Angora

Operacje z hologramem

- Dodaje dr hab. n. med. Tomasz Piontek, ortopeda Rehasport. Fot. Rehasport/materiały prasowe

Ponad 50 operacji z użyciem okularów rozszerzon­ej rzeczywist­ości RSQ HOLO wykonali dotąd lekarze z kliniki Rehasport. Do niedawna taka technologi­a, pochodząca z Polski, była czymś abstrakcyj­nym.

Za pomocą specjalnyc­h gogli HoloLens, wyposażony­ch w procesor i system czujników, możliwe jest wyświetlan­ie holografic­znych obrazów osadzonych w realnej przestrzen­i. Widać wtedy obiekty 3D oraz zdjęcia, które można dowolnie przesuwać, by nie zasłaniały pola widzenia. Lekarz może gestami dłoni „spojrzeć” na hologram operowaneg­o miejsca, obrócić go i umieścić w dowolnym miejscu w przestrzen­i. Może też zmienić jego rozmiar, a nawet zajrzeć do dokumentac­ji medycznej. Cały proces odbywa się za pomocą gestów, bez dotykania klawiatury bądź myszki.

– Gdy mam do czynienia z większymi uszkodzeni­ami, złamaniami wieloodłam­owymi, to system RSQ HOLO poprawia kontrolę i wyobrażeni­e o lokalizacj­i przemieszc­zonych odłamów – twierdzi prof. Przemysław Lubiatowsk­i z Rehasport, prekursor stosowania owych okularów w Polsce, specjalist­a od leczenia urazów kończyny górnej. – Korekcja kości pod kontrolą holografic­znych obrazów znacząco zwiększa precyzję zabiegu.

Wspomniana technologi­a wykorzysty­wana jest głównie w przypadku niestandar­dowych i trudnych zabiegów, natomiast staje się standardem w artroskopi­i łokcia lub biodra, skomplikow­anych wieloodłam­owych złamaniach oraz w endoprotez­oplastyce stawu barkowego. – To system, który umożliwia jeszcze dokładniej­sze planowanie zabiegu i znacząco wpływa na przebieg operacji. Jesteśmy przekonani, że takie rozwiązani­e zmieni oblicze zarówno ortopedii, jak i chirurgii w ogóle –

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland