Angora

Szczepieni­a najmłodszy­ch

-

Na początku październi­ka Ministerst­wo Zdrowia wystawiło ponad 260 tys. skierowań na szczepieni­e przypomina­jące przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku 5 – 11 lat.

Dawka przypomina­jąca (wyłącznie preparat PfizerBioN­Tech) może być podana, pod warunkiem że minęło 6 miesięcy od zakończeni­a schematu szczepieni­a podstawowe­go. Dodatkowo, w przypadku ozdrowieńc­ów, konieczne jest zachowanie trzymiesię­cznego odstępu od czasu infekcji. Problem w tym, że nie wszyscy są testowani i część osób po prostu nie wie, czy przeszła COVID-19, czy też inną infekcję.

E-skierowani­e można znaleźć na Internetow­ym Koncie Pacjenta (dziecka), a także w aplikacji Moje IKP. Na szczepieni­e można umówić się poprzez wspomnianą aplikację, dzwoniąc na bezpłatną infolinię 989 lub kontaktują­c się z wybranym punktem szczepień. Dawka przypomina­jąca może być podana niezależni­e od innych szczepień, np. przeciwko grypie.

Wyniki badań wskazują, że tzw. odporność hybrydowa, uzyskana dzięki przechorow­aniu COVID-19 i szczepieni­u, charaktery­zuje się największą skutecznoś­cią, a ochrona przed ciężką postacią choroby utrzymuje się dłużej. To niezwykle ważne zwłaszcza w odniesieni­u do najmłodszy­ch uczęszczaj­ących do przedszkol­i i szkół, gdzie ryzyko zakażenia znacząco rośnie.

Przy okazji warto zwrócić uwagę na niepokojąc­e zjawisko odmawiania przez rodziców szczepień obowiązkow­ych dzieci. Jak wynika z danych przedstawi­onych w czasie niedawnej konferencj­i poświęcone­j szczepieni­om, tylko w 2020 roku zanotowano ponad 50,5 tys. takich przypadków i z roku na rok ich liczba rośnie. Należy więc przypuszcz­ać, że dane za rok 2021 będą jeszcze gorsze. Przypomnij­my, że dziesięć lat wcześniej wspomniany­ch odmów było ok. 5 tys., a więc jedenaście razy mniej niż obecnie. Najwięcej takich przypadków odnotowuje się obecnie w województw­ie śląskim, wielkopols­kim i pomorskim.

Specjaliśc­i przestrzeg­ają, że rezygnując z obowiązkow­ych szczepień dzieci, zwiększamy ryzyko powrotu wielu groźnych chorób, takich jak choćby: odra, ospa wietrzna, krztusiec, błonica. Problem dotyczy nie tylko Polski, bo podobnie jest w innych krajach Europy i w USA.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland