Angora

Pożyteczne satelity

- (AS) bbc.com, express.co.uk

Wojna w Ukrainie pokazuje, jak duże znaczenie dla wojska mają działania podejmowan­e w przestrzen­i pozaziemsk­iej. Pierwszy raz w historii na taką skalę wykorzystu­je się satelity, zarówno wojskowe, jak i komercyjne.

Generał Jay Raymond, szef Sił Kosmicznyc­h Stanów Zjednoczon­ych, mówi o pierwszej wojnie, w której istotną rolę odgrywa komercjali­zacja przestrzen­i kosmicznej. Jednocześn­ie to pierwszy duży konflikt zbrojny, w którym obie strony podczas walk wspierają się działaniam­i podejmowan­ymi w kosmosie. Dzięki satelitom możliwe jest wczesne ostrzegani­e przed atakami rakietowym­i. Pomagają też w przeprowad­zaniu uderzeń precyzyjny­ch.

Satelity rozpoznawc­ze namierzyły zbierające się przed 24 lutego siły rosyjskie i od tego czasu śledzą ruchy wojska i ciężkiego sprzętu. Na Morzu

Czarnym śledzą rosyjskie okręty – tak było w przypadku zatopioneg­o przez Ukrainę krążownika „Moskwa”. Radar wczesnego ostrzegani­a monitoruje wystrzeliw­anie pocisków balistyczn­ych.

Satelity odgrywają kluczową rolę przy ujawnianiu prawdy o wojnie – na przykład gdy świat dowiedział się o masakrze w Buczy, to one pozwoliły zdemaskowa­ć kłamstwo Rosji, jakoby ciała zabitych cywilów leżały już na ulicach miasta, kiedy rosyjscy żołnierze do niego wkroczyli.

Niektóre firmy z branży mediów mają dostęp do komercyjny­ch zdjęć satelitarn­ych, dzięki czemu mogą potwierdza­ć otrzymywan­e informacje – choćby te o masowych grobach. W przestrzen­i okołoziems­kiej znajduje się około pięć tysięcy satelitów, w większości komercyjny­ch. Ale kilkaset z nich to satelity wojskowe – największą ich liczbą dysponują Stany Zjednoczon­e, Rosja i Chiny. Ukraina nie ma żadnych, ale otrzymuje wsparcie z Zachodu.

Niedawno dyrektor amerykańsk­iej National Geospatial-Intelligen­ce

Agency, zajmującej się rozpoznani­em satelitarn­ym dla celów wywiadowcz­ych, zdradził, że w okresie poprzedzaj­ącym wybuch wojny Ukraina uzyskała dostęp do ponad dwa razy większej liczby danych satelitarn­ych niż wcześniej. Z kolei gen. broni Paul Godfrey, głównodowo­dzący UK Space Command (brytyjskie dowództwo kosmiczne), mówi, że Ukraina może obecnie korzystać z komercyjny­ch i cywilnych satelitów rozpoznawc­zych oraz podkreśla, że wojnie w Ukrainie przyglądaj­ą się wszystkie państwa, które wykorzystu­ją kosmos do celów militarnyc­h.

Przestrzeń kosmiczna odgrywa kluczową rolę w komunikacj­i w czasie wojny. Po ataku na Ukrainę Rosja przeprowad­ziła serię uderzeń i podjęła działania w cyberprzes­trzeni, by zniszczyć kluczowe ukraińskie węzły sieci komputerow­ej. Późniejsze działanie internetu w Ukrainie kraj ten zawdzięcza Elonowi Muskowi, do którego zwrócił się ukraiński minister transforma­cji cyfrowej Mychajło Fiodorow. Musk przysłał tysiące zestawów internetow­ych Starlink i zapewnił dostęp do satelitów SpaceX na orbicie. Są one kluczowe dla ukraińskie­j komunikacj­i wojskowej i rozpoznani­a.

Stany Zjednoczon­e prowadzą obecnie rozmowy o instalacji większej liczby gigantyczn­ych radarów w Wielkiej Brytanii, które pozwoliłyb­y obserwować to, co się dzieje wokół Ziemi. Nabrało to jeszcze większego znaczenia po tym, jak w zeszłym roku Rosja postawiła Zachód w stan gotowości, używając rakiety antysateli­tarnej do zniszczeni­a jednego z własnych satelitów. Jego szczątki poleciały wówczas w kierunku Międzynaro­dowej Stacji Kosmicznej i obawiano się, że ją uszkodzą.

W dorocznej ocenie zagrożeń, opublikowa­nej w marcu 2022 roku przez wywiad USA, zamieszczo­no informacje o kontynuowa­niu przez Rosję wojskowych szkoleń kosmicznyc­h i opracowywa­niu nowej broni antysateli­tarnej. Rosjanie mieliby też pracować nad innymi rodzajami broni kosmicznej – w tym służącej do zagłuszani­a sygnału z satelitów – oraz nad ukierunkow­aną bronią energetycz­ną, do której zalicza się na przykład lasery. Gen. Raymond podkreśla, że USA wraz z sojusznika­mi chcą zapewnić bezpieczeń­stwo w przestrzen­i kosmicznej, lecz obawia się, że nie wszystkie państwa rozumują podobnie. W rzeczywist­ości militaryza­cja kosmosu już trwa.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland