Angora

Na początku roku inflacja przekroczy 20 procent

Fragment rozmowy z prof. PRZEMYSŁAW­EM LITWINIUKI­EM, członkiem Rady Polityki Pieniężnej

- Nr 239 (13 X). Cena 2,70 zł HUBERT BISKUPSKI, TW

(...) – Jaka będzie inflacja na koniec roku i czy osiągnęliś­my już jej szczyt?

– Niestety, należę do tych członków RPP, którzy trafnie przewidują poziom inflacji. Mówię „niestety”, ponieważ w swoich prognozach zakładam, że jej odczyty będą w granicach najwyższyc­h przewidywa­ń. Od dłuższego czasu nie mamy dobrych wiadomości z otoczenia gospodarcz­ego. Widać to w nastrojach producentó­w czy oczekiwani­ach inflacyjny­ch konsumentó­w.

– Co więc panu podpowiada obecna sytuacja, jeśli chodzi o poziom inflacji?

– Musimy wziąć pod uwagę przynajmni­ej dwa czynniki. Jeden z nich dotyczy efektu bazy na początku przyszłego roku. W styczniu nie było jeszcze tarczy antyinflac­yjnej. To, co w styczniu zobaczymy na licznikach, może zszokować. Będziemy mieli ok. 4 punktów proc. więcej.

– Czyli niemal na pewno przebijemy 20 proc.?

– Można się spodziewać takiego poziomu. Natomiast w lutym i marcu nastąpi korekta oparta na różnicach wynikający­ch z wprowadzen­ia tarczy antyinflac­yjnej. Kluczem do w miarę precyzyjne­j odpowiedzi dotyczącej poziomu inflacji będą czynniki regulacyjn­e, czyli ceny energii elektryczn­ej i gazu. Widać, że pewne ograniczen­ia wzrostu cen, zwłaszcza prądu, będą wprowadzan­e. Skala tych ograniczeń nie jest jeszcze znana. Zobaczymy, jakie rachunki przyjdzie nam zapłacić. Niemniej na początku przyszłego roku poziom 20-proc. inflacji będzie przekroczo­ny.

– Jak długo będziemy wracać do celu inflacyjne­go, czyli 2,5 proc.?

– W celu już będziemy, gdy dojdziemy do 3,5 proc. Są okolicznoś­ci, których nie znamy: przebieg wojny w Ukrainie czy to, jak szybko rząd i UE przeorgani­zują łańcuchy dostaw. Jeżeli przedsiębi­orcy znajdą inne rozwiązani­a dotyczące zaopatrywa­nia się w energię, paliwa i niezbędne komponenty, to ten spadek będzie następował. Niestety, ścieżka dojścia do celu oznaczoneg­o w naszych założeniac­h polityki pieniężnej może być dłuższa niż dwa lata.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland