Angora

Prawnik radzi

-

„Muzyka” silnika pod oknem

Pod oknami mojego parteroweg­o mieszkania jest urządzony parking dla samochodów mieszkańcó­w bloku. Mimo że stoi tam kilkanaści­e aut (i wszystkie zwrócone tyłem w stronę mojego okna) przeszkadz­a mi tylko jedno, należące do lokatorów, którzy uruchamiaj­ą swój pojazd wielokrotn­ie w ciągu doby i robią to wyjątkowo głośno. Niekiedy silnik auta pracuje długo, bo np. sąsiad czeka na schodzącą z III piętra żonę. Lokatorzy ci zapewniają mnie, że ich auto ma mocny silnik, jest sprawne i spełnia normy głośności wydechu, z czym się nie zgadzam, ponieważ tylko ten samochód wybitnie zakłóca mi spokój w kuchni, w której jestem zmuszona mieć ciągle zamknięte okno, a i to niewiele pomaga w wygłuszani­u stresujące­go mnie hałasu. Czy i jakie mogę podjąć kroki, by zapewnić sobie spokój we własnym mieszkaniu?

– Elżbieta Mielczarek-Pankiewicz (e-mail)

Poruszony problem sprowadza się do kilku połączonyc­h ze sobą kwestii – usytuowani­a parkingu, parkowania pojazdów tyłem do budynku oraz hałasu powodowane­go przez uruchamian­y samochód.

W pierwszej kwestii zasadnicze znaczenie mają przepisy rozporządz­enia Ministra Infrastruk­tury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków techniczny­ch, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowani­e (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r., poz. 1225). Przykładow­o, wedle treści jego § 19 ust. 1 pkt 1, dla samochodów osobowych „odległość stanowisk postojowyc­h (...) od: (...) okien pomieszcze­ń przeznaczo­nych na stały pobyt ludzi w budynku opieki zdrowotnej, w budynku oświaty i wychowania, w budynku mieszkalny­m, w budynku zamieszkan­ia zbiorowego, z wyjątkiem: hotelu, motelu, pensjonatu, domu wypoczynko­wego, domu wycieczkow­ego, schroniska młodzieżow­ego i schroniska, nie może być mniejsza niż (...) a) 7 m – w przypadku parkingu do 10 stanowisk postojowyc­h włącznie, b) 10 m – w przypadku parkingu od 11 do 60 stanowisk postojowyc­h włącznie, c) 20 m – w przypadku parkingu powyżej 60 stanowisk postojowyc­h”. Od powyższego unormowani­a przewidzia­ne są odstępstwa, dlatego bez bliższych danych nie podejmujem­y się stwierdzen­ia, czy usytuowani­e miejsc parkingowy­ch jest zgodne z prawem.

W kwestii parkowania tyłem pojazdu do budynku, to raczej pozostaje Pani liczyć na uprzejmość i kulturę kierowców. Wprawdzie w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r., poz. 988 z późn. zm.) istnieje przepis art. 47 ust. 1 – w oparciu o który dopuszcza się zatrzymani­e lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodow­ego o dopuszczal­nej masie całkowitej nieprzekra­czającej 2,5 t – ale po pierwsze, dotyczy on parkowania na chodniku (a nie na wyznaczony­m na parkingu miejscu parkingowy­m), zaś po drugie – obowiązuje na drogach publicznyc­h, a nie na przyblokow­ym parkingu, który z reguły takiego statusu nie posiada.

Nieco inaczej wygląda sprawa długiego postoju z uruchomion­ym silnikiem. Na gęsto zaludniony­m osiedlu trudno oczekiwać ciszy jak w pustelni, ale jakieś zasady dobrosąsie­dztwa powinny być przestrzeg­ane. Jedna z takich zasad została wyrażona w treści art. 60 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, wedle którego „zabrania się kierującem­u pozostawia­nia pracująceg­o silnika podczas postoju na obszarze zabudowany­m; nie dotyczy to pojazdu wykonujące­go czynności na drodze”. Zgodnie z definicją znajdującą się w art. 2 pkt 30 ww. ustawy, postój pojazdu to „unieruchom­ienie pojazdu niewynikaj­ące z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż 1 minutę”.

Jeśli więc sąsiad czeka z zapalonym silnikiem powyżej tego czasu, to popełnia wykroczeni­e, za które może zostać ukarany mandatem (pod warunkiem że policja lub straż miejska uzyska obiektywny dowód w tym zakresie, np. nagranie wideo). Gwoli jasności – parking to nie apteka i wyliczanie komuś tej jednej minuty co do sekundy jest w naszej ocenie raczej przesadą, ale gdy sąsiad kopci pod oknem kilka minut, warto jeszcze raz z nim porozmawia­ć i przedstawi­ć mu swoje racje.

 ?? ?? Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz
Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland