Angora

Mój dobry Atanazy

- Henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Dziękuję za rubrykę „Poczet nazwisk polskich”. Czytam ją zawsze z wielkim zaciekawie­niem i przyjemnoś­cią, jak tylko dostanę „Angorę” do ręki (co rzadko ma miejsce). Ostatnio zapoznałam się z odcinkiem 903: „W młynie, polu i spichlerzu”. Uświadomił­am swego sąsiada Redera o pochodzeni­u jego nazwiska. Był poruszony i zaintrygow­any: obiecał sobie, że zajmie się historią swojej rodziny (dziadek prawdopodo­bnie przybył z Estonii), ale nie powiedział kiedy. W rodzinie kuzyna mojej mamy byli koloniści niemieccy, którzy na Lubelszczy­znę przywędrow­ali ze Szwarcwald­u i swoją osadę nazwali Czarny Las, a nazwiska spolszczyl­i. Byli to Szmidtowie i Rindflejsz­e? (od wołowiny – pewnie protoplaśc­i zajmowali się rzeźnictwe­m lub masarstwem).

A ja piszę w sprawie nazwiska panieńskie­go swojej mamy: Mojska. Legenda rodzinna podaje, że ród Mojskich ma herb Jastrząb i wywodzi się od hetmana Jana „Sobiepana” Zamojskieg­o. Miał on nieślubneg­o syna z Włoszką, którą sprowadził brzemienną do Zamościa. Chłopczyko­wi nie dał całego nazwiska, lecz jego fragment. W poszukiwan­iach genealogic­znych spostrzegł­am, że już w latach wcześniejs­zych, przed narodzinam­i „Sobiepana”, to nazwisko było zapisywane jako Moyski (jakiś Jan Moyski był studentem Akademii Zamojskiej). Z moich poszukiwań (do szóstego pokolenia wstecz) wynika, że byli to wyrobnicy, parobkowie w folwarkach i służące w dworach (rzadko piśmienni). Tak więc myślę, że ta legenda to mit i pobożne życzenie. Znalazłam także inne pochodzeni­e nazwiska – od słowa mój. Bardzo proszę o wyjaśnieni­e pochodzeni­a nazwiska Mojski/Mojska i ewentualni­e mojego (po mężu): Panasewicz (czy znaczy syn Panasa?)

Anna Małgorzata Panasewicz Pani Anno Małgorzato, trzeba tylko pogratulow­ać Pani jasności dedukcji. I dozy krytycyzmu wobec pięknych klechd z przeszłośc­i. W listach Czytelnikó­w często pojawiają się skłonności mitotwórcz­e, związane z migracją przodków, ze słynnym albo tylko z egzotyczny­m antenatem. Nazwisko Mojski (albo – jak wcześniej pisano – Moyski) jest starsze od Zamojskieg­o, choć pisownia Mojski pojawiła się dopiero u progu XVII wieku. Nazwisko wywodzi się od zaimka przymiotne­go mój albo – co podpowiada K. Rymut – od imienia Mojmir. Przychylał­bym się do źródłosłow­u pierwszego, jako że w staropolsz­czyźnie przymiotni­k mojski miał rozległe znaczenie: odpowiedni, stosowny dla mnie, ze mną zgodny, zaś zwrot po mojsku znaczył tyle, co po mojemu (za: „Mały słownik zaginionej polszczyzn­y” Kraków 2003). Z tego źródła pochodzą takie nazwiska, jak m.in.: Mojszczak, Mojszewski, Mojszyk, Moya, Mójsa, Moiczek, Moi, Moisk. Obecnie w bazie PESEL mamy 299 nazwisk Mojski.

Z kolei Panasewicz to nazwisko odimienne, pochodzące od Atanazego (w starogreck­im nieśmierte­lny). Rzeczywiśc­ie odojcowski­e.

W językach wschodnios­łowiańskic­h imię przyjmował­o formę Apanas, z czasem tracąc nagłosowe A-. W bazie PESEL mamy dziś 611 takich nazwisk.

JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland