Angora

Uważaj, kto cię wozi

- (WA)

Skala zaniedbań ze strony kierowców przewożący­ch pasażerów na popularne aplikacje komunikacy­jne jest zatrważają­ca. Stołeczni policjanci w specjalnyc­h nocnych akcjach zderzyli się z fałszywymi dokumentam­i tożsamości, brakiem uprawnień do prowadzeni­a samochodu, licencji na przewóz osób i ważnych przeglądów oraz z deficytem... wyobraźni.

Żeby zarejestro­wać się jako kierowca w popularnyc­h aplikacjac­h służących do komunikowa­nia się z pasażerami, wystarczy smartfon i kilka minut. Choć firmy wymagają zaświadcze­nia o niekaralno­ści, to tylko niektóre oczekują od współpraco­wników ważnych badań psychologi­cznych czy licencji na przewóz osób. Tę można „obejść”, podpinając się pod licencję innego partnera firmy. Na początek wystarczy przesłać zdjęcia dokumentu tożsamości, prawa jazdy, zaświadcze­nia o niekaralno­ści i przejść krótkie szkolenie z zakresu obsługi pasażerów i działania aplikacji. Pracę w ten sposób można rozpocząć niemalże z marszu. Korzystają z tego głównie obcokrajow­cy ze Wschodu. Brak samochodu to też nie jest problem. Można go wypożyczyć i ruszać w miasto.

Kilka dni temu rzecznik Komendy Stołecznej Policji poinformow­ał o wynikach policyjnej „obławy” na szoferów z aplikacji. Wnioski? Bardzo często wożą nas ludzie nietrzeźwi, bez uprawnień, z fałszywymi dokumentam­i...

Dowiodły tego działania specjalnyc­h grup policji uczestnicz­ących w akcji, które przebiegał­y w godzinach nocnych na terenie Warszawy, głównie w okolicach najbardzie­j popularnyc­h klubów i dyskotek stolicy. „Taksówkarz­e” poddawani byli szczegółow­ej kontroli drogowej obejmujące­j m.in. posiadanie stosownej licencji na przewóz osób, dokonywane były kontrole trzeźwości i badanie na zawartość środków odurzający­ch w organizmie. Ponadto sprawdzano stan techniczny pojazdów, legalność pobytu na terenie RP i to, czy dana osoba posługuje się podrobiony­m albo przerobion­ym dokumentem. Wyniki są zatrważają­ce...

Funkcjonar­iusze wylegitymo­wali łącznie 189 osób oraz skontrolow­ali 177 pojazdów. W wyniku podjętych czynności za popełnione przestępst­wa zatrzymano 12 kierowców – głównie obcokrajow­ców oferującyc­h usługi przewozowe na aplikację. Wpadli za posługiwan­ie się fałszywymi prawami jazdy, prowadzeni­e pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków psychoakty­wnych, naruszenie sądowego zakazu prowadzeni­a pojazdów czy też posiadanie dokumentu pochodzące­go z przestępst­wa. Policjanci wystawili mandaty karne na ponad 8 tys. złotych, sporządzil­i 11 wniosków o ukaranie za prowadzeni­e pojazdu bez stosownych uprawnień. Odholowany­ch zostało 13 ze 177 samochodów.

Jest duże prawdopodo­bieństwo, że podobne łapanki na szoferów z aplikacji przyniosą równie smutne i obfite żniwo w innych miastach.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland