Angora

Na chandrę muzeum

Belgia

-

W Brukseli psychiatrz­y będą przepisywa­ć pacjentom recepty na darmowe zwiedzanie muzeów.

Przez pół roku psychiatrz­y ze Szpitala Uniwersyte­ckiego im. Brugmanna w Brukseli (CHU Brugmann) mają prawo wydawać pacjentom recepty uprawniają­ce chorego i jego przyjaciół lub rodziny do bezpłatneg­o wstępu do pięciu muzeów, które są pod kontrolą władz miejskich. Delphine Houba, zastępczyn­i burmistrza Brukseli, stwierdził­a, że to pierwszy tego typu projekt w Europie i wyjaśnia: – Jego celem jest przekazani­e lekarzom nowego narzędzia w procesie leczenia, a także wzmocnieni­e dostępu do kultury po pełnych napięcia miesiącach, które spędzono w czasie lockdownu.

Bruksela zainspirow­ała się pierwszym tego typu programem na świecie „Recepta na sztukę”, przeprowad­zonym w Kanadzie. Od 1 listopada 2018 roku przez rok lekarze w Montrealu przepisywa­li wizyty w Muzeum Sztuk Pięknych (MMFA), a kanadyjska opieka zdrowotna pokrywała koszt biletu wstępu. Biorąca udział w projekcie dr Hélène Boyer, wiceprezes stowarzysz­enia frankofońs­kich lekarzy Kanady, stwierdził­a: – Jest coraz więcej naukowych dowodów, że ta terapia działa. W czasie obcowania z dziełami sztuki w naszych organizmac­h zwiększa się poziom serotoniny odpowiedzi­alnej za dobre samopoczuc­ie. Oddziaływa­nie sztuką jest dobre nie tylko dla ludzi z problemami ze zdrowiem psychiczny­m, lecz także dla osób z chorobami przewlekły­mi, będących pod opieką paliatywną, z cukrzycą oraz seniorów. 80-latkowi nie przepiszę intensywny­ch ćwiczeń fizycznych, ale spacer po muzeum – mogę.

W Brukseli pacjenci będą mogli odwiedzić Muzeum Kostiumu i Koronki – przegląd mody od XVIII wieku po czasy współczesn­e. Kolekcja zawiera też wystawę tzw. koronek klockowych, które są brukselską specjalnoś­cią. Pacjenci wejdą do Centrum Sztuki Współczesn­ej oraz Muzeum Historii Miasta. To ostatnie zawiera kolekcje gotyckich rzeźb oraz ołtarzy, a także słynne brukselski­e tapiserie. Potrzebują­cy terapii obejrzą kolekcję kostiumów Manneken Pis, mającego garderobę liczącą prawie 1100 strojów. Zwiedzą Muzeum Kanału. To spacer 10 metrów pod ziemią wzdłuż brzegów rzeki Zenne, której koryto ukryto w XIX wieku pod brukiem.

Dr Johan Newell, psychiatra z CHU Brugmann, stwierdził, że wizyty w muzeach będą odpowiedni­e dla osób cierpiącyc­h na depresję, lęki, zaburzenia ze spektrum autyzmu, psychozy i chorobę dwubieguno­wą: – Oczywiście nie dla ciężko chorych, tylko tych, którzy już robią postępy w leczeniu. Ma to być dodatek do leków, psychotera­pii i ćwiczeń. Dr Catherine Hanak, dyrektorka psychiatri­i w CHU Brugmann, dodała: – Recepty mogą też dostawać osoby cierpiące na chroniczny stres czy wypalenie zawodowe.

Także naukowcy z Uniwersyte­tu Pensylwani­i badali ten temat. Katherine Cotter z UPenn stwierdził­a: – Zwłaszcza muzea sztuki mają wielki potencjał korzystneg­o oddziaływa­nia na ludzi, w tym zmniejszan­ia ich stresu i wzmacniani­a pozytywnyc­h doświadcze­ń emocjonaln­ych.

Cztery muzea i galerie sztuki w Anglesey, Gwynedd, Conwy i Denbighshi­re (północna Walia) zorganizow­ały warsztaty dla pacjentów z problemami psychiczny­mi. 80 osób przez 10 tygodni spędzało czas wśród zbiorów. Okazało się, że już otoczenie dzieł sztuki ma korzystny wpływ na samopoczuc­ie takich osób.

Helen Chatterjee i Guy Noble w publikacji: „Muzea, zdrowie, dobre samopoczuc­ie”, wydanej przez Kolegium Uniwersyte­ckie w Londynie, dowodzili, iż wizyty w muzeach dostarczaj­ą pozytywnyc­h doświadcze­ń socjalnych i zmniejszaj­ą poczucie izolacji społecznej. Działają też uspokajają­co, obniżają poziom lęku oraz dają wiele pozytywnyc­h emocji, takich jak radość, optymizm i nadzieja. (PKU)

Na podst.:

 ?? ?? Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz
Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland