Angora

PRZEGLĄD TYGODNIA

- ANDRZEJ BERESTOWSK­I

Zgromadzen­ie Ogólne ONZ przegłosow­ało rezolucję potępiając­ą Rosję za aneksję czterech obwodów Ukrainy i uznającą, że przeprowad­zone tam pseudorefe­renda są nieważne. Przeciw rezolucji – poza Rosją – były: Syria, Korea Północna, Białoruś i Nikaragua. Kilkadzies­iąt krajów, w tym Indie i Chiny, wstrzymało się od głosu.

Należąca do Elona Muska firma SpaceX już nie chce finansować internetu satelitarn­ego armii ukraińskie­j za pomocą terminali Starlink. Według Muska koszt niezbędnej Ukraińcom niezależne­j od naziemnych nadajników łączności może sięgnąć w przyszłym roku nawet 400 milionów dolarów, więc jej finansowan­ie powinien przejąć Pentagon.

Prezydent Gitanas Nausėda w niewybredn­ych słowach skomentowa­ł decyzję niemieckic­h władz dotyczącą stacjonowa­nia na Litwie jednostek Bundeswehr­y. Według dwustronne­j umowy niemiecka brygada miała tam być rozlokowan­a na stałe, ale w rezultacie Berlin oświadczył, że będzie jedynie w gotowości w ciągu 10 dni w razie agresji z zewnątrz.

Jeden z najważniej­szych niemieckic­h urzędników, szef Federalneg­o Urzędu ds. Bezpieczeń­stwa Informacji Arne Schoenbohm, prawdopodo­bnie straci stanowisko, bo ciążą na nim poważne zarzuty. Są to podejrzeni­a o kontakty z Federalną Służbą Bezpieczeń­stwa Rosji. Media przypomina­ją, że w przeszłośc­i Schoenbohm nie miał zastrzeżeń do zakazanych w USA urządzeń infrastruk­turalnych 5G marki Huawei.

Dziwne zjawiska nadal zachodzą na dnie Bałtyku. Wyspa Bornholm została na kilka godzin pozbawiona energii elektryczn­ej. Prawdopodo­bnie było to spowodowan­e uszkodzeni­em kabla podmorskie­go ze Szwecji, ale nie wiadomo, jak doszło do tej awarii.

Deputowani z partii Alternatyw­a dla Niemiec wystąpili w parlamenci­e Saksonii z wnioskiem o czasowe przywrócen­ie kontroli granicznej na granicy z Polską i Czechami. Przyczyną ich inicjatywy jest rosnąca liczba imigrantów przybywają­cych z tych krajów, z którymi land ma coraz więcej problemów.

Czechy zapowiadaj­ą, że całkowicie zamkną granice dla rosyjskich turystów, nawet tych, którzy otrzymali wizy do strefy Schengen w innych państwach Unii Europejski­ej.

Izrael i Liban, państwa, które nie utrzymują ze sobą stosunków dyplomatyc­znych, zawarły historyczn­e porozumien­ie w sprawie regulacji spornej granicy morskiej. Dzięki temu będzie możliwe zwiększeni­e wydobycia gazu z podmorskic­h złóż, na co bardzo liczy szczególni­e pogrążony w kryzysie Liban.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland