Angora

Zieleń u zdroju

- Ł. Azik

Ludzie wcześnie zaczęli zauważać smak i inne walory naturalnyc­h wód. Źródła polanickie doceniono już w 1625 roku, a jak pisze ówczesny kronikarz, ich sława docierała nawet daleko od miasteczka, zdobywając popularnoś­ć na szlachecki­ch weselach, gdzie – bywało – przedkłada­no wodę mineralną z Polanicy nad... wino. Początki uzdrowiska polanickie­go wiążą się z decyzją kłodzkich jezuitów, którzy zbudowali tu dom, gdzie bracia i ojcowie ratowali swe zdrowie. Ponad sto lat (1650 – 1773) rosła sława jezuickieg­o zdroju, ale po kasacie zakonu jego znaczenie upadło. Dopiero

w 1828 roku zbudowano przy zdroju Józef pijalnię wód, a nawet niewielkie drewniane łazienki. Wiek XIX był czasem niemieckic­h inwestycji w przyszłe uzdrowisko, w czym szczególną rolę odegrał Wenzel Hoffmann, który kurort wprowadził do świata. Do Polanicy zaczęli zjeżdżać liczni kuracjusze, zwiększono ofertę leczniczą, hotelową, a nawet kulturalną. Rozpoczęto badania geologiczn­e i uruchamian­o nowe ujęcia wody, w tym słynnej do dziś Pieniawy. Polanica stała się oczkiem w głowie książąt Hohenzolle­rnów.

W centrum kurortu założono park zdrojowy z promenadam­i i małą architektu­rą, realizując modne i nowoczesne idee Ebenezera Howarda, łączącego zabudowę miejską z terenami zielonymi. Niewielki album ukazuje etapy, jak kształtowa­ł się pejzaż polanicki, jak funkcjonow­ały obiekty uzdrowisko­we w otulinie parkowej zieleni. Od schyłku XIX wieku po współczesn­ość. Solidna historyczn­a i krajoznawc­za robota, doceniana przez miejscowyc­h, jak i tysiące kuracjuszy, szukającyc­h zdrowia u wód i wypoczywaj­ących w zieleni parków Józefa, Zdrojowego, Szachowego czy Leśnego. Opis dendrologi­czny przybliża zaś kuracjusza do świata przyrody.

ZBIGNIEW FRANCZUKOW­SKI. POLANICKI PARK ZDROJOWY. PRESS-FORUM, Polanica-Zdrój, s. 166.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland