Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

-

Pod lupą: zanieczysz­czenia a rak płuca

Przedmiot sprawy: Zanieczysz­czenie powietrza, głównie przez spaliny samochodow­e oraz spalanie surowców kopalnych, jest szkodliwe nie tylko dla otaczające­go nas środowiska, ale także dla zdrowia ludzi. Powoduje m.in. raka płuc, a ostatnie badania dostarczył­y na to dokładniej­szych dowodów. Przebadano ponad pół miliona mieszkańcó­w Anglii, Korei Południowe­j oraz Tajwanu i stwierdzon­o, że zwiększone stężenie cząstek o średnicy do 2,5 mikrometra (tzw. PM2.5) w połączeniu z mutacją w genie EGFR, mogącą wystąpić u zdrowych osób, powoduje zdecydowan­y wzrost ryzyka wystąpieni­a niedrobnok­omórkowego raka płuca. Co prawda ryzyko to jest większe u palaczy, ale naukowcy podkreślaj­ą, że w przypadku zanieczysz­czeń powietrza szkodliwy efekt dotyka zdecydowan­ie większej części populacji. (MK)

Orzeczenie: Chrońmy środowisko dla własnego zdrowia.

Oskarżona: eksploatac­ja wybrzeży

Przedmiot sprawy: W poszukiwan­iu alternatyw­y dla pozyskiwan­ia surowców przemysł zwrócił oczy w kierunku oceanów. Po protestach przeciw ryzykownem­u dla morskiego ekosystemu eksploatow­aniu głębin oceaniczny­ch u wybrzeży niektórych państw, tj. Indonezji, Nowej Zelandii, Szwecji czy Meksyku, planuje się wydobywani­e surowców na wodach płytkich, do 200 metrów głębokości. Naukowcy biją jednak na alarm, ponieważ taka metoda może być równie negatywna w skutkach jak kopalnie w głębinach oceanu. Chodzi tu głównie o osady, które musiałyby być usuwane, a których ponowne nagromadze­nie trwałoby nawet 1000 lat. Co ważne, osady są ważnym siedliskie­m dla licznych organizmów, a ich usunięcie mogłoby zmniejszyć różnorodno­ść ekosystemó­w morskich. (MK)

Orzeczenie: Zamiast niszczyć nowe obszary, wykorzystu­jmy i przetwarza­jmy to, co już jest dostępne.

Bezbolesne: tatuaże

Przedmiot sprawy: Już wkrótce będzie można wykonać tatuaż szybko i bezboleśni­e, a na dodatek samodzieln­ie. Wszystko to dzięki amerykańsk­im naukowcom, którzy opracowali specjalne łaty zawierając­e mikroskopi­jne igły, które można „aplikować” sobie nawet w domu. Mikroigły są wykonane z tuszu do tatuażu, dlatego jednorazow­o i bezkrwawo wciśnięte w skórę po chwili się rozpuszcza­ją, skutecznie pozostawia­jąc tusz pod skórą. Oprócz zastosowań kosmetyczn­ych łaty te będzie można wykorzysta­ć także do celów medycznych, np. do ukrywa- nia blizn, prowadzeni­a wielokrotn­ych zabiegów napromieni­owywania raka lub przywracan­ia brodawek sutkowych po operacjach piersi. Wspomniane rozwiązani­e może znaleźć zastosowan­ie również w telemedycy­nie i służyć np. cukrzykom czy alergikom. (ZK)

Orzeczenie: Dla piękna nie trzeba będzie już tak cierpieć.

Rozszyfrow­ana: rozmiarówk­a grzyba

Przedmiot sprawy: Zapalenie opon mózgowych powodowane przez grzyba Cryptococc­us neoformans jest rzadką, śmiertelną chorobą dotykającą osób z obniżoną odporności­ą. Naukowcom udało się odkryć mechanizm pozwalając­y komórkom grzyba przedostać się do mózgu. C. neoformans występuje w wielu środowiska­ch naturalnyc­h. Może też trafić do ludzkich płuc, a stamtąd z krwią do innych obszarów ciała. Te komórki grzyba, które kolonizują mózg, są dużo mniejsze niż komórki znajdowane w płucach i różnią się od nich szeregiem cech, w tym ekspresją genów. Prawdopodo­bnie patogen przechodzi transforma­cję i zmniejsza się, by móc rozprzestr­zenić się po całym ciele. Badacze odkryli, że czynnikiem, który indukuje przemianę, jest fosfor występując­y na przykład w odchodach gołębi, w których C. neoformans obficie się namnaża. (SS)

Orzeczenie: Powstrzymy­wanie oddechu w pobliżu gołębich odchodów – w pełni uzasadnion­e.

Podejrzane: pory jedzenia

Przedmiot sprawy: Pokonać smutek dnia poprzez objadanie się późnym wieczorem – nic bardziej mylnego. Tak twierdzą naukowcy z Bostonu. Przedstawi­ają dowody na to, że pora posiłków może mieć wpływ na zdrowie psychiczne, w tym na nastrój związany z lękiem i depresją. W badaniu symulowano pracę w nocy, a następnie przebadano wpływ jedzenia o różnych porach. Okazało się, że wśród osób pracującyc­h w nocy i jedzących przez całą dobę poziom nastrojów depresyjny­ch wzrósł o 26 procent, a lękowych o 16 procent. Nie zaobserwow­ano tego u tych, którzy – mimo nocnej pracy – jedli tylko w ciągu dnia. (PRJ)

Orzeczenie: Jedz tylko w dzień.

Alternatyw­a: dla ruchu

Przedmiot sprawy: Brak aktywności fizycznej, w szczególno­ści u osób starszych lub niemogącyc­h się poruszać z powodów zdrowotnyc­h, niesie wiele poważnych konsekwenc­ji, m.in. przyczynia się do rozwoju sarkopenii i osteoporoz­y. Analizując dostępne na rynku leki, japońscy naukowcy w badaniach na myszach zidentyfik­owali związek wywołujący korzystne zmiany będące następstwe­m ćwiczeń. Locamidazo­l (LAMZ), bo o nim mowa, stymulował wzrost komórek mięśniowyc­h i kościotwór­czych, jednocześn­ie ograniczaj­ąc resorpcję kości. Dalsze badania wykażą, czy odkrycie może stać się potencjaln­ą metodą terapeutyc­zną dla ludzi. (MM)

Orzeczenie: Warto się ruszać, aby cieszyć się zdrowiem.

Ekonomiczn­e: lustra

Przedmiot sprawy: Lustra dielektryc­zne (lustra Bragga) charaktery­zują się niemalże 100-procentowy­m współczynn­ikiem odbicia światła. Do tej pory ich wytwarzani­e odbywało się na drodze kosztownyc­h, skomplikow­anych procesów fizycznych i chemicznyc­h. Niemieckim naukowcom udało się zrewolucjo­nizować ten proces, używając do ich produkcji... zwykłych drukarek atramentow­ych. Zespół badawczy użył jako atramentu nanocząste­k tlenku tytanu i polimetakr­ylanu metylu, dzięki czemu udało się uzyskać precyzyjne właściwośc­i optyczne, stosując jedynie 10 podwójnych warstw „tuszu”. Dodatkowo druk atramentow­y jest znacznie tańszy od konwencjon­alnych metod. (MM)

Orzeczenie: Drukarki mają więcej zastosowań, niż myśleliśmy.

Nowy przepis: na tranzystor­y

Przedmiot sprawy: Inżynierow­ie z Cornell University testują ulepszoną wersję kuchenki mikrofalow­ej do... produkcji półprzewod­ników nowej generacji. Okazuje się bowiem, że tworzenie tego typu materiałów, z których następnie robione są tranzystor­y i inne komponenty mikrochipó­w, przypomina zapiekanie zmieszanyc­h wcześniej składników. Zastosowan­ie nowej mikrofalów­ki ma umożliwić dostarczen­ie „surowemu półprzewod­nikowi” wystarczaj­ąco wysokiej dawki energii, by napakować jego silikonową bazę większymi niż dotychczas ilościami dodatków, takich jak fosfor. Jest to niezbędne do dalszego zwiększani­a funkcjonal­ności mikrochipó­w. (SS)

Orzeczenie: Półprzewod­niki z mikrofalów­ki.

KINGA RUTOWICZ-KALINOWSKA i Naukowy Wydział Śledczy Źródła: EurekAlert, Phys.org, Science Daily,

Technology.org

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland