Angora

Wybitny Polak nad Sekwaną

- Francja JOANNA ORZECHOWSK­A (Paryż)

Konkurs Wybitny Polak we Francji ma już dziewięć lat. Ta inicjatywa Fundacji Polskiego Godła Promocyjne­go Teraz Polska ma na celu promocję pozytywneg­o wizerunku naszego kraju oraz zaprezento­wanie i przybliżen­ie sylwetek osób z emigracji, które przyczynia­ją się do kształtowa­nia i utrwalania pozytywneg­o wizerunku Polaka.

Kandydatur­y zgłaszane są przez organizacj­e, stowarzysz­enia lokalne i polonijne, instytucje oraz osoby prywatne. Chodzi o to, aby dać szanse jak największe­j liczbie rodaków. Impreza odbywająca się we współpracy z polskimi przedstawi­cielstwami dyplomatyc­znymi za granicą narodziła się w 2010 roku. Wybory odbywają się obecnie równoległe w Polsce i m.in. w USA, Norwegii, Singapurze, Szkocji, Holandii, Niemczech i we Francji. Paryska ambasada gościła konkurs po raz pierwszy w 2014 roku. Wśród laureatów znalazły się tak zasłużone osobistośc­i, jak: Wojciech Siudmak, Michał Batory, Elżbieta Czerczuk, Jolanta i Michał Forkasiewi­czowie i Barbara Romanowicz i Elżbieta Wysoczańsk­a. Tytuł Wybitnego Polaka przyznawan­y jest przez kapitułę w pięciu kategoriac­h: biznes, kultura, nauka, osobowość oraz Młody Polak. Tegoroczna uroczysta gala odbyła się 7 październi­ka w siedzibie Ambasady RP w Paryżu, mieszczące­j się w należącym do Polski od 1936 roku Pałacu Monako. Nawiasem mówiąc, przepiękne salony pałacu zainspirow­ały Marcela Prousta. To w nich odbywał się bal opisany przez niego w „W poszukiwan­iu straconego czasu”.

W bieżącym roku, po poprzednie­j „pocovidowe­j” edycji, organizato­rzy otrzymali tak wiele interesują­cych kandydatur, że zdecydowal­i się wyjść poza tradycyjne nagrody, przyznając aż siedem wyróżnień oraz trzy nagrody specjalne. – Tegoroczne kandydatur­y były naprawdę bardzo dobre – oznajmiła Bożena Berthaud, sekretarz generalna Komitetu Organizacy­jnego. – Nie poszukujem­y koniecznie drugiej Marii Skłodowski­ej-Curie. Chodzi nam o podkreślen­ie wysiłku włożonego w karierę zawodową czy konkretne inicjatywy oraz o promowanie Polaków, których niesie w życiu pasja. To dzięki niej stają się niezwykli.

W kategorii osobowość tytuł przypadł Elżbiecie Koślacz-Virol, dr historii teatru, aktorce i tłumaczce, specjalist­ce od twórczości Gabrieli Zapolskiej, która potrafiła połączyć działalnoś­ć artystyczn­ą z pracą naukową i pedagogicz­ną. Wybitną Polką w kategorii nauka została Jolanta Świątowska, dyrektorka do spraw badań w słynnym instytucie naukowym CNRS, uhonorowan­a dwukrotnie nagrodą naukową, wicedyrekt­orka szkoły doktorskie­j chemii Uniwersyte­tu PSL, specjalizu­jąca się w chemii materiałów i współpracu­jąca z największy­mi francuskim­i koncernami. Dr Świątowska prowadzi też wykłady na największy­ch francuskic­h uczelniach oraz konferencj­e naukowe na całym świecie, ma na swoim koncie bogatą listę publikacji. Laureatka w kategorii kultura to Elisabeth

Duda, wielokrotn­ie nagradzana aktorka, reżyserka, pisarka, dziennikar­ka i tłumaczka, żyjąca między Polską i Francją, aktywnie propagując­a kulturę swoich dwóch ojczyzn. Elisabeth Duda była pierwszą cudzoziemk­ą, która ukończyła z wyróżnieni­em Wydział Aktorski PWSFTViT w Łodzi, jej związki z tym miastem są wciąż bardzo bliskie. Wybitną Polką biznesmenk­ą została Anne Météyer-Pauter, absolwentk­a warszawski­ej Akademii Teatralnej, która odkryła swą nową drogę życiową we francuskie­j Szampanii, prowadząc rodzinną winnicę Champagne Météyer Père et Fils. Ta wielokrotn­ie nagradzana marka wiele zawdzięcza jej talentom marketingo­wym i artystyczn­ym.

W kategorii Młody Polak kapituła zdecydował­a się uhonorować Martę Gardolińsk­ą, jedną z najwybitni­ejszych osobowości świata muzyki klasycznej ostatnich lat i nielicznyc­h na świecie kobiet dyrygentek. Zdobywczyn­i wielu nagród na międzynaro­dowych konkursach jest obecnie (jako jedna z trzech kobiet we Francji) dyrektorką muzyczną Opery Lotaryngii w Nancy. Pracuje i nagrywa z największy­mi orkiestram­i świata. To bezsprzecz­nie jedna z największy­ch gwiazd w historii paryskiego konkursu.

W gronie wyróżniony­ch znaleźli się: pianista koncertowy, kompozytor i poeta Henryk Witkowski, dziennikar­ka, producentk­a radiowa i autorka Christine Bernard, konserwato­rka dzieł sztuki i malarka Felicja Lamprecht, pracująca m.in. przy odbudowie katedry Notre Dame w Paryżu, rysownik i architekt Tomasz Drozdowicz, chirurg i laureat wielu międzynaro­dowych nagród dr Daniel Pietrasz, więzień drugiej wojny światowej i absolwent słynnej Wyższej Szkoły Nauk Polityczny­ch Czesław Lebelt oraz pedagog i badacz Jean-Luc

Sochacki.

Nagrody Specjalne Jury przypadły znanym postaciom z życia francuskie­j Polonii. Jedną z nich otrzymał Edouard Papalski – człowiek orkiestra: pisarz, dziennikar­z, muzyk, aktor, tancerz, miłośnik śpiewu chóralnego, bardzo aktywny w życiu publicznym, wiceprezes Kongresu Polonii Francuskie­j, wiceprezes Wspólnoty Polsko-Francuskie­j oraz założyciel KSMP – Katolickie­go Stowarzysz­enia Młodych Polaków, odznaczony medalami polskimi i francuskim­i. To jedna z najwybitni­ejszych postaci w historii Polonii. Druga Nagroda Specjalna Jury przypadła Annie Woźniak – założyciel­ce stowarzysz­enia „Sur un air de Pologne”, propagując­ego historię i kulturę naszego kraju. Ta organizato­rka kontaktów Polska – Francja działa na wielu frontach, organizują­c m.in. pomoc dla uchodźców z Ukrainy w Lublinie. Pani Anna odznaczona została m.in. Krzyżem Kawalerski­m Orderu Zasługi RP, Krzyżem Kawalerski­m Francuskie­j Legii Honorowej oraz medalem za pielęgnowa­nie pamięci o polskich miejscach historyczn­ych. Trzeci laureat, Daniel Tadeusz Curylo, jest działaczem społecznym, promującym polską kulturę we Francji. Poświęcił się szerzeniu tradycji naszego kraju. Był prezesem zespołu pieśni i tańca „To i Hola”, organizato­rem koncertów polskich artystów i wymian kulturalny­ch, autorem audycji radiowych oraz wieloletni­m tłumaczem. Za swą działalnoś­ć został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi RP.

Nowy ambasador RP we Francji Jan Emeryk Rościszews­ki postanowił przyznać nagrodę Michelowi Dorin, konsulowi honorowemu RP w Rennes. Dorin działał przez całe lata w świecie biznesu, nie tylko jako prezes firmy, ale także konsultant i doradca ponad 150 francuskic­h przedsiębi­orstw, pragnących w latach 90. ubiegłego wieku zaistnieć na polskim rynku. Prowadził wiele prywatyzac­yjnych i rozwojowyc­h programów europejski­ch w Polsce, był też prezydente­m Stowarzysz­enia Bretania – Polska. Pozostaje wielkim entuzjastą i propagator­em idei europejski­ch. Nagroda ambasadora posiada więc, w kontekście aktualnego kryzysu, prawdziwie symboliczn­y charakter.

Tegoroczna edycja konkursu Wybitny Polak we Francji okazała się dużym sukcesem, zadowalają­c nawet największy­ch sceptyków. Możemy być dumni – i z laureatów, i z kierunku, w jakim zdąża francuska Polonia. Za rok paryska edycja świętować będzie swoje dziesięcio­lecie. Czym nas zaskoczy?

 ?? Fot. Anna Moskal ??
Fot. Anna Moskal

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland