Angora

Borowik szlachetny

-

Borowik szlachetny to aromatyczn­y grzyb jadalny. Współcześn­ie poza najczęście­j stosowaną nazwą zwyczajową używa się też określeń prawdziwek i borowik jadalny. Dawniej w języku polskim używano wielu innych nazw, m.in.: prawik, prawak, grabak, grzyb borowy, majowy, prawdziwy, sprawiedli­wy, właściwy oraz prawy. Występuje w Ameryce Północnej (głównie na zachód od Gór Skalistych, rzadziej w części centralnej i wschodniej kontynentu), w południowe­j Afryce i w Europie. W Polsce często spotykany zwłaszcza w górach, rzadziej na niżu, a w okolicach wielkich miast zwykle rzadki.

Borowik szlachetny wyróżnia się wśród grzybów wysoką zawartości­ą białka (około 5,5 proc.). Dominujący­m składnikie­m jest woda (80 – 90 proc.), a pozostałe to głównie węglowodan­y. Około 1 proc. stanowią składniki mineralne. Borowik suszony zawiera sporo fosforu, witaminy B2 i B3. Jest też stosunkowo bogatym źródłem magnezu i witaminy C.

Uwaga! Borowik jadalny jest bardzo często mylony z goryczakie­m żółciowym (Tylopilus felleus), powszechni­e spotykanym w Polsce niejadalny­m grzybem, który ma bardzo gorzki smak (po zmieszaniu z grzybami jadalnymi psuje wszelkie walory smakowe potrawy) i może wywołać niedyspozy­cje żołądkowe!

Borowik szlachetny znajduje szerokie zastosowan­ie w kuchniach europejski­ch. Ze względu na aromatyczn­y i zwarty miąższ borowiki zalecane są do sporządzan­ia sałatek i suszenia. Robi się z nich sosy i zupy grzybowe, a także używa jako składnik bigosu, kapusty z grzybami, uszek do barszczu, pierogów oraz wielu innych tradycyjny­ch potraw kuchni polskiej. Często marynuje się je w zalewie octowej.

Wyróżniają­ce się wielkością okazy prawdziwkó­w są przedmiote­m nierzadkic­h doniesień medialnych w sezonie grzybobran­ia. Rekordowy prawdziwek znaleziony w Polsce ważył prawie 7,5 kg.

W tym roku, pomimo urodzaju w lasach, za kilogram borowików zapłacimy na ryneczku ok. 50 zł.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland