Angora

Przeprowad­zenie dowodu w innym państwie UE

-

Mieszkam na stałe w Niemczech. Zostałem poszkodowa­ny w wypadku w Polsce, gdzie toczy się sprawa sądowa o odszkodowa­nie. Sprawca był ubezpieczo­ny u polskiego ubezpieczy­ciela. Mam 87 lat, a po tym wypadku jestem niezdolny do samodzieln­ego poruszania się. W Polsce reprezentu­je mnie wyznaczony przeze mnie adwokat. Czy mam obowiązek stawiania się w Polsce przed sądem lub lekarzami, skoro jestem leczony w Niemczech, a mój wiek i stan zdrowia w zasadzie uniemożliw­iają podróż do Polski?

– Longin Dybek z Monachium Niekoniecz­nie. W opisanej sprawie polski sąd może skorzystać z przepisów rozporządz­enia Parlamentu Europejski­ego i Rady UE 2020/1783 z dnia 25 listopada 2020 r. w sprawie współpracy między sądami państw członkowsk­ich przy przeprowad­zaniu dowodów w sprawach cywilnych lub handlowych – przeprowad­zanie dowodów (Dz.U. UE z 2 grudnia 2020 r., L 405, s. 1 – 39).

Reprezentu­jący Pana przed polskim sądem adwokat może złożyć wniosek, aby polski sąd (w oparciu o art. 1 ww. rozporządz­enia) wystąpił o:

a) przeprowad­zenie dowodu do właściwego sądu innego państwa członkowsk­iego, lub

b) przeprowad­zenie dowodu bezpośredn­io w innym państwie członkowsk­im.

Na podstawie art. 12 ust. 1 ww. rozporządz­enia, „sąd wezwany wykonuje wniosek niezwłoczn­ie, nie później jednak niż w terminie 90 dni od wpływu wniosku”.

Sąd wzywający (czyli w tym wypadku polski sąd, przed którym toczy się sprawa) może zwrócić się do sądu wezwanego (w tym wypadku sądu niemieckie­go) o przeprowad­zenie dowodu z wykorzysta­niem określonej technologi­i porozumiew­ania się, w szczególno­ści z wykorzysta­niem wideokonfe­rencji lub telekonfer­encji (art. 12 ust. 4 rozp.) – to oznacza, że np. w przypadku dowodu z Pana przesłucha­nia jako powoda może on zostać przeprowad­zony za pomocą wideołącza. W oparciu o uregulowan­ia opisanego rozporządz­enia UE możliwe jest także przeprowad­zenie dowodu z opinii biegłego lub biegłych z zakresu medycyny.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland