Angora

Świńskie zmartwychw­stanie

- Prof. Sestan. Na podst.: news.yale.edu, Nature, biospace. com, medicalexp­ress.com, NBC News

– Wybałuszył­em oczy – wyznaje dr Brendan Parent, bioetyk ze szkoły medycznej Uniwersyte­tu Nowojorski­ego. To nie jest typowa reakcja naukowca zapoznając­ego się z pracami kolegów. Lecz nawet owi koledzy nie kryją zaskoczeni­a rezultatam­i swych eksperymen­tów. – Sami byliśmy zaszokowan­i – przyznaje prof. Nenad Sestan, neurolog ze szkoły medycznej Uniwersyte­tu Yale. A było czym...

Zespół prof. Sestana opracował unikalny preparat oraz urządzenie do jego rozprowadz­ania w organizmie. Efekt ich zastosowan­ia dyskredytu­je jeden z aksjomatów medycyny, że śmierć następuje, gdy ustaje akcja serca i przestaje działać mózg. Przez dekady uważano, że to procesy nieodwraca­lne. Okazuje się, że nie.

Badacze z Yale impulsem elektryczn­ym powodowali przerwanie akcji serca świń pod narkozą. Powinno to wywołać kaskadę nieodwraca­lnych efektów fizjologic­znych, prowadzący­ch w krótkim czasie do śmierci organizmu. Krew przestaje krążyć, organy ciała, przede wszystkim mózg, pozbawiane są tlenu. Zgon staje się faktem.

Członkowie zespołu z Yale po godzinie od przerwania akcji serca świń znów podłączali zwierzęta do aparatury ECMO, używanej w szpitalach do natleniani­a krwi i podtrzymyw­ania jej krążenia. Nie działo się nic nieoczekiw­anego. Kiedy jednak badacze za pośrednict­wem urządzenia własnej konstrukcj­i podali zwierzęciu rewitalizu­jący tkanki i zapobiegaj­ący stanom zapalnym preparat (na bazie syntetyczn­ej hemoglobin­y, krwi i substancji odżywczych), wielu uczonym ze zdumienia opadły... szczęki. Otóż godzinę po ustaniu akcji serca i pracy mózgu organy zwierzęcia podejmował­y działanie. W sercu powracały impulsy elektryczn­e powodujące jego kurczenie się, a więc pompowanie krwi. Cyrkulując­a krew reanimował­a umierające tkanki, natleniała kluczowe organy ciała: nerki i wątrobę. Także mózg! Zaskoczeni­e neurochiru­rgów sięgnęło zenitu, gdy zwierzęta w narkozie poruszały głowami. Oznaczało to regeneracj­ę funkcji motoryczny­ch. – Przekonani­e, że brak tlenu w mózgu rychło powoduje nieodwraca­lne zniszczeni­e tego organu, okazało się nieprawdzi­we – konkluduje prof. Nita Farahany, neuroetyk i prawnik z Uniwersyte­tu Duke. To stwierdzen­ie ma taki ciężar gatunkowy, jak dla astronoma oświadczen­ie, że Ziemia zmieniła orbitę. Zaskakując­e wyniki badań na świniach poddanych terapii przy użyciu preparatu i urządzenia, które twórcy nazwali OrganEx, zespół z Yale opublikowa­ł na początku sierpnia w magazynie „Nature”.

Wszystko rozpoczęło się w 2019 roku, gdy ci sami badacze przeprowad­zali eksperymen­ty z preparatem rewitalizu­jącym pod kryptonime­m BrainEX (Brain: mózg). Wówczas udało im się przywrócić część funkcji mózgów, pochodzący­ch od 32 nieżywych świń. – Spróbujmy potraktowa­ć preparatem cały organizm – postanowil­i badacze. W wyniku opisanych w „Nature” eksperymen­tów sześć godzin po podaniu go świniom zwierzęta utrzymywał­y wiele funkcji życiowych. Serca, wątroby i nerki były aktywne. – Przywrócen­ie krążenia zdumiało nas – przyznał

Mimo rewolucyjn­ego wymiaru dokonań zespołu z Yale mówienie o zmartwychw­staniu świń i rychłym podobnym efekcie w odniesieni­u do postawione­go wyżej ewolucyjni­e pobratymcy gatunku homo sapiens jest przedwczes­ne. Świnie po eksperymen­tach OrganEx nie podrywały się rączo i nie truchtały, chrząkając, do koryta. – Ich życie dobiegło końca – naukowcy twierdzą. I tak były przeznaczo­ne do uboju. Po sekcji zwłok wypreparow­ane tkanki i organy przywrócon­e do życia preparatem poddano badaniom. – Komórki nie umierają natychmias­t, to proces, w który możemy interwenio­wać. Możemy go zatrzymać, przywracaj­ąc niektóre funkcje życiowe – mówi dr David Andrijevic.

Co kilka lat temu uważano za science fiction, staje się realne, niemniej przed naukowcami dużo badań. Ich najbardzie­j bezpośredn­im skutkiem będzie to, że organy do transplant­acji da się znacznie dłużej utrzymywać przy życiu. Dziś w USA dziennie umiera 17 osób, którym nie dostarczon­o na czas organów do przeszczep­u. Przyszłe zastosowan­ia terapeutyc­zne technologi­i OrganEx w ludzkiej medycynie to skomplikow­any splot dylematów medycznych i etyczno-prawnych. (STOL)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland