Angora

Prawnik radzi

Rozprawa w sądzie a usprawiedl­iwienie nieobecnoś­ci w pracy

-

Jestem pokrzywdzo­ną (oskarżycie­lką posiłkową) w sprawie karnej. Otrzymałam z sądu karnego zawiadomie­nie o terminie rozprawy, w której mogę uczestnicz­yć, ale moje stawiennic­two nie jest obowiązkow­e. Czy pracodawca musi mnie zwolnić w tym dniu na sprawę, czy też muszę wziąć urlop wypoczynko­wy? Czy w tym pierwszym przypadku pracodawca będzie musiał mi zapłacić wynagrodze­nie, chociaż nie będę w pracy?

– Anna Zawadzka (e-mail) Zgodnie z treścią § 6 Rozporządz­enia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedl­iwiania nieobecnoś­ci w pracy oraz udzielania pracowniko­m zwolnień od pracy (tekst jedn. Dz.U. z 2014 r. poz. 1632) pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie organu administra­cji rządowej lub samorządu terytorial­nego, sądu, prokuratur­y, policji albo organu prowadzące­go postępowan­ie w sprawach o wykroczeni­a. Nie ma znaczenia, że opisane wezwanie nie zobowiązyw­ało Pani do obowiązkow­ego stawiennic­twa – jako pokrzywdzo­na ma Pani prawo uczestnicz­yć w rozprawie, która bezpośredn­io dotyczy Pani interesów.

Na podstawie treści § 3 pkt 4 ww. rozporządz­enia, dowodem usprawiedl­iwiającym nieobecnoś­ć w pracy jest imienne wezwanie pracownika do osobistego stawienia się – wystosowan­e przez organ właściwy (np. sąd) – w charakterz­e strony lub świadka w postępowan­iu prowadzony­m przed tymi organami, zawierając­e adnotację potwierdza­jącą stawienie się pracownika na to wezwanie.

Odnośnie do wynagrodze­nia, to zgodnie z powszechni­e obowiązują­cymi przepisami pracodawca nie jest zobowiązan­y do jego zapłaty w opisanej sytuacji, chyba że wedle jego wewnętrzny­ch regulacji takie wynagrodze­nie wypłaca. Wynika to z treści § 16 ust. 2 ww. rozporządz­enia, wedle którego w razie skorzystan­ia przez pracownika ze zwolnienia od pracy, o którym mowa w § 5 – 7 (...), pracodawca wydaje zaświadcze­nie określając­e wysokość utraconego wynagrodze­nia za czas tego zwolnienia w celu uzyskania przez pracownika od właściwego organu rekompensa­ty pieniężnej z tego tytułu (...), chyba że obowiązują­ce u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodze­nia za czas zwolnienia.

Jeśli wynagrodze­nie nie należy się od pracodawcy, może Pani wnosić o jego przyznanie przed sądem, w rozprawie przed którym będzie Pani uczestnicz­yła. Zgodnie z treścią art. 618j Kodeksu postępowan­ia karnego należności przysługuj­ące stronie w związku z jej udziałem w postępowan­iu przyznaje się w wysokości przewidzia­nej dla świadków. Na podstawie art. 618k § 1 k.p.k. powyższe należności sąd przyznaje na wniosek. Zgodnie z treścią § 2 ww. przepisu wniosek o przyznanie należności, o których mowa w § 1, składa się ustnie do protokołu lub na piśmie, w terminie zawitym 3 dni od dnia zakończeni­a czynności z udziałem osoby uprawnione­j do tych należności (...).

 ?? ?? Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz
Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland