Angora

Strój jako ratunek

-

Opowieść o ubraniach w obozach koncentrac­yjnych i obozach zagłady mogłaby się wydać dość dziwnym pomysłem, a jednak wyszła znakomicie. Karolina Sulej pokazała, jak rzeczy osobiste, m.in. właśnie strój, mogły odbierać lub ocalać godność więźniów. Pozbawiani­e człowieka własnego ubioru, golenie i tatuowanie numeru miało całkowicie zmieniać kontekst, położenie przybyłych w transporta­ch. To była już inna rzeczywist­ość, inne usytuowani­e. Odebranie wszystkich prywatnych rzeczy miało wzbogacić Rzeszę Niemiecką, ale też odczłowiec­zyć i zabrać siły. Z jednostek ludzie stawali się masą w pasiakach. Z ogolonymi głowami niewiele różnili się od siebie.

Sam pomysł pasiaka wziął się ze średniowie­cza. Już wtedy ci niepotrzeb­ni, niechciani społecznie: innowiercy, aktorzy, homoseksua­liści, mieli się odróżniać, nosząc pasy, tyle że poziome. Obozowe pionowe pasiaki z czasu drugiej wojny również stygmatyzo­wały, były też łatwe do zauważenia w razie pościgu – w przyrodzie nie ma nic bardziej widocznego niż pasy. Nic dziwnego, że kanada, magazyn z rzeczami odebranymi więźniom, jawiła się jako eldorado. Były tam przecież buty, swetry, płaszcze, rękawiczki, dzięki którym można by nie umierać od chorób. Dostanie się do nich było niemożliwe, ale dało się – choć było to równie ryzykowne jak zdobycie dodatkoweg­o jedzenia – zawalczyć o jakiś drobiazg, np. apaszkę, żeby odróżnić się, przypomnie­ć sobie, jak to jest być człowiekie­m i móc wyrażać siebie przez ubiór. Rozmówcy Karoliny Sulej wspominali, że jakikolwie­k element stroju inny niż pasiak potrafił dać siłę do przeżycia – nadal jestem, to ja, nie numer obozowy. Spośród wielu przytoczon­ych wspomnień jedno jest szczególne: gdy pod koniec wojny do obozu przejściow­ego w Bergen-Belsen dostarczon­o żywność, leki dla więźniów, była pośród nich paczka ze szminkami w czerwonym kolorze. Rękę po ten atrybut kobiecości wyciągały nawet dogorywają­ce więźniarki.

AGNIESZKA FREUS KAROLINA SULEJ. RZECZY OSOBISTE. Opowieść o ubraniach w obozach koncentrac­yjnych i zagłady. WYDAWNICTW­O CZERWONE I CZARNE, Warszawa 2021. Cena 39 zł.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland