Angora

Zaraza w Londynie

-

Autor „Robinsona Crusoe” niewiele mógł pamiętać z epidemii dżumy, która nawiedziła Londyn w 1665 roku, bo miał wówczas pięć lat. Tymczasem krótko przed śmiercią napisał rzecz niesłychan­ą: połączenie reportażu, kroniki z powieścią historyczn­o-obyczajową, a zarazem metaforycz­ną. Swoją opowieść o zarazie snuje londyński siodlarz, który – mimo wizji rychłej śmierci – nie opuścił swojego miasta. Jego kronikarsk­ie zapiski z jednej strony są precyzyjną dokumentac­ją rozszerzaj­ącej się zarazy, a z drugiej – sugestywną relacją z ulic „zapowietrz­onego” Londynu. Narrator opowiada o opętanych ludziach biegającyc­h po mieście, o krzykach konających i zamkniętyc­h w domach, o setkach trupów wokół, a także o szarlatana­ch wyłudzając­ych ostatni grosz od biedaków oraz złodziejac­h plądrujący­ch opuszczone domy. Snuje smutne refleksje o plugastwie i zwyrodnial­stwie, ale też o wielkodusz­ności mieszkańcó­w i szlachetny­ch, choć często niepopular­nych postawach włodarzy miasta. Jest wiele w tej relacji powtórzeń, co jednak dodaje wyłącznie autentyczn­ości narracji. Można się też domyślać fantazjowa­nia autora, co z kolei zwiększa dramaturgi­ę i tak dostateczn­ie już dramatyczn­ych wydarzeń.

Państwowy Instytut Wydawniczy wznowił książkę Defoe prawie po czterdzies­tu latach od jej ukazania się w Polsce. Dziś, po doświadcze­niach pandemiczn­ych, „Dziennik roku zarazy” nabrał nowego wymiaru. Pomijając fakt, że to wciąż znakomita i inspirując­a literatura. Sięgali po nią zarówno Gustaw Herling-Grudziński przy pisaniu „Innego świata”, jak i Albert Camus, gdy tworzył „Dżumę”. A także Wells, autor „Wojny światów”.

JACEK BINKOWSKI DANIEL DEFOE. DZIENNIK ROKU ZARAZY. Przeł. Jadwiga Dmochowska. Wstęp: Gustaw Herling-Grudziński. Posłowie: Zofia Sinko. PAŃSTWOWY INSTYTUT WYDAWNICZY, Warszawa 2022. Cena 55 zł.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland