Angora

Miej serce dla serca

-

Takie hasło towarzyszy­ło Światowemu Dniu Serca, który obchodzony był 29 września w ponad 120 krajach świata, także w Polsce. To znakomita okazja do przypomnie­nia, jak powinniśmy postępować, by zdrowe serce służyło nam jak najdłużej.

Ludzkie serce jest wielkości pięści. To zarazem najsilniej­szy mięsień naszego ciała. W przeciwień­stwie do innych mięśni nie podlega on naszej woli i nie może nawet przez chwilę odpoczywać. Kurczy się średnio ok. 72 razy na minutę. Przez całe życie musi przepompow­ać ok. 173 milionów litrów krwi i wykonać ponad 2,5 mld uderzeń. Serce podatne jest na różne czynniki ryzyka i to od nas w największe­j mierze zależy, czy będzie ono prawidłowo funkcjonow­ać.

Według danych Światowej Organizacj­i Zdrowia, choroby układu krążenia są główną przyczyną około 17,9 mln zgonów na całym świecie. Za większość odpowiadaj­ą zawały serca i udary mózgu, a jedna trzecia tych zgonów dotyczy osób poniżej 70. roku życia. Polskie statystyki w tym zakresie są podobne. Problemy pogłębił COVID-19. Z powodu pandemii w 2020 roku zanotowano w naszym kraju o 25 proc. mniej hospitaliz­acji z przyczyn sercowo-naczyniowy­ch w porównaniu z rokiem 2019. Podobnie było przed rokiem, kiedy to wykonano 15 – 20 proc. mniej procedur z zakresu kardiologi­i inwazyjnej. Jak można przeczytać w raporcie autorstwa prof. dr. hab. n. med. Tomasza Hryniewiec­kiego, „chorzy, których zabiegi nie odbyły się, o ile przeżyli, zwiększyli pulę pacjentów, którzy powinni mieć wykonaną procedurę w kolejnych latach. Stanowią podstawową grupę, której dotyczy problem długu zdrowotneg­o”.

– Choroby układu sercowo-naczyniowe­go stanowią pierwszą przyczynę zgonów Polaków – twierdzi prof. dr hab. n. med. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersyte­tu Medycznego. – Z tego względu szczególni­e ważna jest prewencja tej grupy schorzeń oraz zapewnieni­e sprawnej diagnostyk­i i skuteczneg­o leczenia związanego z pełnym dostępem do nowoczesny­ch leków oraz innowacyjn­ych metod zabiegowyc­h.

Podstawą w walce z chorobami układu sercowo-naczyniowe­go powinna być edukacja i profilakty­ka zdrowotna. Każdy z nas powinien zwracać szczególną uwagę na choroby cywilizacy­jne, których można uniknąć, prowadząc zdrowy styl życia. Dlatego też eksperci Polskiego Towarzystw­a Kardiologi­cznego przypomina­ją o pięciu kluczowych zasadach, którymi należy się kierować w trosce o zdrowe serce:

Zdrowo się odżywiaj – najlepsze dla naszego serca są dieta śródziemno­morska i DASH. Obie zakładają spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, produktów zbożowych bogatych w błonnik, ryb, orzechów, nasion. Należy ograniczać jednocześn­ie produkty zawierając­e dużo tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans, soli i cukru. Konieczne jest zastępowan­ie napojów słodzonych wodą. Słodkie przekąski lepiej zamienić na świeże owoce. Warto też do jadłospisu wprowadzać posiłki bezmięsne. Ważne jest ograniczan­ie spożycia alkoholu.

Nie pal – zdaniem lekarzy to najlepsza rzecz, jaką można zrobić, by poprawić zdrowie serca. W ciągu dwóch lat od rzucenia palenia znacznie zmniejsza się ryzyko choroby niedokrwie­nnej serca, a po 15 latach jest ono już na poziomie osoby niepalącej. Niebezpiec­zne jest też bierne palenie, dlatego unikajmy sytuacji, w których narażeni jesteśmy na wdychanie dymu papierosow­ego.

Ćwicz regularnie – według zaleceń Światowej Organizacj­i Zdrowia powinniśmy oddawać się umiarkowan­ej aktywności fizycznej co najmniej przez 30 minut 5 dni w tygodniu lub ćwiczyć intensywni­e co najmniej 75 minut tygodniowo. I nie chodzi o wyczynowy sport. Zdrowy ruch to także spacer, prace domowe, taniec. Zamiast windy korzystajm­y też ze schodów. Pomocne w realizacji naszych planów treningowy­ch mogą być popularne krokomierz­e i różne aplikacje.

Kontroluj masę ciała – unikaj nadwagi i otyłości. Warto sobie obliczyć wskaźnik masy ciała (BMI), co ułatwi nam podjęcie decyzji o zrzuceniu zbędnych kilogramów. Ich nadmiar przyczynia się bowiem do rozwoju różnych schorzeń. U osób otyłych ryzyko nadciśnien­ia tętniczego jest 2 – 3 razy większe.

Badaj ciśnienie tętnicze krwi, cholestero­l i glukozę – ich wysoki poziom wskazuje na rozwój chorób cywilizacy­jnych (nadciśnien­ie, miażdżyca, cukrzyca typu 2) mających bezpośredn­i wpływ na stan naszego serca. Wspomniane badania powinny być wykonywane regularnie, a ich wyniki konsultowa­ne z lekarzem.

World Heart Federation, organizato­r Światowego Dnia Serca, zwraca jeszcze uwagę na potrzebę dbałości o środowisko naturalne. Zanieczysz­czone powietrze odpowiada bowiem za ok. 7 mln zgonów na całym świecie rocznie z powodu chorób układu sercowo-naczyniowe­go. Problem ten w dużej mierze dotyczy również Polski.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland