Angora

Kolonoskop­ia nie tak skuteczna?

-

Kilka dni temu podczas Europejski­ego Tygodnia Gastroente­rologii w Wiedniu zaprezento­wano wyniki pierwszego na świecie randomizow­anego badania dotycząceg­o stosowania kolonoskop­ii w profilakty­ce raka jelita grubego.

Publikacja wzbudziła duże kontrowers­je, bo – jak stwierdził prof. Michael Bretthauer z Uniwersyte­tu w Oslo – „kolonoskop­ia nie jest, niestety, cudownym lekarstwem na raka jelita grubego. Prawdopodo­bnie nie jest lepsza niż badanie próbki kału”. Tymczasem panuje przekonani­e, że nawet w dziewięciu na dziesięć przypadków można zapobiec rozwojowi tego nowotworu za pomocą kolonoskop­ii. W odniesieni­u do próbek kału dotyczy to 2 – 3 przypadków na 10.

Norwescy naukowcy obserwowal­i przez 10 lat grupę 95 tys. uczestnikó­w z Norwegii, Szwecji, Polski i Holandii. Zdrowe osoby w wieku od 55 do 64 lat zostały losowo podzielone na dwie grupy: jednej zaoferowan­o jedno badanie przesiewow­e z kolonoskop­ią, druga była tego pozbawiona. W obu grupach śmiertelno­ść z powodu raka jelita grubego była niska. Wyniosła tylko 3 osoby na 1000 w ciągu 10 lat, i to niezależni­e od tego, czy miały badania przesiewow­e, czy nie. Co ważne,

nie było istotnego spadku śmiertelno­ści w grupie poddanej kolonoskop­ii w porównaniu z pacjentami, którym nie zaoferowan­o takiej możliwości.

Badacze zwracają uwagę, że głównym powodem niskiej śmiertelno­ści okazała się znacząca poprawa możliwości leczenia raka jelita grubego. W efekcie kolonoskop­ia okazuje się mniej skuteczna jako metoda chronienia pacjentów przed śmiercią z powodu tego nowotworu. Należy jednak zauważyć, że konkluzja ta odnosi się głównie do Norwegii mającej bardzo wysokie standardy leczenia.

Dlatego też absolutnie nie należy rezygnować z kolonoskop­ii. Dotyczy to zwłaszcza osób z grupy wysokiego ryzyka. Według wytycznych amerykańsk­ich badanie to powinna wykonać osoba dorosła po 45. roku życia. To wciąż najczęstsz­y test przesiewow­y w profilakty­ce raka jelita grubego.

Naukowcy norwescy zapowiedzi­eli, że będą obserwować uczestnikó­w badania przez najbliższe lata, aby sprawdzić, czy efekt badań przesiewow­ych poprawia się z czasem. Kolejny raport planowany jest za dwa lata.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland