Angora

Jarzębina pospolita

-

Jarzębina pospolita to krzew lub niewysokie drzewo popularne w Europie i Azji. Czerwone owoce, które pokrywają drzewo pod koniec lata, zwiastując jesień, wykorzysty­wane są często przez dzieci w pracach plastyczny­ch. Dziewczynk­i robią z nich na przykład korale. Jednak owoce te to nie tylko ozdoba, ale także smakowity pokarm dla ptaków oraz wspaniały lek na różne dolegliwoś­ci. Znaleziska archeologi­czne wskazują na to, że jarząb był znany ludzkości już od czasów neolitu. Grecy i Rzymianie uważali, że jego owoce mają działanie wzmacniają­ce i odkażające. Na Rusi wyrabiano kiszonki, konfitury, pastę jarzębinow­ą. Owoce zmieszane z mąką i miodem pieczono w piecu. We Francji owoce jarzębiny dodawano do ciasta, a w Szwajcarii wzbogacano nimi chleb.

W ziołoleczn­ictwie używa się nie tylko czerwonych kuleczek – owoców, ale i żółto-białych kwiatów rośliny. Zbiera się je w kwietniu i maju, a następnie suszy i przechowuj­e w szczelnie zamkniętyc­h torebkach. Zaparzone kwiaty działają uspokajają­co i rozkurczow­o na mięśnie gładkie. Są polecane przy zaparciach u dzieci, a w połączeniu z innymi ziołami podaje się je na stany zapalne nerek i pęcherza moczowego. Pomagają także w chorobach reumatyczn­ych i alergiach. Kwiaty jarzębiny można też spożywać przy przeziębie­niach i stanach gorączkowy­ch. Zewnętrzni­e można je stosować w postaci okładów w przypadku zapalenia spojówek.

Napary z pączków to środek pomocny przy zaparciach, nieregular­nym miesiączko­waniu, przeziębie­niach oraz chorobach reumatyczn­ych, nadciśnien­iu i cukrzycy.

Owoce zbiera się po pierwszych przymrozka­ch, ponieważ wtedy są one mniej cierpkie. Suszy się je najpierw w temperatur­ze 30 stopni Celsjusza, a następnie zwiększa się ją do 60 stopni Celsjusza. Mają działanie moczopędne, dlatego są polecane przy kamicy nerkowej.

Z owoców można przyrządzi­ć konfitury, marmoladę lub dżem i spożywać przez kilka miesięcy po łyżeczce dziennie.

Wykorzystu­je się także drewno, którego do swych prac używają rzeźbiarze i stolarze. Cienkie gałązki służyły dawniej do wyplatania koszy.

Nie wolno jeść surowych owoców jarzębiny!!!

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland