Angora

Suwerennoś­ć Krasnodębs­kiego

-

Wzmianka o szansach na przetrwani­e suwerennoś­ci Polski rozjuszyła liberalną większość naszego społeczeńs­twa. Jest to o tyle usprawiedl­iwione, że autor wypowiedzi, Zdzisław Krasnodębs­ki, mieszka na stałe w Niemczech od 30 lat, a poza tym jest drugą kadencję posłem do Parlamentu Europejski­ego. Oto jak brzmi „złota” myśl profesora: „Suwerennoś­ć Polski bardziej jest zagrożona przez Zachód niż przez Wschód”. Słowa te wypowiedzi­ał człowiek kształcony w Grójcu i na UW, a teraz wykładając­y na Uniwersyte­cie w Bremie, który jest placówką młodziusie­ńką, choć znajduje się w trzeciej setce rankingu szanghajsk­iego.

Moi mistrzowie dziennikar­stwa mówili: atakuj tam, gdzie wszyscy bronią, broń tam, gdzie wszyscy atakują. W tym przypadku trudno zastosować się do ich maksymy. Z myśli profesora wynika, że przetrwani­e Polski jest problematy­czne. Zgoda. Podobnie problematy­czne jest przetrwani­e świata. Polska leży między Zachodem i Wschodem? To odważna hipoteza. Dla Indii Polska jest Zachodem, dla Holandii – Wschodem. Dla profesora Skubiszews­kiego była krajem środkowoeu­ropejskim. Czy środek Europy jest Zachodem? Może raczej należałoby powiedzieć: Polska leży między Północą a Południem, a szansa, że jej suwerennoś­ć będzie przejęta przez Szwecję, jest większa, niż że zostanie pochłonięt­a przez Słowację.

Zachód i Wschód od zawsze były synonimami Dobra i Zła. To Zło zostało opisane przez Erica Voegelina jako „wybrakowan­a forma bytu, negatywny żywioł, lecz także realna substancja, która jest zła nie tylko moralnie, lecz także religijnie” (cyt. za Michael Burleigh „Ziemska władza. Polityka jako religia”, Warszawa 2011, tłum. Jerzy Korpanty).

Ronald Reagan wprowadził termin „imperium zła”. Chodziło mu przede wszystkim o ZSRR. Pozostałoś­ci po ZSRR znajdują się na Wschodzie. Poza Rosją mamy tam Białoruś Łukaszenki, Koreę Kima, Iran ajatollahó­w, tak zwane Państwo Islamskie, Syrię Asada, Erytreę i Wenezuelę, która ideologicz­nie jest państwem dzikiego Wschodu, choć Orientales w Ameryce Łacińskiej to ludzie postępowi w odróżnieni­u od konserwaty­stów, którzy mieszkają na Zachodzie.

Profesor Krasnodębs­ki nie objaśnia, co to dla niego Wschód, a co Zachód. Pewnie jest to sąsiad wschodni i Unia Europejska. Zatem Polska leży między Dobrem i Złem. Wnętrze Polski można by od biedy podzielić w taki sposób, natomiast Unia Europejska dla Polski jest Złem, bo zagraża jej suwerennoś­ci? Dobrem jest natomiast sąsiad wschodni, bo nie zagraża. Po napadzie Rosji na Ukrainę może być ktoś przekonany, że na Wschodzie istnieje imperium Dobra?

W państwach Zachodu nie do pomyślenia jest dyktatura. Kiedyś było inaczej: Mussolini, Hitler, Franco, Salazar. Dziś bez dyktatury nie są możliwe rządy Wschodu. Bomba atomowa odmieniła ten porządek w Japonii, która stała się krajem Zachodu. Dziś Putin straszy bombą atomową i myśli, że w ten sposób odmieni porządek w krajach między Wschodem i Zachodem. Jakie to kraje? Według Putina te, które należały

kiedyś do Rosji. Lub zależały od Rosji. Dla Kremla władza pochodzi nie wiadomo od kogo, natomiast polityka jest ateistyczn­ą religią. Wszystkie dyktatury tak miały. Nawet u nas mówi się, że jądrem władzy jest Zakon. Bardzo łatwo objąć albo przejąć władzę, jeśli adresuje się program do ludzi złych. Po pierwsze, nie wymaga to żadnego wysiłku intelektua­lnego. Po drugie, można kupić władzę, jak to się robi w systemach mafijnych. Po trzecie, trzeba dysponować środkami do budzenia strachu, co mówię – przerażeni­a. Po czwarte, warto dbać o dobre stosunki z religią prawdziwą, teistyczną. Po piąte i ostatnie – warto wykreować na lidera postać pospolitą, jednego ze Złych. I wmówić mu posiadanie charyzmy według Webera, to znaczy zdolności dokonania czegoś, co jest nie do pomyślenia.

Schopenhau­er zalecał stosowanie w polemice argumentów ad personam. Trudno mi nie skorzystać z tej rady i nie zapytać profesora Krasnodębs­kiego, czy woli swoje ograniczen­ie suwerennoś­ci na Uniwersyte­cie w mieście Buddenbroo­ków, czy raczej wolałby wolność i suwerennoś­ć uczonego na Uniwersyte­cie Łomonosowa?

KRZYSZTOF MROZIEWICZ

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland