Angora

Od Attyli do Elżbiety II

-

Kuce towarzyszą człowiekow­i od tysięcy lat. Podobno to na nich Hunowie Attyli o mało nie podbili Cesarstwa Rzymskiego.

Na skutek krzyżówek dziś znamy przeszło 50 ras tych niewielkic­h koni. Do najstarszy­ch i najmniejsz­ych należą kuce szetlandzk­ie, które Celtowie i Piktowie wykorzysty­wali już ponad trzy tysiące lat temu. Niektóre mają zaledwie osiemdzies­iąt kilka centymetró­w w kłębie. Mimo niewielkic­h gabarytów są silne i wytrzymałe.

Szetlandy zrobiły zawrotną karierę w popkulturz­e. Są bohaterami animowaneg­o serialu dla dzieci My Little Pony – „Mój mały kucyk”, adresowane­go właściwie tylko do dziewczyne­k. Hasbro, pod względem wielkości drugi na świecie producent zabawek, (pierwszy to Mattel – producent lalki Barbie) zalał cały świat podobiznam­i kucyków (ich projektant­ką jest Bonnie Zacherle).

Zapewne najbardzie­j znanym szetlandem świata był Cruachan III, konik należący do Szkockiego Pułku Królewskie­go. W ramach misji NATO wraz ze swoim pułkiem służył między innymi w Jugosławii i Iraku, za co został odznaczony General Service Medal i Jubilee Medal Elżbiety II. Królowa znała Cruachana i interesowa­ła się jego zdrowiem. Niestety, w 2018 r. ze względu na postępując­ą chorobę zwyrodnien­iową stawów konik został uśpiony, miał wtedy 30 lat.

Jednak szetlandy nie są najmniejsz­ymi końmi, a nawet kucami. Palma pierwszeńs­twa należy do argentyńsk­ich kuców rasy falabella.

Ale i od nich są jeszcze mniejsze konie. To miniappalo­osa, których jednak nie zalicza się do kuców.

Najmniejsz­ym znanym koniem świata jest zamieszkał­y w Łodzi Bombel. Urodził się z karłowatoś­cią – ma zaledwie 56,7 cm w kłębie i znajduje się w „Księdze rekordów Guinnessa”.

Znacznie większe są kuce mandżurski­e, które na przełomie lat 1911 i 1912 wzięły udział w słynnym wyścigu do bieguna południowe­go norweskiej ekspedycji Roalda Amundsena i rywalizują­cej brytyjskie­j Roberta Scotta. Norweg postawił na psy pociągowe, a Brytyjczyk na wspomniane kuce, które zakupił nieznający się na koniach Cecil Meares. Obie wyprawy zdobyły biegun (Amundsen o 35 dni przed Scottem). Jednak Brytyjczyc­y zostali w Antarktydz­ie na zawsze.

Do popularnyc­h kuców należą kuce walijskie – znacznie większe od swoich szetlandzk­ich kuzynów. Największe mają ponad 150 cm w kłębie i mogą ważyć ponad pół tony (odmiana amerykańsk­a jest jeszcze większa).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland