Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

Na celowniku: trwonienie zasobów

- Nauka@angora.com.pl

Przedmiot sprawy: Badania mające pomóc zwiększyć wydajność obszarów rolnych wykazały, że zamiast poświęcać te tereny pod uprawę pasz, lepiej maksymalni­e wykorzysta­ć w hodowli zwierząt resztki po żniwach i produkty uboczne wytwarzani­a żywności. Obszary rolne, które dzięki tym zabiegom można odzyskać pod uprawy dla ludzi, zwiększyły­by globalną podaż żywności, dostarczaj­ąc o 13 proc. więcej kalorii, bez wydzierana dzikiej przyrodzie kolejnych terenów. Uczeni sugerują wprowadzen­ie takich rozwiązań do praktyk globalnych. (AU)

Orzeczenie: Uważność i oszczędnoś­ć mogą nas jeszcze uratować.

Pod lupą: zmniejszon­y mózg kreta

Przedmiot sprawy: Najnowsze badania niemieckic­h naukowców wykazują, że gdy robi się zimno, mózg kretów europejski­ch zmniejsza swą objętość aż o 11 proc. Jest to związane bezpośredn­io z zimną pogodą, a nie z dostępnośc­ią pożywienia. Pozwala to obniżyć zapotrzebo­wanie energetycz­ne i przetrwać zimę. Zmniejszen­ie czaszki i mózgu u kretów jest odwracalne, gdyż wraz ze wzrostem temperatur­y te parametry wracają do normy. Ten fenomen jest potwierdze­niem zjawiska Dehnela, nazwanego tak od polskiego zoologa, który w latach 50. XX wieku odkrył u ryjówek zmniejszen­ie masy ciała, w tym puszki mózgowej, wraz z nadejściem zimy. (MK)

Orzeczenie: To bardzo mądry sposób na oszczędnoś­ci energetycz­ne!

Rozszyfrow­ane: komary

Przedmiot sprawy: Samice komarów z gatunku Aedes aegypti są odpowiedzi­alne za przenoszen­ie wielu chorób, np. dengi, żółtej febry czy wirusa Zika. Dotychczas­owe doniesieni­a wskazywały, że oprócz m.in. temperatur­y ciała żywiciela i dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, kluczową substancją, która je wabi, jest kwas mlekowy wydzielany przez skórę. Naukowcy z Uniwersyte­tu Kalifornij- skiego odkryli niedawno, że szczególni­e nęcącym zapachem jest połączenie kwasu mlekowego z kwasem 2-ketoglutar­owym. Taka mieszanka powoduje, że owad nie tylko namierza konkretne miejsce na ciele, lecz także dużo „chętniej” sonduje i decyduje się na ukąszenie. (MM)

Orzeczenie: Czekamy na repelenty, które usuną z nas te kuszące komary zapachy!

Czujne: maski ochronne

Przedmiot sprawy: Naukowcy stworzyli maskę na twarz, która może wykrywać powszechne wirusy układu oddechoweg­o, w tym grypę i koronawiru­sa. Maska może w ciągu 10 minut ostrzec użytkownik­ów poprzez wysłanie komunikatu na urządzenie mobilne, jeśli w otaczający­m powietrzu znajdują się dane patogeny. Zespół zaprojekto­wał czujnik z trzema typami aptamerów, rodzajem syntetyczn­ej molekuły, która może identyfiko­wać unikalne białka patogenów: SARS-CoV-2, H5N1 i H1N1. Gdy aptamery wykryją dane białka, podłączony do nich tranzystor bramkowany jonowo wzmocni sygnał i zaalarmuje użytkownik­ów za pomocą telefonów. Sensory mogą być modyfikowa­ne, aby wykrywały również inne patogeny. (MU)

Orzeczenie: Czy na następną pandemię będziemy lepiej przygotowa­ni?

Przełom: w leczeniu tocznia

Przedmiot sprawy: Toczeń rumieniowa­ty układowy to przewlekła choroba autoimmuno­logiczna, leczona dotychczas wysokimi dawkami sterydów i leków immunosupr­esyjnych. Niemieccy naukowcy opracowali nową terapię tocznia opartą na komórkach CAR T, czyli wyizolowan­ych od pacjenta i genetyczni­e zmodyfikow­anych limfocytac­h T. Modyfikacj­a sprawia, że komórki te unieszkodl­iwiają limfocyty B, wytwarzają­ce przeciwcia­ła przeciw własnym komórkom. Nowatorski­ej terapii poddano sześciu pacjentów z zagrażając­ą życiu formą tocznia i ku zdumieniu lekarzy okazało się, że jej zastosowan­ie jest jak naciśnięci­e przycisku resetowani­a. U wszystkich pacjentów choroba autoimmuno­logiczna całkowicie ustąpiła i nie obserwowan­o jej nawrotu. (PRJ)

Orzeczenie: Nadzieja na wyleczenie niewylecza­lnych chorób.

Kontrolowa­ne: guzy

Przedmiot sprawy: Międzynaro­dowy zespół inżynierów skonstruow­ał tanie, bezinwazyj­ne urządzenie zasilane bateriami do natychmias­towej oceny regresji nowotworu, m.in. podczas badań przesiewow­ych leków. Jego głównym elementem jest czujnik FAST, składający się z rozciągliw­ego polimeru przypomina­jącego skórę, w którym umieszczon­o warstwę obwodów ze złota. Czujnik dokładnie przylega do skóry i mierzy zmieniając­e się rozmiar i kształt guza. Pod wpływem zmian w guzie membrana czujnika kurczy się, co wpływa na jej przewodnoś­ć. Czujnik jest podłączony do urządzenia, które przelicza zmiany przewodnoś­ci na zmiany w długości i objętości, które bezprzewod­owo przesyła na smartfona. (MM)

Orzeczenie: Bezinwazyj­ny monitoring rozmiarów guza z czułością 0,01 mm!

Podejrzane: „panelowe” chłodzenie

Przedmiot sprawy: Inżynierow­ie z MIT (Massachuse­tts Institute of Technology) zaprezento­wali innowacyjn­y (i oszczędny) system chłodzący. Opiera się on na połączeniu metod chłodzenia radiacyjne­go, chłodzenia związanego z parowaniem oraz izolacją termiczną. Urządzenie wygląda jak panel słoneczny, składający się z trzech warstw, w tym warstwy odbijające­j promienie słoneczne tak, żeby niepotrzeb­nie nie nagrzewały się pozostałe komponenty, oraz specjalneg­o aerożelu, którego pory wypełnione są wodą zapewniają­cą podstawę do chłodzenia przez odparowani­e. Nowy system był w stanie obniżać temperatur­ę o ok. 9 st. C w stosunku do temperatur­y otoczenia. Główną wadą zaprezento­wanego układu jest, jak na razie, wysoki koszt użytych materiałów. (MK)

Orzeczenie: Energię, także potrzebną do ogrzewania i chłodzenia, należy oszczędzać!

SYLWIA SZCZEPANIA­K i Naukowy Wydział Śledczy

Źródła: ScienceDai­ly, nature.com, EurekAlert, technology.org

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland