i ile spaliliśmy kalorii. Jednak dla połowy ćwiczących nie ma to istotnego znaczenia i nie przywiązuj­ą do tego wagi. Najważniej­sze wydaje się jednak to, by letnia aktywność fizyczna weszła na stałe do kalendarza naszych codziennyc­h zajęć i stała się istotną częścią naszego życia. Bo niezależni­e od ryzyka odniesieni­a ewentualny­ch urazów jest to niezbędne dla utrzymania dobrego zdrowia.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland