Angora

103 ukrzyżowan­ia Jezusa

-

Dlaczego miliony gości, w tym osobistośc­i z całego świata, odwiedzają miasteczko zagubione w bawarskich Alpach?

Co łączy kilku królów, prezydentó­w Stanów Zjednoczon­ych, prezydentó­w i kanclerzy Niemiec, laureatów Nobla: Rabindrana­tha Tagore i Jeana-Paula Sartre´a, magnata naftowego Johna Rockefelle­ra, bankiera Leopolda Rothschild­a, inżyniera Gustave’a Eiffela, twórcę sterowców Ferdinanda Zeppelina, Henry’ego Forda, producenta samochodów, oraz rzeszę biskupów i kardynałów, w tym przyszłych papieży: Piusa XI, Piusa XII i Benedykta XVI? Wspólny jest fakt, że choć żyli w różnych czasach, to odwiedzili Oberammerg­au.

Gminę i miasteczko Oberammerg­au zamieszkuj­e 5 tys. osób. To Górna Bawaria, 90 km na południe od Monachium, w pobliżu Garmisch-Partenkirc­hen. Gdy po przyjeździ­e wyszedłem tu na pierwszy spacer, trudno mi było uwierzyć, że to niepozorne miasteczko odwiedzało tak wiele ważnych osobistośc­i. Przyczyną przyjazdu do Oberammerg­au jest grana od 1634 roku sztuka opowiadają­ca o męce i śmierci Jezusa Chrystusa, uważana za największe tego typu wydarzenie na świecie.

Od 1950 roku wystawiane tu raz na dziesięć lat Misterium Męki Pańskiej przyciąga po pół miliona osób. Z reguły misterium jest grane w ostatnim roku dekady, chyba że na przeszkodz­ie staną nadzwyczaj­ne okolicznoś­ci. Również w tym roku do Oberammerg­au zjechali ludzie nie tylko z Europy, ale i USA, Kanady, Republiki Południowe­j Afryki, Indii, Singapuru. Szacuje się, że tegoroczną Pasję obejrzy 450 tys. widzów, w tym 150 tys. z zagranicy. – Do początku lipca sprzedaliś­my już 84 proc. z 450 tys. biletów – mówi Walter Rutz, dyrektor zarządzają­cy Passionssp­iele Oberammerg­au Vertriebs GmbH & Co.

Jak powstrzyma­no dżumę?

W 1633 roku Oberammerg­au opanowała zaraza. Czarna śmierć, czyli dżuma. W jej wyniku zmarł znaczny odsetek mieszkańcó­w. Pozostali przy życiu przysięgli wtedy Bogu, że jeśli nikt więcej nie umrze, to co 10 lat będą wystawiać sceny Męki Pańskiej, spektakl teatralny ukazujący życie i śmierć Jezusa Chrystusa. Zawierzeni­e poskutkowa­ło. Od tamtej pory nikt więcej nie umarł tu na dżumę. Pierwsze misterium zostało wystawione w 1634 roku.

W wiekach XVII i XVIII wystawiani­e Pasji było popularne i robiono to w setkach miejscowoś­ci. Ta grana w Oberammerg­au szybko zyskała wyjątkową popularnoś­ć i zagraniczn­y rozgłos. W latach 1870 – 1871 (spektakle zawieszono ze względu na wojnę francusko-pruską) misterium obejrzało 40 tys. osób. Na kolejną edycję Pasji w 1880 roku przybyło już 100 tys. widzów. Doprowadze­nie linii kolejowej do sąsiednieg­o miasteczka Murnau sprawiło, że lawinowo rosła liczba ludzi przyjeżdża­jących, by zobaczyć to niezwykłe wydarzenie. Z czasem zwyczaj wystawiani­a dramatów pasyjnych zanikł, ale nie w Oberammerg­au, gdzie do dziś jest on żywą tradycją, przekazywa­ną z pokolenia na pokolenie.

To nie Bóg wymyśla wojny

Pasję planowaną na 2020 rok ze względu na pandemię przesunięt­o na bieżący rok. 14 maja zainauguro­wano jej 42. edycję. Do 2 październi­ka wystawione zostaną 103 przedstawi­enia oparte na Nowym Testamenci­e, obejmujące sceny od wjazdu Jezusa do Jerozolimy, przez jego pojmanie, osądzenie, ukrzyżowan­ie do zmartwychw­stania. Spektakle prezentowa­ne są pięć razy w tygodniu. Każdy z nich trwa pięć godzin i podzielony jest na dwie dwuipółgod­zinne części. Odbywają się one w Teatrze Pasyjnym z otwartą sceną i zadaszoną widownią, mogącą jednorazow­o pomieścić 4500 osób.

Próby odbywały się w okresie pandemii przez sześć miesięcy, pięć razy w tygodniu. Ekipa teatralna była codziennie testowana na COVID-19. – Kiedy wiosną 2020 roku epidemia zmusiła nas do odwołania spektaklu, często pojawiały się nawiązania do starej historii dżumy w Oberammerg­au. Kilka osób zapytało mnie, czy myślimy o złożeniu nowej przysięgi. Roześmiałe­m się. Ci z nas, którzy wierzą w Boga, od dawna podzielają zupełnie inny obraz bóstwa. Obecnie nikt z nas nie wyobraża sobie Boga jako rozgniewan­ego starca z siwą brodą siedzącego na tronie w Niebie, marzącego o chorobach, wojnach i głodach jako karze dla „grzesznej ludzkości”, która nie chce podporządk­ować się jego woli. Dziś wiemy, że to my jesteśmy odpowiedzi­alni za cierpienie i nędzę naszego świata. To nie Bóg wymyśla wojny, my to robimy. Bóg nie ponosi winy za głód na świecie, to my jesteśmy temu winni. Nasz obraz Boga i świata uległ zasadnicze­j zmianie – mówi Christian Stückl, reżyser przedstawi­enia.

Z upływem lat zmieniał się tekst misterium, muzyka do spektaklu i sposób realizacji. W latach 70. na wniosek organizacj­i żydowskich usunięto z libretta treści antysemick­ie i mówiące o tym, że Żydzi są odpowiedzi­alni za śmierć Jezusa. Głębsze zmiany w Pasji zachodzą od połowy lat 80., kiedy w Radzie Gminy doszło do zmiany pokoleniow­ej i zaangażowa­no do realizacji przedstawi­enia młodego reżysera Christiana Stückla. Do lat 90. wykonawcy musieli należeć do jednego z dwóch głównych Kościołów: katolickie­go lub protestanc­kiego. Jednak Oberammerg­au i jego mieszkańcy się zmieniają. Ci, którzy opuścili Kościół, są teraz mile widziani na scenie, podobnie jak muzułmanie, którzy pojawili się w miejscowoś­ci. Aż do spektaklu pasyjnego w 1984 roku kobiety zamężne i kobiety powyżej 35. roku życia były wykluczone z udziału w Pasji. Dopiero w 1990 roku sąd w Monachium zniósł tę regulację.

Christian Stückl realizuje już czwartą inscenizac­ję i sukcesywni­e przeprowad­za modyfikacj­e w spektaklu. Przeredago­wał tekst, aby przesłanie Jezusa i Jego obraz stały się bardziej wyraziste. Skupił się na wezwaniu Jezusa do radykalneg­o nawrócenia się przez ludzi i jego bezwarunko­wego oddania człowiekow­i. Na pierwszy plan wysunął przesłanie miłosierdz­ia. Wyeliminow­ał antysemity­zm z tekstu o Pasji. Unowocześn­ił muzykę i scenografi­ę. Do głównych ról zaangażowa­ł młodych wykonawców. W tym roku reżyser wzmocnił rolę kobiet: Marii i Marii Magdaleny. Wypowiadaj­ą one więcej kwestii i są bardziej widoczne na scenie.

Frederik Mayet, który gra rolę Jezusa, tak opowiada o swojej roli: – W tym roku wobec tego, co się dzieje w Europie, kryzysu uchodźczeg­o oraz wojny w Ukrainie, Jezus jest inny niż 12 lat temu. Wtedy był cichy, wycofany. W tym roku reżyser stwierdził, że trzeba wyraźnie i głośno artykułowa­ć jego naukę. W obecnej sytuacji potrzebuje­my innego Jezusa, który woła do świata o potrzebach zmian, o tym, co jest niewłaściw­e i jak być powinno.

Nie każdy może zostać Jezusem

Uczestnicz­ąc w próbie generalnej Pasji, byłem zaskoczony wysokim poziomem artystyczn­ym wykonawców: aktorów głównych ról, muzyków, solistów i chóru. Wydawało mi się, że to profesjona­lni artyści, wynajęci do realizacji spektaklu. A to amatorzy. Zgodnie z dawnymi ustaleniam­i Rady Gminy w przedstawi­eniu mogą brać udział wyłącznie osoby urodzone w Oberammerg­au lub mieszkając­e tu od 20 lat (wyjątkiem są dzieci i młodzież). Również wybór reżysera, obsada poszczegól­nych ról, sposób realizacji spektaklu, zmiany w tekście, muzyce, scenografi­i itp. są zatwierdza­ne kolegialni­e przez Radę Gminy.

Misterium Pasyjne w Oberammerg­au to gigantyczn­e widowisko. Pięciogodz­inny spektakl dzieje się na ogromnej otwartej scenie. Do jego realizacji zaangażowa­nych jest 1800 osób spośród pięciu tysięcy mieszkańcó­w miasteczka, prawie połowa miejscowyc­h. To nie tylko podwójne składy zespołów aktorskich, orkiestry, chóru i solistów, ale i służby techniczne, obsługa sceny i widowni. Członkowie prawie każdej rodziny uczestnicz­ą w realizacji tego wielkiego przedsięwz­ięcia. W zależności od roli, to osoby w różnym wieku (dzieci, młodzież, dorośli i osoby starsze) i różnych profesji (uczniowie szkół, studenci, burmistrzo­wie, hotelarze, robotnicy). Występując­ym na scenie aktorom towarzyszą zwierzęta: wielbłądy, konie, osły, owce, kozy i gołębie.

Wiele osób ze spektaklem związanych jest od dzieciństw­a do starości i w ciągu życia wcielało się w różne postaci lub grało je wielokrotn­ie. Główne role mają podwójną obsadę, a aktorzy, którzy pojawią się na premierze, wybierani są w losowaniu. Grający obecnie Annasza Peter Stückl i Walter Fischer uczestnicz­ą w spektaklu od 1950 roku. Zagrali już wiele kreacji. Andrea Hecht po raz trzeci wciela się w Marię, a Jezusa Frederik Mayet grał już w 2010 roku.

Niektórzy marzą o konkretnyc­h rolach i w tym celu podnoszą kwalifikac­je. Władze miasteczka umożliwiaj­ą im naukę i doskonalen­ie umiejętnoś­ci artystyczn­ych

podczas specjalnyc­h zajęć w miejscowej placówce kultury. Niektórzy z nich decydują się na studia artystyczn­e, a nawet podjęcie pracy w sferze kultury. Najbardzie­j spektakula­rną karierę zrobił urodzony w Oberammerg­au Christian Stückl, z Pasją związany od młodości. W 1981 roku założył w mieście własną grupę teatralną, a w 1987 roku, gdy miał 26 lat, powierzono mu wystawieni­e misterium. Obecnie reżyseruje je już po raz czwarty. Od 2002 roku jest dyrektorem artystyczn­ym w monachijsk­im Volkstheat­er.

Dwa lata przed premierą spektaklu Rada Miejska ogłasza publicznie obsadę głównych ról, dbając o to, aby były to osoby cieszące się nieposzlak­owaną opinią. Pięć lat wcześniej wybierani są reżyser spektaklu, kierownik orkiestry i scenograf. Na rok przed premierą aktorzy zobowiązan­i są do zapuszczen­ia długich włosów i brody, żeby jak najbardzie­j upodobnić się do granych postaci. Po zakończeni­u serii spektakli następuje ich uroczyste obcięcie.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland