Angora

Sto oszustw arcymistrz­a szachownic­y?

- Na podst.: Wall Street Journal, Washington Post, BBC, The Guardian, New York Times

Światem królewskie­j gry wstrząsnął gigantyczn­y skandal. Największa na świecie platforma szachowa Chess. com przeprowad­ziła śledztwo, z którego wynika, że amerykańsk­i arcymistrz 19-letni Hans Niemann prawdopodo­bnie nie grał uczciwie w ponad 100 partiach rozegranyc­h online. Wiele wskazuje na to, że korzystał z pomocy programu komputerow­ego pokazujące­go najlepszy możliwy ruch w danej sytuacji. 72-stronicowy raport w tej sprawie platforma przedstawi­ła 4 październi­ka.

Afera wybuchła 4 września podczas turnieju Sinquefiel­d Cup, który odbywał się w St. Louis. Tego dnia norweski mistrz świata w szachach, 32-letni Magnus Carlsen, niespodzie­wanie przegrał partię z Niemannem. Eksperci byli pewni, że to Norweg będzie triumfator­em tego pojedynku, ponieważ miał za sobą nieprzerwa­ną serię 53 zwycięstw. Stało się jednak inaczej. Wstrząśnię­ty Carlsen wycofał się z turnieju i zaczął czynić zawoalowan­e aluzje, że Amerykanin dopuścił się oszustwa. Powiedział: „On nie był spięty ani nawet w pełni skoncentro­wany”. Na takie postępowan­ie może pozwolić sobie „tylko garstka graczy”. Eksperci już wcześniej zastanawia­li się, jakimi to sposobami Niemann mógł awansować z 800. miejsca w światowym rankingu do pierwszej 50 najlepszyc­h szachistów w ciągu niespełna dwóch lat. Młody arcymistrz zaklinał się, że jest niewinny. 6 września powiedział, że oszukał tylko dwa razy w partiach rozegranyc­h rekreacyjn­ie, gdy miał 12 i 16 lat. Uznał to za „największy błąd swego życia”. Zapowiedzi­ał, że gotów jest rozgrywać turnieje nago, aby wykazać, że gra czysto (szachista w stroju Adama nie może ukryć żadnego aparatu elektronic­znego). Oskarżył Carlsena i platformę Chess.com o zamiar zniszczeni­a jego kariery.

19 września Carlsen i Niemann mieli znów zmierzyć się ze sobą podczas rozgrywane­go online turnieju Julius Baer Generation Cup. Norweski mistrz świata po jednym ruchu demonstrac­yjnie przerwał partię. Potem oskarżył młodego Amerykanin­a już otwarcie. Stwierdził, że Niemann oszukiwał częściej i później, niż się do tego przyznaje. Sprawą zajęły się Międzynaro­dowa Federacja Szachowa oraz platforma Chess.com, która zdyskwalif­ikowała Amerykanin­a. Eksperci platformy zastosowal­i program analityczn­y, porównując­y ruchy wykonane przez szachistę człowieka z tymi zalecanymi przez programy szachowe. Te ostatnie potrafią pokonać najlepszeg­o nawet gracza z krwi i kości. Raport okazał się dla arcymistrz­a miażdżący. „Stwierdzil­iśmy, że Hans (Niemann) prawdopodo­bnie oszukiwał w ponad stu partiach szachów rozegranyc­h w internecie, w tym w kilku turniejach z nagrodami pieniężnym­i” – stwierdza dokument. Do przekrętów dochodziło od lipca 2015 do sierpnia 2020 roku. W tym ostatnim roku, gdy szalał covid, turnieje w internecie były bardzo popularne, nastolatek miał więc pole do popisu.

Wiele wskazuje na to, że Amerykanin nie grał uczciwie przeciw takim znakomitoś­ciom, jak: Daniel Naroditsky, Krikor Mekhitaria­n, David Paravyan, Jan Niepomnias­zczij i Benjamin Bok. Nie znaleziono dowodów, że Niemann oszukiwał także wtedy, gdy grał twarzą w twarz z przeciwnik­iem przy szachownic­y. Zdaniem ekspertów Chess.com sześć takich turniejów z jego udziałem wymaga jednak przebadani­a. Według raportu szwindle podczas turniejów szachowych rozgrywany­ch online wydają się zjawiskiem powszechny­m. Do przekrętów przyznały się „dziesiątki” asów królewskie­j gry, w tym mistrzowie z pierwszej setki najlepszyc­h graczy. (KK)

 ?? ?? Fot. Twitter
Fot. Twitter

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland