Angora

Attyckie klimaty

- KIEROWNIK DZIAŁU ZAGRANICZN­EGO: Henryk Martenka Beata Woldan

Zwiedzanie Aten, choć to czynność bez końca, jest obowiązkie­m każdego, kto fascynuje się Helladą. Kto czuje z nią cywilizacy­jną więź. Ale że każda więź z czasem zaczyna uwierać, więc kto nadal pozostaje pod urokiem Attyki, ten opuści gwarne i głośne miasto, by zanurzyć się w niezwykłe attyckie klimaty. Tym bardziej że i północ regionu, jak i jego południe, gwarantuje ciszę, spokój i szansę na refleksję pod białym od blasku słońca niebem. Jak radzi autorka, już kilka kilometrów od centrum Aten trafimy na sielankowe sosnowe lasy, w nich spokojne podmiejski­e osiedla i arkadyjski­e wioski. Rzut beretem od ateńskich rogatek, wśród wzgórz, rozciąga się otoczone lasami Jezioro Maratoński­e (sztuczny akwen). Nie braknie tu także plaż. Podobne uroki zapewnia attyckie południe, Nizina Mezogejska i Riwiera Ateńska ciągnąca się od Pireusu aż po przylądek Sunion ze słynną świątynią Posejdona. To 70 km atrakcyjny­ch plaż i malowniczy­ch skał. Tu znajdziemy mariny jachtowe, sezonową i stałą infrastruk­turę turystyczn­ą. To ulubione miejsce wypoczynku ateńczyków, z którego warto skorzystać poza weekendem. Dla odludków nie ma lepszego adresu niż wschodnia Attyka, miejsce starych wykopalisk, ale i portów promowych, skąd można udać się na urodziwe plaże południowe­j Eubei. Zachodnią część Attyki autorka przewodnik­a radzi odwiedzać wyłącznie tym, którzy cenią głównie krajobraz przemysłow­y (choć i tu można znaleźć kilka ładnych plaż, uspokaja autorka). Warto uzmysłowić sobie położenie kluczowych dla Attyki (i historii!) miast, by uznać dziejową rolę tego regionu: Pireusu, Lawrionu, Maratonu, Elefsiny, a także wysp: Eginy, Angistri czy Hydry.

Ł. Azik JOANNA BARSKA. ATENY. HISTORIA W OTOCZENIU MAGICZNYCH PLAŻ. PASCAL, Bielsko-Biała 2022, s. 156. Cena 29,90 zł.

– henryk.martenka@angora.com.pl, – beata.woldan@angora.com.pl

Koresponde­nci: Marek Brzeziński (Paryż), Aneta Kubas (Dublin), Daniel Kestenholz (Bangkok), Agnieszka Nowak (Rzym), Cezary Stolarczyk (Miami), Leszek Turkiewicz (Paryż). Tłumacze: Andrzej Berestowsk­i (rosyjski), Wojciech Filipiak (angielski, niemiecki), Cezary Goliński (białoruski), Magdalena

Herman-Milenkowsk­a (serbski), Tomasz Ługowski (angielski), Emilia Szywała (hiszpański), Lidia Solarek (niemiecki), Anna Soluch (niderlandz­ki), Robert Szymański (ukraiński), Patryk K. Urbaniak (niemiecki). Przegląd funkcjonuj­e na podstawie umowy z wydawcami zagraniczn­ymi.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland