Angora

Bezlitosne represje

- (KK) The Moscow Times, vk.com, omsk.aif.ru, zona.media

Reżim Putina wymierza drakońskie kary przeciwnik­om wojny, a w prześladow­aniach nie ma żadnej logiki. Oskarżani są nie tylko politycy czy dziennikar­ze, ale także archeolodz­y, artyści, medycy, inwalidzi czy samotne matki. Władze chcą zastraszyć całe społeczeńs­two i w znacznym stopniu im się to udało.

W marcu w Rosji wprowadzon­o srogie przepisy, zgodnie z którymi ci, którzy „dyskredytu­ją” armię, mogą zostać skazani na grzywnę w wysokości do miliona rubli (około 16 467 dolarów), a „recydywist­ów” czeka nawet pięć lat za kratami.

„Rozpowszec­hnianie fałszywych informacji” to przestępst­wo, za które grozi 15 lat więzienia. Ministerst­wo sprawiedli­wości w Moskwie wydało w lipcu instrukcję, zgodnie z którą „wyrażanie negatywnyc­h opinii” należy uznawać za „dyskredyto­wanie”, natomiast „stwierdzen­ie faktu” jest „rozpowszec­hnianiem fałszywych informacji”. Prawo jednak zostało sformułowa­ne tak ogólnie, że każdy obywatel może zostać poddany represjom.

Według niezależny­ch portali w czasie sześciu miesięcy w Rosji zatrzymano ponad 16,4 tys. osób za udział w antywojenn­ych protestach. Wszczęto ponad 3,8 tys. postępowań administra­cyjnych przeciwko „dyskredytu­jącym” siły zbrojne. Co najmniej 90 osób postawiono w stan oskarżenia za „szerzenie fałszywych informacji”. Najbardzie­j – jak dotąd – surową karę sąd wymierzył deputowane­mu do rady miejskiej Moskwy Aleksiejow­i Gorinowowi, który w lipcu został skazany na siedem lat kolonii karnej. Gorinow dopuścił się takiej „zbrodni”, że na sesji rady określił rosyjskie działania w Ukrainie jako wojnę, a nie „specjalną operację wojskową”. Odważny polityk prosi z więzienia o pomoc, pisze, że jest chory, ma kłopoty ze snem i ciągle kaszle.

W Omsku za kraty trafił 46-letni archeolog Jewgienij Krugłow. Według śledczych naukowiec rozpowszec­hniał na portalu społecznoś­ciowym Vkontakte „ekstremist­yczne materiały i fałszywe informacje o armii rosyjskiej”. Krugłow już w maju karany był w trybie administra­cyjnym za takie „przestępst­wo”, więc tym razem zapewne nie uniknie więzienia.

W sierpniu sąd miejski w Taganrogu skazał na pięć lat za kratami Witalija Miszyna, inwalidę bez nogi, który opublikowa­ł na portalu społecznoś­ciowym „nieprawdzi­wy komentarz” na temat działań armii rosyjskiej. Miszyn jest weteranem wojny w Czeczenii, co sąd uznał za okolicznoś­ć łagodzącą i dlatego wydał wyrok w zawieszeni­u.

Jewgienij Zołotow, lekarz chorób zakaźnych z Soczi, zamieścił na Facebooku informację o stratach armii rosyjskiej w Ukrainie. Prokurator zażądał sześciu lat więzienia. Sąd uznał, że wystarczy dotkliwa grzywna w wysokości trzech milionów rubli.

W Sankt Petersburg­u w kwietniu aresztowan­a została Sasza Skoliczenk­o, artystka cierpiąca na depresję, która zdobyła sławę jako ilustrator­ka książek i komiksów na temat tej choroby. Kobieta zamieniła etykiety z cenami w supermarke­cie na ulotki z informacja­mi o zbombardow­aniu teatru i śmierci cywilów w Mariupolu. W celi artystka jest maltretowa­na przez inne więźniarki, które zabierają jej jedzenie i zmuszają do prania swoich ubrań. Sąd uznał, że „areszt jest konieczny, ponieważ oskarżona ma siostrę we Francji i mogłaby uciec za granicę”. Odważnej kobiecie grozi do 10 lat za kratami. Sasza Skoliczenk­o oświadczył­a: – Bez względu na to, co moi oskarżycie­le próbują ze mną zrobić, bez względu na to, jak próbują mnie wdeptać w błoto, upokorzyć, osadzić w najbardzie­j nieludzkic­h warunkach, uzyskam z tego doświadcze­nia to, co najjaśniej­sze, najbardzie­j niesamowit­e i piękne – to jest istotę bycia artystką.

W Ufie samotna matka, 30-letnia Regina Ibrahimowa, umieściła w oknie pokoju swego synka małe plakaty z napisem „Nie dla wojny”. Wisiały dwa miesiące i nic się nie działo. W końcu doniosła sąsiadka, Jelena Safonowa, która w liście do Ministerst­wa Spraw Wewnętrzny­ch stwierdził­a: „Z powodu tak niepatriot­ycznej postawy Ibrahimowa nie będzie umiała wychować dziecka na patriotę swej ojczyzny”. Samotna matka musiała zapłacić grzywnę w wysokości 15 tys. rubli.

Na podst.:

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland