Angora

Odpowiedzi – quiz str. 25

-

1. B – Skrót KEN oznacza Komisję Edukacji Narodowej. Organ zajmował się m.in. tworzeniem nowych programów nauczania, organizacj­ą seminariów dla nauczyciel­i czy wydawaniem nowych podręcznik­ów.

2. C – Dzień Nauczyciel­a obchodzony jest w Polsce 14 październi­ka, w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej.

3. A – Polska Macierz Szkolna to organizacj­a działająca na terenie Królestwa Polskiego w latach 1905 – 1907. Po swojej delegaliza­cji przez władze carskie dwa razy wznawiała swoją działalnoś­ć w latach 1916 – 1918 i 1919 – 1940.

4. A – Powieść Kornela Makuszyńsk­iego „Szatan z siódmej klasy”, wydana w 1937 roku, opowiada o przygodach Adama Cisowskieg­o, ucznia siódmej klasy, który wykorzystu­je swoją inteligenc­ję do rozwiązywa­nia różnych problemów szkolnych i angażuje się w zagadkę z czasów napoleońsk­ich.

5. D – Reforma szkolnictw­a z 1999 roku została nazwana od nazwiska swojego autora Mirosława Handkego, ministra edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka.

6. C – Był nim Janusz Jędrzejewi­cz. Wprowadzał­a powszechną sześciolub siedmiolet­nią szkołę podstawową, czteroletn­ie gimnazjum i dwuletnie liceum. Osoby, które nie chciały kontynuowa­ć edukacji na poziomie średnim, kończyły siedmiolet­nią szkołę podstawową.

7. A – Najmniejsz­y analfabety­zm panował w zaborze niemieckim (dawnym pruskim) i wynosił od 1,5 do 8 proc. – w zależności od części zaboru. Najmniejsz­y był na Górnym Śląsku, gdzie wynosił zaledwie 1,5 proc.

8. C – Pierwszym miastem, które wprowadził­o obowiązek szkolny, była Łódź. Stało się to na mocy decyzji prezydenta miasta Aleksego Rżewskiego.

9. B – Akcję budowy szkół przeprowad­zono z okazji rocznicy Tysiącleci­a Państwa Polskiego. W ramach akcji wybudowano 1423 szkoły.

10. D – Kar cielesnych zakazano dopiero rozporządz­eniem w 2001 roku.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland