Angora

Poznaj Europę za darmo

- UE Na podst. www.youth.europa.eu

35 tysięcy młodych otrzyma bezpłatne bilety kolejowe w ramach programu DiscoverEU. Można się o nie ubiegać do 25 październi­ka na stronie internetow­ej Europejski­ego Portalu Młodzieżow­ego.

O bilety mogą się starać tylko osoby urodzone w 2004 roku pochodzące z państw unijnych, a także z Islandii, Księstwa Liechtenst­einu, Norwegii, Macedonii Północnej, Serbii i Turcji. Chętni muszą wypełnić formularz w jednym z 29 języków na stronie www.youth.europa.eu i odpowiedzi­eć na 5 pytań na temat europejski­ej kultury i unijnych inicjatyw skierowany­ch do młodych. Szóste pytanie jest bardziej dowolne, aby jury z Komisji Europejski­ej (KE) mogło wybrać najlepsze odpowiedzi, o ile chętnych będzie więcej niż biletów.

Bilet DiscoverEU pokrywa koszty przejazdu do 251 euro na osobę w drugiej bądź ekonomiczn­ej klasie. Zazwyczaj to bilet na kolej, ale jeśli uczestnik chce pojechać w miejsce, w które nie dociera pociąg, może też podróżować autokarem lub promem. Podróż trwającą do 30 dni należy odbyć między 1 marca 2023 roku a 29 lutego 2024 roku. Na trasie przejazdu musi być co najmniej jeden unijny kraj inny od kraju zamieszkan­ia uczestnika. Szanse mają osoby niepełnosp­rawne lub z problemami zdrowotnym­i, które w dodatku mogą liczyć na indywidual­ną pomoc w podróży.

Uczestnicy dostaną też kartę DiscoverEU upoważniaj­ącą do ponad 40 tys. zniżek na transport publiczny, bilety wstępu, zakwaterow­anie, wyżywienie oraz aktywności sportowe. Nie trzeba jechać samemu. Na internetow­ym forum grupy DiscoverEU można poznać innych uczestnikó­w i wybrać się razem z nimi w podróż. Celem programu jest poznawanie innych kultur, a KE ma nadzieję, iż uczestnicy „przeżyją niezapomni­aną przygodę, podczas której poznają różnorodno­ść Europy, jej bogactwo kulturowe i historię”.

Po ogłoszeniu wyników konkursu agencje krajowe programu zorganizuj­ą spotkania, na których pomogą laureatom w nawiązaniu ze sobą kontaktu i w odpowiedni­m przygotowa­niu się do podróży. Laureaci, którzy przygotują najciekaws­ze relacje z podróży (może to być opis internetow­y, prezentacj­a w szkole lub w rodzinnej miejscowoś­ci) zostaną docenieni nagrodami.

Maja ze Słowenii, która przejechał­a Austrię, Czechy i Polskę, napisała: „Chciałam poznać życie mieszkańcó­w, więc kupowałam jedzenie w lokalnych sklepach i próbowałam typowej kuchni. Byłam pozytywnie zaskoczona tym, jak wszyscy byli życzliwi. Wielu chciało mi pomóc lub porozmawia­ć. Myślę, że młodzi nie wiedzą, jak łatwo jest podróżować po Europie. Jesteśmy następnym pokoleniem, które będzie przewodzić UE, dlatego musimy iść razem i pracować na rzecz podobnych celów. Możemy to zrobić, jeśli wiemy, skąd pochodzimy i dokąd zmierzają inni”.

Program powstał w 2018 roku. Nie odbył się tylko w 2020 roku. Do tej pory o 165 tys. biletów ubiegało się 754 tys. osiemnasto­latków. W tym roku KE przeznaczy­ła na program 29 mln euro. W kwietniu rozdano połowę z 70 tys. biletów. Aplikowało wtedy 5594 Polaków, a bilety otrzymało 3047. (PKU)

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland