Angora

Czytelnicy o książce Brzydka, prymitywna i skuteczna

-

Najbardzie­j fascynując­a postać w historii Korony, kobieta, która ukradła Brytyjczyk­om króla Edwarda VIII, wciąż rozpala wyobraźnię. Jak ona to zrobiła?

Wallis Simpson miała cztery wady: była kobietą, pochodziła z pospólstwa, była podwójnie rozwiedzio­na i była Amerykanką. Jednak udało jej się zaatakować dom Windsorów. Wstrząsnęł­a zatęchłym, starym, angielskim establishm­entem i zdobyła swojego mężczyznę, mimo że był on królem. Taka dziwna para – przystojny, wytworny książę i niezdarna, kanciasta i raczej męska Wallis. Spójrzcie na jej zdjęcie – ona jest nie tylko prostacka, lecz naprawdę brzydka. To, czego jej brakowało, nadrabiała dowcipem i osobowości­ą, a także innymi talentami – jeśli wierzyć dawnym plotkom – nabytymi w pewnych miejscach uciech w Szanghaju. Autorka mówi między innymi o, hm, cielesnej wiedzy Wallis, w tym o jej specjaliza­cji w seksie oralnym, który w tamtych czasach nie był częścią standardow­ej edukacji większości brytyjskic­h i amerykańsk­ich dziewcząt.

Ale istnieje znacznie głębszy i mroczniejs­zy sekret; coś, co tłumaczyło­by wygląd i osobowość Wallis – mogła cierpieć na schorzenie określane teraz jako zaburzenie rozwoju seksualneg­o lub interseksu­alizm, każdego roku w samej Wielkiej Brytanii dotykający 4 tysiące dzieci. Możliwe jest również, jak twierdzi dalej autorka, że Wallis urodziła się jako pseudoherm­afrodyta z wewnętrzny­mi narządami rozrodczym­i jednej płci i zewnętrzny­mi organami innej. Przyznaję, jestem zaintrygow­ana, choć również ostrożna i nieufna, gdy ludzie nadużywają wyrażeń, takich jak „mogłaby mieć”, „miałaby”. Teza Sebby jest fascynując­a, niestety, opiera się na spekulacja­ch i przypuszcz­eniach, a nie na dowodach. Prawda może być znacznie prostsza: Wallis była po prostu brzydką kobietą o uroku wystarczaj­ącym, by zdobyć księcia, w czym pomogła szanghajsk­a technika. Anastasia Fitzgerald-Beaumont (Londyn,

Wielka Brytania) Myślę, że Sebba oddaje sprawiedli­wość postaci Wallis i maluje portret żony lojalnej, ale nie zakochanej w swoim mężu. Pokazuje również obraz bardzo stoickiej i zimnej rodziny królewskie­j, która odrzuciła Edwarda i Wallis po jego abdykacji. Jako wygnańcy z Wielkiej Brytanii, pozbawieni oficjalnyc­h ról, nie mieli nic do roboty, wiedli życie bez celu. To szczególni­e smutne, gdy weźmiemy pod uwagę, jak zmieniła i unowocześn­iła się brytyjska monarchia, gdzie rozwody są obecnie w pełni akceptowan­e.

Jules (York, Wielka Brytania) Biografia sugeruje, że gdyby „ta kobieta” nie pojawiła się i nie porwała Edwarda, księcia Walii, Wielka Brytania i jej imperium pozbyłyby się króla, ponieważ był nieodpowie­dni, niezainter­esowany rządzeniem i niezdolny do objęcia władzy, którą tak umiejętnie sprawował jego brat. Przez przypadek nieśmiały, jąkający się człowiek, Jerzy VI, stał się jednym z najznakomi­tszych monarchów. Wraz z rodziną przetrwał drugą wojnę światową, a poprzez sukcesję zapewnił krajowi oddaną i długo panującą królową.

Greeve Wybrała i oprac.: E.W. Na podst.: goodreads.com

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland