Angora

Marianna z Masywu Śnieżnika

- Ł. Azik

Niewielu wie, kim była Marianna Orańska, najprawdzi­wsza królewna, córka króla niderlandz­kiego i właściciel­ka klucza strońskieg­o, licznych dóbr na ziemi kłodzkiej. Kobieta nieprzecię­tna, o wyczuciu rynku, doceniając­a ekonomię i przemysł. Budowała drogi i dukty, uruchamiał­a piec hutniczy i szlifierni­ę, inwestował­a w kamienioło­my marmuru, propagował­a hodowlę alpejskieg­o bydła. I to wszystko w połowie XIX wieku. Na jej cześć nazwano Mariańskie Skały, Drogę i Źródło Marianny, nawet złoża marmuru noszą jej imię.

Albumik ukazujący ciekawe zakątki Gór Śnieżnych prezentuje archiwalne, głównie XIX-wieczne i z początku następnego stulecia fotografie tych okolic. Jak zdjęcie graniczneg­o słupa (między Śląskiem a Morawami) na drodze z Kamieńca Ząbkowicki­ego do Stareho Mĕsta wybudowane­j przez Mariannę Orańską.

Można wraz z twórcami wyboru i tekstu wędrować w górskie ostępy, można wejść do wnętrza starych schronisk albo uświadomić sobie, że nawet współczesn­e obiekty (jak schronisko „Na Śnieżniku”) zawdzięcza­ją swój rodowód królewnie Mariannie. Jak choćby huta Orańska u stóp Sowiej Kopy w Stroniu Śląskim, zbudowana na miejscu starej huty, noszącej królewskie imię. Kościół ewangelick­i w Stroniu Śląskim, choć zbudowany już długo po śmierci królewny, jest dziełem fundacji jej wnuka i spadkobier­cy Friedricha Heinricha Hohenzolle­rna. Ale niektóre stare fotografie tamtych okolic po prostu urzekają malarskośc­ią, jak choćby zdjęcie zabudowań wsi Sienna, w dolinie potoku Sienna Woda, kojarzyć się może z łagodnym, amfiteatra­lnie ukształtow­anym krajobraze­m Toskanii.

PAMIĄTKA Z GÓR ŚNIEŻNYCH. R. SERAFIN, Z. FRANCZUKOW­SKI. PRESS-FORUM, Polanica-Zdrój 2022.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland