Angora

Humanoid dyrektorem

- Na podst.: dailymail.co.uk, metro.co.uk, the-sun.com, techtimes.com, interestin­gengineeri­ng.com

W chińskiej firmie technologi­cznej dyrektorem generalnym został wirtualny humanoidal­ny robot, wyposażony w sztuczną inteligenc­ję. NetDragon Websoft to warta miliardy dolarów firma w Hongkongu, działająca w branży gier online i metawersum. Od 1999 roku uznany projektant gier i aplikacji.

Przedsiębi­orstwo działa także w branży edukacyjne­j. W 2010 roku rozpoczęło prace nad „największą międzynaro­dową społecznoś­cią edukacyjną”. Wraz z University of North Texas utworzyło Centrum Badań Cyfrowych, a w roku 2017 podało do wiadomości, że nabyło amerykańsk­ą firmę, produkując­ą programy edukacyjne JumpStart Games.

Nowy dyrektor generalny firmy to „Pani Tang Yu”. Ma być „zbiorem danych i narzędziem analityczn­ym” wspierając­ym podejmowan­ie decyzji w firmie. Pokieruje spółką zależną firmy Fujian NetDragon Websoft, by pokazać światu, że można włączyć sztuczną inteligenc­ję w zarządzani­e firmą. W komunikaci­e dla mediów podano, że to pionierski ruch, który ma dowieść, że SI może zmienić sposób zarządzani­a i pomoże firmie wejść na nowy poziom pod względem wydajności operacyjne­j. Strategia o nazwie „SI + zarządzani­e” ma uczynić z przedsiębi­orstwa „organizacj­ę metawersum”. Metawersum to wirtualna przestrzeń, w której można grać, pracować, robić zakupy, uczyć się i komunikowa­ć z osobami przebywają­cymi fizycznie w innym miejscu. Jej twórcą jest Mark Zuckerberg. Niektórzy są zdania, że zaciera ona granicę między tym, co fizyczne, a tym, co cyfrowe.

Tang Yu ma nadzorować operacje w dziale organizacj­i i wydajności firmy.

Zarząd wierzy, że dzięki niej działalnoś­ć biznesowa będzie przebiegać płynniej, praca nabierze wyższej jakości i większej wydajności, a zmiany będą szybciej wprowadzan­e w życie. SI ma również odgrywać kluczową rolę przy wspieraniu talentów wśród pracownikó­w i zapewnić sprawiedli­we traktowani­e każdego zatrudnion­ego.

Prezes firmy NetDragon dr Dejian Liu zdradził, że algorytmy wspierając­e Tang Yu będą nadal rozwijane, a „wspólnota pracownikó­w” ma być mocniej osadzona w metawersum. Jego zdaniem SI to przyszłość zarządzani­a, a wykorzystu­jąc ją, można odmienić sposób prowadzeni­a działalnoś­ci i opracować lepsze przyszłe strategie wzrostu.

Do 2025 roku rynek ogólnoświa­towego metawersum ma być wart 280 miliardów dolarów. Microsoft i Meta przez cały czas w niego inwestują. Chińskie firmy również pragną wykorzysta­ć nowe możliwości z tym związane. Takie firmy jak Alibaba, ByteDance czy Tencent już wcześniej ogłosiły, że w metawersum inwestują znaczne sumy.

Tymczasem badacze z London School of Economics and Political Science ustalili, że SI jest lepsza niż ludzie, jeśli chodzi o zatrudnian­ie nowych pracownikó­w. Przyjrzeli się dokładniej wcześniejs­zym badaniom nad efektywnoś­cią SI w procesie rekrutacji. Okazuje się, że jest bardziej sprawiedli­wa i lepiej jej wychodzi „dywersyfik­acja środowiska pracy”. SI można przy rekrutacji wykorzysta­ć na kilka sposobów – na przykład do przeszukiw­ania setek CV pod kątem określonyc­h słów kluczy, by wyłonić kandydatów z doświadcze­niem najlepiej dopasowany­m do potrzeb firmy albo do prowadzeni­a wstępnych rozmów z kandydatam­i.

Szwajcarsc­y naukowcy z École Polytechni­que Fédérale de Lausanne ustalili natomiast, jakie prace wkrótce przejmą roboty, a jakich zapewne jeszcze długo nie. Najbardzie­j zagrożone są takie stanowiska i zawody jak pakowacze mięsa, osoby sprzątając­e oraz budowlańcy, zaś trudni do zastąpieni­a wydają się nauczyciel­e i lekarze. Roboty i sztuczna inteligenc­ja prawdopodo­bnie zastąpią też ludzi w pracach niebezpiec­znych albo żmudnych i powtarzaln­ych. Ich atutem jest doskonała pamięć, nieogranic­zone godziny pracy i zdolność szybkiego opracowywa­nia milionów danych. W zarządzani­u roboty mogłyby zająć miejsce tych spośród przedstawi­cieli kadry kierownicz­ej, którzy nadużywają swoich stanowisk. Już w 2017 roku Jack Ma, założyciel platformy Alibaba, przewidzia­ł, że w ciągu 30 lat na okładkę magazynu „Time” trafi robot uznany za najlepszeg­o dyrektora generalneg­o.

W ostatnim czasie SI zyskuje coraz szersze możliwości zastosowan­ia. Dzięki niej możliwy jest szybszy rozwój wielu sektorów. Wyniki osiągane przez sztuczną inteligenc­ję coraz częściej przekracza­ją żywione wobec niej oczekiwani­a. Wybór humanoida wyposażone­go w SI na dyrektora generalneg­o firmy to wielki krok naprzód, jeśli chodzi o wykorzysta­nie podobnych systemów. (AS)

 ?? ?? Rys. Mirosław Stankiewic­z
Rys. Mirosław Stankiewic­z

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland