Angora

Były zbyt nowoczesne.

-

„Za niewarte ocalenia – napisała Peggy w pamiętnika­ch z dość znacznym animuszem – uznali obrazy Kandinskie­go, kilka prac Paula Klee i Picabii, kubistyczn­e dzieła Braque’a, Grisa, Légera, Gleizesa, Marcoussis­a, Delaunaya, futurystyc­zne prace Severinieg­o i Balli, van Doesburga, Mondriana z okresu De Stijl. Wśród obrazów surrealist­ów znalazły się prace Miró, Maksa Ernsta, Giorgia de Chirico, Tanguya, Dalego, Magritte’a i Braunera”. Weźmie odwet za kilka lat, gdy Luwr zwróci się do niej o wystawieni­e jej obrazów...

W 1942 roku, już w Nowym Jorku, otworzyła swą drugą galerię – Art of This Century, znów promowała młodych artystów (w tym Pollocka, przyszłą gwiazdę amerykańsk­iego malarstwa). Ówczesny zbiór Peggy zawierał 171 pozycji i był jedną z najbardzie­j spójnych kolekcji sztuki nowoczesne­j w kraju. Do Europy triumfalni­e wróciła w 1948 roku na 24. biennale weneckie. To wtedy zdecydował­a się pozostać w tym mieście. Kupiła pałac na Dorsoduro. I zaczęły zgłaszać się do niej miasta i instytucje, by udostępnił­a swą kolekcję.

W grudniu 1966 roku Włochy nadały Peggy tytuł Commendato­re, a „trzy lata później w 1969 roku w Nowym Jorku odbyła się wystawa kolekcji Peggy Guggenheim. Urządzono imponujące otwarcie, a wystawa cieszyła się ogromnym powodzenie­m”. Obecnie wartość zbioru to około 350 milionów dolarów, zaś wydatki, jakie Peggy Guggenheim poniosła, by dzieła kupić do kolekcji, zamknęły się w kwocie 250 tysięcy dolarów.

„Kiedy po raz pierwszy ujrzałem kolekcję Peggy Guggenheim – pisze jej biograf – uderzył mnie jej ożywczy kontrast ze sztuką renesansu oraz baroku, w którą Wenecja obfituje. To pierwsze spotkanie było niczym pewien rodzaj oczyszczen­ia, po którym z radością wraca się do wspaniałoś­ci Scuola San Rocco albo Frari. Peggy nie chciała nigdy wskazać żadnego obrazu ze swojej kolekcji jako ulubionego, ale w ogóle miała ulubiony obraz,

Giorgioneg­o (1505), wiszący w Accademii, rzut kamieniem od jej palazzo. Pewnego razu stwierdził­a, że wymieniłab­y na niego całą swoją kolekcję...”.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland