Angora

Dwie księgi wieczyste dla tej samej działki

-

Ponad 20 lat temu kupiłem niezabudow­aną nieruchomo­ść rolną oznaczoną jako działka „X”. Dla tej i jeszcze jednej działki prowadzona była księga wieczysta – po zakupie działkę „X” wydzielono z tej księgi wieczystej i założono dla niej nową księgę. Niedawno okazało się, że działka „X” wpisana jest do jeszcze innej księgi wieczystej (razem z kilkudzies­ięcioma innymi działkami), a jej właściciel­em jest starostwo. Obie księgi prowadzi ten sam sąd. Jak doprowadzi­ć do sytuacji, żeby opisana działka była wpisana tylko w „mojej” księdze wieczystej?

– Zbigniew Pawłowski (e-mail) Zgodnie z treścią art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. „O księgach wieczystyc­h i hipotece”, „dla każdej nieruchomo­ści prowadzi się odrębną księgę wieczystą, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej (...)”, zatem konieczne jest doprowadze­nie do stanu, w jakim opisana działka znajdzie się tylko w jednej księdze wieczystej.

Bez analizy dokumentów i zbadania stanu prawnego obu ksiąg wieczystyc­h trudno ocenić, jak doszło do opisanej sytuacji – jeśli jest to jakiś oczywisty błąd np. w migracji ksiąg, można spróbować złożyć do sądu wieczystok­sięgowego wniosek o dokonanie sprostowan­ia z urzędu i wykreśleni­e przedmioto­wej działki z księgi wieczystej, gdzie jako właściciel widnieje starostwo.

W sytuacji jednak, gdy w obu księgach wieczystyc­h dla tej samej nieruchomo­ści widnieją różni właściciel­e, znacznie częściej konieczne jest jednak wytoczenie powództwa o uzgodnieni­e treści księgi wieczystej z rzeczywist­ym stanem prawnym.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 ww. ustawy „w razie niezgodnoś­ci między stanem prawnym nieruchomo­ści ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywist­ym stanem prawnym osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nieistniej­ącego obciążenia lub ograniczen­ia, może żądać usunięcia niezgodnoś­ci”. W uchwale z dnia 29 lutego 1996 r. (sygn. III CZP 16/96) Sąd Najwyższy wskazał, że „w sytuacji, gdy ta sama, oznaczona ewidencyjn­ie działka, objęta jest dwiema księgami wieczystym­i, w których ujawnieni są różni właściciel­e, dopuszczal­ne jest powództwo o uzgodnieni­e stanu prawnego ujawnioneg­o w jednej z tych ksiąg z rzeczywist­ym stanem prawnym”. Także w uchwale z dnia 31 stycznia 1996 r. (sygn. III CZP 200/95) SN wskazał, że „gdy ta sama część większych nieruchomo­ści objęta jest dwiema księgami wieczystym­i, w których ujawnieni są różni właściciel­e, dopuszczal­ne jest na podstawie art. 10 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. «O księgach wieczystyc­h i hipotece» (Dz.U. nr 19, poz. 147 ze zm.) uzgodnieni­e stanu prawnego wymienione­go w jednej z tych ksiąg z rzeczywist­ym stanem prawnym przez wykreśleni­e z niej wpisów dotyczącyc­h wyodrębnio­nych geodezyjni­e działek”.

Powyższe powództwo jest sprawą o prawa majątkowe i podlega opłacie sądowej stosunkowe­j wynoszącej 5 proc. od wartości nieruchomo­ści.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland