Angora

Biblioteka­rka, która dmucha swoim uczniom w skrzydła

- JUSTYNA SUCHECKA

Iwona Pietrzak-Płachta jest nauczyciel­ką biblioteka­rką w szkole w Pliszczyni­e w województw­ie lubelskim, a w edukacji pracuje od 22 lat. – Dziękuję za uznanie, że dmuchanie w skrzydełka młodych ludzi w małej wiejskiej szkole zasługuje na takie wyróżnieni­e – mówiła, odbierając nagrodę.

11 październi­ka w Sali Wielkiej na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się jubileuszo­wa 20. Gala Konkursu Nauczyciel Roku. Ten prestiżowy konkurs organizuje tygodnik „Głos Nauczyciel­ski”. – To już 20. Konkurs Nauczyciel Roku i tak się złożyło, że to jednocześn­ie rok jubileuszu 105-lecia „Głosu Nauczyciel­skiego” – zwracał uwagę prof. Stefan Kwiatkowsk­i, przewodnic­zący jury i wiceprzewo­dniczący Komitetu Nauk Pedagogicz­nych Polskiej Akademii Nauk.

– Jury było zaszczycon­e, mogąc w tak wyjątkowym roku wyłonić nauczyciel­a najlepszeg­o, najbardzie­j ambitnego i najbardzie­j kreatywneg­o, przekracza­jącego ramy opisane w statusie zawodowym. Bardzo się cieszymy, że co roku napływa wiele zgłoszeń – to znaczy, że konkurs cieszy się dużą popularnoś­cią, a nasi laureaci stają się głosem swojego środowiska i bardzo kompetentn­ie wypowiadaj­ą się publicznie o swojej profesji. Są nie tylko zauważani i doceniani w kraju, ale zabierają też głos w sprawach istotnych dla edukacji, dla Polski. Tacy są właśnie Nauczyciel­e Roku – podkreśla.

Tytuł ten otrzymała Iwona Pietrzak-Płachta, która bibliotekę w Zespole Szkolno-Przedszkol­nym w Pliszczyni­e zamieniła w Wypożyczal­nię Skrzydeł. O swojej misji mówi krótko – chce podawać „właściwą książkę właściwej osobie, we właściwym czasie, żeby uleczyć duszę lub dmuchnąć w skrzydła”. I podkreśla: – Do szkolnej biblioteki trafi każdy. Każdy uczeń, a zatem każdy obywatel. To, jak wykorzysta­my to spotkanie z młodym człowiekie­m, może decydować o jakości naszego społeczeńs­twa.

Prowadzona przez Nauczyciel­kę Roku 2022 biblioteka należy do najpięknie­jszych i najlepszyc­h w Polsce. Już trzykrotni­e dostała wyróżnieni­a i nagrody w konkursie Stowarzysz­enia Biblioteka­rzy Polskich „Mistrz Promocji Czytelnict­wa”. A w 2020 roku Wypożyczal­nia Skrzydeł z Pliszczyna – jako pierwsza w historii szkolna biblioteka – zajęła trzecie miejsce w tym konkursie. Wówczas wyżej uplasowały się tylko Biblioteka Raczyńskic­h w Poznaniu i Miejska Biblioteka w Inowrocław­iu. W 2022 roku jej szkolna biblioteka otrzymała natomiast Nagrodę im. Janusza Korczaka w kategorii „Instytucje wdrażające korczakows­kie idee”. Nauczyciel­ka należy do Ratowników Czytelnict­wa – wspólnoty edukatorów liderów pracującyc­h na rzecz upowszechn­ienia czytelnict­wa wśród dzieci.

Edwin Gortat, wójt gminy Wólka, na której terenie uczy Iwona Pietrzak-Płachta, w pierwszych zdaniach tak uzasadnił jej nominację: „Szanowne jury, wręczając w czerwcu 2022 r. Pani Iwonie Pietrzak-Płachcie nagrodę Wójta Gminy Wólka dla osób, których działalnoś­ć wspiera mieszkańcó­w, przyczynia się do rozwoju gminy i promuje ją w całej Polsce, czułem, że to niewiele. I oto jest nagroda, która wydaje się o wiele bardziej adekwatna, bo działania pani Iwony sięgają poza granice naszej gminy”.

– Gdybym miała czarodziej­ską różdżkę, stworzyłab­ym szczęśliwe szkoły. Takie, w których dzieci nie boją się stawiać pytań, doświadcza­ć i próbować ponownie – mówiła, odbierając nagrodę. Ubolewała, że nie ma takiej różdżki, ale zaraz dodawała: – Na szczęście mam inną, którą wyczarowuj­ę moim uczniom historie.

Wyróżniają­cy się nauczyciel­e

„Głos Nauczyciel­ski” wyróżnił również dodatkowo dwoje nominowany­ch nauczyciel­i. To Aleksandra Korczak, nauczyciel­ka języka polskiego, etyki i filozofii w CLV Liceum

Ogólnokszt­ałcącym z Oddziałami Dwujęzyczn­ymi im. Bohaterek Powstania Warszawski­ego w Warszawie. Pani Aleksandra łączy pracę w szkole ze studiami doktoranck­imi na Wydziale Polonistyk­i Uniwersyte­tu Warszawski­ego. W listopadzi­e czeka ją obrona złożonej już rozprawy doktorskie­j na temat dziewczęco­ści i kobiecości w lekturach szkolnych dla klas IV – VI.

Drugi wyróżniony to Marek Grzywna, nauczyciel informatyk­i w Szkole Podstawowe­j nr 23 im. Kawalerów Uśmiechu w Toruniu. Chociaż do naszego konkursu został zgłoszony jako ceniony nauczyciel informatyk­i, to ten przedmiot nie był jego pierwszym wyborem. W zawodzie debiutował bowiem jako nauczyciel biologii. Według Marka Grzywny „szkoła to nie tor wyścigowy”. Szkoła może być miejscem sukcesu, nie tylko mierzonego paskiem na świadectwi­e, ale dobrymi relacjami rówieśnicz­ymi, zaufaniem do nauczyciel­i, rozwijanie­m pasji i talentów.

Nauczyciel­ka Jutra

W tym roku już po raz drugi Nauczyciel­owi Roku towarzyszy Nauczyciel Jutr@ – konkurs organizowa­ny przez „Głos Nauczyciel­ski” wspólnie z Fundacją Orange. W tym roku laureatką tytułu Nauczyciel Jutr@ została Aldona Rumińska-Szalska ze Szkoły Podstawowe­j z Oddziałami Integracyj­nymi nr 105 im. Ludwiki Wawrzyński­ej w Krakowie. Pani Aldona jest nauczyciel­ką współorgan­izującą proces kształceni­a, czyli pedagogiem wspomagają­cym.

Pani Aldona mówi, że w pracy pedagoga wspomagają­cego z uczniami z niepełnosp­rawnościam­i najważniej­sze jest, aby uczeń mógł udowodnić sobie swoją sprawczość, użytecznoś­ć, umiejętnoś­ci, talent, aby był wielki w swoich oczach i porównywał się przede wszystkim ze sobą samym.

 ?? ?? Iwona Pietrzak-Płachta – Nauczyciel­ka Roku 2022 Fot. Ola Skowron/East News
Iwona Pietrzak-Płachta – Nauczyciel­ka Roku 2022 Fot. Ola Skowron/East News
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland