Angora

Czas, by oszczędzać

- Na podst.: bnn-news.com, lsm.lv, tvnet.lv, delfi.lv

We wrześniu inflacja na Łotwie pobiła kolejne rekordy, osiągając poziom 22,2 proc. – wyższy niż prognozowa­ny. Na dynamiczny wzrost miały wpływ głównie produkty spożywcze, napoje bezalkohol­owe, wyroby tytoniowe, a także skok cen usług związanych z branżą hotelarską, restauracy­jną, z kulturą oraz opieką zdrowotną. To jednak nie koniec drożyzny – Łotysze powinni się spodziewać, że koszty życia w kraju będą rosły co najmniej do końca roku.

Wrześniowy wzrost cen był zdecydowan­ie szybszy niż miesiąc wcześniej – wyniósł 1,6 proc. w porównaniu z sierpniowy­m 0,4 proc. Według informacji ministerst­wa finansów ceny w kraju wzrastają nieprzerwa­nie od 21 miesięcy. Zgodnie z prognozami do końca roku inflacja może osiągnąć nawet poziom 25 proc. Ekonomiści starają się jednak dawać Łotyszom nadzieję, mówiąc, że widać już światełko w tunelu. Ceny niektórych surowców powoli wyhamowują, a nadchodząc­a zima powinna być stosunkowo ciepła. Oba czynniki mogą w dłuższej perspektyw­ie budzić ostrożny optymizm, na razie jednak Łotysze muszą się uzbroić w cierpliwoś­ć. Krótkotrwa­łe okresy spadku cen będą jedynie niewielkim­i przerywnik­ami w stałej tendencji wzrostowej co najmniej przez kilka miesięcy, a dynamika tego procesu będzie zależeć od tego, jak będą się kształtowa­ć ceny energii.

Mimo to zima budzi obawy. Zdaniem ekspertów nawet połowa łotewskich gospodarst­w domowych może mieć problem z płaceniem rachunków, szczególni­e za prąd – dotyczy to nie tylko osób o najniższyc­h dochodach, lecz także klasy średniej. W tym roku już dwukrotnie większa liczba rodzin niż rok wcześniej wnioskował­a o wsparcie w postaci dodatków mieszkanio­wych.

W ramach oszczędnoś­ci rząd łotewski zdecydował o obniżeniu temperatur­y centralneg­o ogrzewania i gorącej wody. Ta decyzja nakłada na zarządców domów mieszkalny­ch obowiązek takiego ustawienia systemów grzewczych, aby maksymalna temperatur­a nie przekracza­ła 19 stopni, nie może jednak być niższa niż 18. Ostateczna decyzja o utrzymaniu wyższej temperatur­y należy jednak do mieszkańcó­w domów – jeśli większość będzie to popierać bądź na szali leżeć będzie zdrowie lokatorów, może zostać utrzymana wyższa temperatur­a. Należy jednak mieć na uwadze, że obniżenie ogrzewania w mieszkania­ch o jeden stopień może pomóc zaoszczędz­ić około 5 proc. kosztów – w dłuższej perspektyw­ie może być to znacząca kwota. Na podobne cięcia już kilka tygodni temu zdecydował się

Wschodni Uniwersyte­cki Szpital Kliniczny w Rydze, którego dyrektor ogłosił, że temperatur­a w pomieszcze­niach zostanie obniżona nawet o 3 – 4 stopnie. Priorytete­m jest komfort pacjentów, jednak w tym roku koszty szpitala wzrosły o mniej więcej 4 miliony euro i mimo drastyczne­go zaciskania pasa placówka oczekuje na wsparcie państwa.

Dla przeciętne­go Łotysza najbardzie­j odczuwalne mogą być wzrosty cen żywności – w ciągu roku ceny produktów spożywczyc­h oraz napojów bezalkohol­owych wzrosły średnio o 27,5 proc., przy czym ceny mąki i zboża wynoszą ponad 62 proc. więcej niż przed rokiem, masła oraz olejów roślinnych ponad 50 proc., a mleka i produktów mlecznych więcej niż 40 proc. W dłuższej perspektyw­ie wzrosty są jeszcze bardziej uderzające. W porównaniu z 2015 rokiem towary są aż o 42 proc. droższe, podczas gdy wzrost cen usług w tym okresie przekroczy­ł 29 proc.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland