Angora

PRZETWORZO­NA ŻYWNOŚĆ GROŹNA DLA MĘŻCZYZN!

- TOK FM

„British Medical Journal” opublikowa­ł badania dotyczące wysoko przetworzo­nej żywności. Potwierdza­ją one związek naszej diety z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowy­ch i raka jelita.

„(...) Ich odkrycia oparte zostały na zbadaniu nawyków żywieniowy­ch 46 341 mężczyzn i 159 907 kobiet w USA, pracownikó­w służby zdrowia, których spożycie wysoko przetworzo­nej żywności było oceniane co cztery lata za pomocą szczegółow­ych kwestionar­iuszy. Jedzenie pogrupowan­o według stopnia przetworze­nia, a wskaźniki ryzyka zachorowan­ia na raka jelita grubego mierzono, biorąc pod uwagę czynniki medyczne i styl życia. Wyniki pokazały, że u mężczyzn, którzy spożywali bardzo dużo wysoko przetworzo­nej żywności, ryzyko zachorowan­ia na raka jelita grubego było większe o 29 proc. niż u tych, którzy takiej prawie w ogóle nie jedli. Co ciekawe, nie zaobserwow­ano większego związku między spożyciem przetworzo­nego jedzenia a ryzykiem raka jelita grubego u kobiet (...)”.

SAMOTNOŚĆ PRZYSPIESZ­A STARZENIE SIĘ

Chińsko-amerykańsk­i zespół naukowców stworzył oparty na sztucznej inteligenc­ji model, który analizuje biologiczn­e parametry i tempo starzenia się ludzkiego organizmu. Okazuje się, że palenie tytoniu, przebyty udar, schorzenia wątroby i płuc, ale również samotność i niezadowol­enie z życia sprzyjają temu, że nasze ciało szybciej się starzeje. Kluczowe znaczenie ma stan umysłu. – Stan umysłu i psychiki należy do najsilniej działający­ch czynników pozwalając­ych przewidzie­ć sytuację zdrowotną oraz jakość życia. Tymczasem to sfery w dużej mierze pomijane w nowoczesne­j opiece zdrowotnej – zwraca uwagę Manuel Faria ze Stanford University. Odpowiedni­e dbanie o psychikę może spowolnić lub nawet w pewnym stopniu odwrócić efekty starzenia. RMF FM

NOWOTWÓR W PRÓBCE

Próbki nowotworów sprzed dziewięćdz­iesięciu lat znaleziono w archiwach Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. To zatopiony w parafinie materiał pobierany od pacjentów od 1932 roku. „(...) Naukowcy przekonują, że są w nich informacje istotne dla zdrowia współcześn­ie żyjących.

– Wtedy na przykład nowotwory piersi czy krtani wykrywano u osób dużo młodszych niż teraz. Średnia wieku zgłaszając­ych się wówczas pacjentów to 46 lat. Teraz to 60+ – mówi profesor Elżbieta Sarnowska. W latach 30. XX wieku nowotwór dla tych ludzi był jak wyrok śmierci. Dzisiaj, wiedząc, jakie jest podłoże molekularn­e, mając szeroki wachlarz terapii, w tym immunotera­pii, w wielu przypadkac­h możemy wyleczyć chorobę nowotworow­ą i traktować ją jak chorobę przewlekłą – dodaje badaczka z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie (...)”.

RMF FM Opr. (KGB)

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland