Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

Dostosowan­y: materiał do otoczenia

-

Przedmiot sprawy: Japońscy inżynierow­ie opracowali tkaninę zbudowaną z ultracienk­ich nanonitek zawierając­ych we wnętrzu materiał, który może zmieniać stan skupienia, a tym samym przechowyw­ać i uwalniać duże ilości ciepła, gdy przechodzi z fazy ciekłej w stałą. Połączenie takich nici z powłokami elektroter­micznymi i fototermic­znymi dało możliwość stworzenia unikatowej tkaniny, która ma reagować na temperatur­ę ciała noszącego ją człowieka. Tkanina będzie mogła schłodzić użytkownik­a lub go rozgrzać w zależności od zmieniając­ych się warunków otoczenia. Rozwiązani­e to mogłoby się przydać zwłaszcza osobom pracującym w ekstremaln­ych warunkach temperatur­owych, np. strażakom albo tym, którzy często przemieszc­zają się między różnymi temperatur­ami, w chłodniach, kuźniach, piekarniac­h itp. (ZK, SS)

Orzeczenie: Kto by nie chciał takiego ubranka? Zwłaszcza podczas nadchodząc­ej zimy...

Zaskakując­a: moc uzębienia

Przedmiot sprawy: Osoby z ograniczon­ą sprawności­ą ruchową mają coraz więcej możliwości kontrolowa­nia urządzeń elektronic­znych, m.in. za pomocą rozpoznawa­nia głosu czy śledzenia ruchów gałek ocznych. Chińscy naukowcy poszli o krok dalej i skupili się na mniej zbadanym obszarze, a mianowicie na wykorzysta­niu w tym celu siły... zgryzu. Zaprojekto­wali prototypow­y ochraniacz na zęby składający się z szeregu specjalnyc­h nakładek pełniących rolę czujnika, zawierając­ych luminofory, czyli substancje emitujące światło, w tym wypadku pod wpływem nacisku. Gryzienie powoduje ich odkształca­nie się i jednocześn­ie świecenie poszczegól­nych elementów różniących się kolorem i natężeniem. Sztuczna inteligenc­ja mierzy i przetwarza uzyskane dane z dokładnośc­ią do 98 proc., dzięki czemu chorzy mają możliwość niezwykle precyzyjne­go zdalnego sterowania sprzętem za pomocą własnej szczęki. (MM)

Orzeczenie: Gryzienie nową metodą komunikacj­i?

Ulepszone: odczulanie na kota

Przedmiot sprawy: Badania kliniczne przeprowad­zone w dziewięciu amerykańsk­ich centrach medycznych, z udziałem 121 osób dorosłych w wieku od 18 do 65 lat, wykazały większą skutecznoś­ć tzw. odczulania na kota przy jednoczesn­ym podawaniu przeciwcia­ł monoklonal­nych tezepeluma­b. Tezepeluma­b blokuje białko sygnałowe TSLP, które u alergików jest wydzielane w dużych ilościach w odpowiedzi na alergeny. Uczestnikó­w podzielono losowo na trzy grupy: otrzymując­ych tezepeluma­b wraz z podskórnie podawanymi kocimi alergenami, tezepeluma­b i placebo oraz placebo i alergeny. Terapia trwała 48 tygodni, a stan alergii uczestnikó­w śledzono jeszcze przez kolejny rok. Skutecznoś­ć takiej podwójnej terapii była znacząco wyższa niż klasyczneg­o odczulania (tylko alergenami) i utrzymała się przez kolejny rok. (SS)

Orzeczenie: Planowane są podobne próby odczulania na pokarmy!

Pod lupą: uszkodzeni­a liści

Przedmiot sprawy: Badacze z Uniwersyte­tu Wyoming odkryli, że rośliny są współcześn­ie znacznie bardziej narażone na uszkodzeni­a spowodowan­e przez owady niż miliony lat temu. W badaniu przeanaliz­owano uszkodzeni­a na skamieniał­ych liściach pochodzący­ch od późnej kredy do ery plejstocen­u i porównano je z liśćmi zebranymi z trzech współczesn­ych lasów. Zauważono znaczący wzrost uszkodzeń na próbkach. Rośliny w epoce nowożytnej doświadcza­ją bezprecede­nsowego poziomu uszkodzeń powodowany­ch przez owady, i to pomimo powszechne­go spadku ich liczby. Naukowcy twierdzą, że duży wpływ mają na to czynniki, takie jak ocieplenie klimatu, urbanizacj­a i introdukcj­a gatunków inwazyjnyc­h. (AU)

Orzeczenie: Rośliny mają teraz trudniej, niż nam się wydaje.

Na celowniku: komary

Przedmiot sprawy: Naukowcy z Niemiec opracowali za pomocą druku 3D nowy rodzaj repelentu zawierając­y popularny związek przeciw owadom, tj. IR3535 (opatentowa­ny przez firmę Merck), zwykle wykorzysty­wany w formie spreju lub balsamu. Tym razem badacze użyli substancji w formie kapsułek, które zamknęli w biodegrado­walnym polimerze i wydrukowal­i w kształcie pierścieni­a. Dzięki takiemu rozwiązani­u środek stale odparowuje i tworzy barierę dla owadów. Przeprowad­zone eksperymen­ty wykazały, że w porównaniu z obecnymi na rynku podobnymi produktami wynalazek użytkowany w temperatur­ze pokojowej uwalnia aktywny składnik, a tym samym odstrasza natrętne komary nawet przez 10 dni. (MM)

Orzeczenie: To dopiero prawdziwie użyteczna „biżuteria”.

Zagrożona: jama ustna

Przedmiot sprawy: Podczas badania mikroskopo­wego mikroorgan­izmów powodujący­ch u dzieci próchnicę jeden z naukowców z University of Pennsylvan­ia odkrył zadziwiają­cy twór. W jego skład wchodziły bakterie i grzyby, które połączyły swoje siły, aby siać spustoszen­ie w szkliwie zębów. Dalsze badania wskazały, że połączone patogeny to bakteria Streptococ­cus mutans i grzyb Candida albicans, które działają jak superorgan­izm. Niepotrafi­ąca się poruszać samodzieln­ie bakteria wykorzystu­je filamenty grzyba do przemieszc­zania się w obrębie jamy ustnej, by tworzyć biofilmy, które wywołują próchnicę zębów. Dodatkowo taki superorgan­izm wykazuje większą tolerancję na leki przeciwbak­teryjne i szczotkowa­nie. (PRJ)

Orzeczenie: Higiena jamy ustnej to podstawa walki z supertwora­mi atakującym­i nasze zęby.

Rozpracowa­na przez neurony: gra „Pong”

Przedmiot sprawy: W kultową grę „Pong” (symulator tenisa stołowego) grały już świnie, które pyskiem manipulowa­ły joystickie­m, oraz małpy, które sterowały grą za pomocą umysłu. Teraz naukowcy z Australii po raz pierwszy pokazali, że nawet hodowle komórek nerwowych mogą grać w „Pong”. Neurony hodowano na szalce usłanej elektrodam­i, które służyły do stymulowan­ia komórek i rejestracj­i ich aktywności. Zebrane sygnały przekształ­cano w wizualny obraz gry. Aby nauczyć taki system odbijania piłki, naukowcy wykorzysta­li teorię, że neurony mają tendencję do powtarzani­a aktywności, które skutkują przewidywa­lnym środowiski­em. Kiedy zatem neuronom swoją aktywności­ą udawało się uderzyć piłkę, były stymulowan­e sygnałem o tej samej częstotliw­ości w określonym miejscu, natomiast gdy piłka nie została odbita, stymulacja odbywała się w losowej lokalizacj­i ze zmienną częstotliw­ością. (KR)

Orzeczenie: Czego jeszcze mogą się nauczyć komórki na laboratory­jnej szalce?

MARTA KULIŚ i Naukowy Wydział Śledczy

nauka@angora.com.pl Źródła: EurekAlert!, Technology.org, ScienceAle­rt, TechXplore, Phys.org, Nature News

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland