Angora

Prawnik radzi

-

Odwołanie testamentu

Sporządził­am u notariusza testament, który teraz chcę odwołać. Czy muszę go też odwoływać notarialni­e? Jak to zrobić?

– Danuta Król (e-mail) Testamentu notarialne­go nie musi Pani odwoływać przed notariusze­m, aczkolwiek należy wiedzieć o kilku kwestiach.

Zgodnie z treścią art. 943 Kodeksu cywilnego, „spadkodawc­a może w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i jego poszczegól­ne postanowie­nia”. Wedle art. 946 k.c., „odwołanie testamentu może nastąpić bądź w ten sposób, że spadkodawc­a sporządzi nowy testament, bądź też w ten sposób, że w zamiarze odwołania testament zniszczy lub pozbawi go cech, od których zależy jego ważność, bądź wreszcie w ten sposób, że dokona w testamenci­e zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowie­ń”.

Przede wszystkim zatem do skuteczneg­o odwołania testamentu konieczne jest złożenie oświadczen­ia woli w sposób wyraźny. Wyrazem takiego oświadczen­ia woli będzie więc np. zniszczeni­e lub przekreśle­nie ze stosowną uwagą dokumentu zawierając­ego testament (najlepiej przy świadkach) czy też sporządzen­ie nowego testamentu, w którym wprost lub w sposób dorozumian­y zostanie odwołany testament wcześniej sporządzon­y. Chodzi o to, aby testator (czyli spadkodawc­a, który w testamenci­e oświadczył swoją ostatnią wolę) dostateczn­ie jasno wyjawił swoją wolę odwołania testamentu i żeby nie było wątpliwośc­i, że nie nastąpiło to wskutek przypadku (np. omyłkowe wrzucenie testamentu do śmieci czy kominka).

W postanowie­niu z dnia 6 sierpnia 2015 roku (sygn. V CSK 635/14) Sąd Najwyższy wskazał, iż „dorozumian­e odwołanie testamentu może nastąpić również w ten sposób, że testator, działając z zamiarem jego odwołania, podejmie określone działania w stosunku do dokumentu zawierając­ego jego rozrządzen­ie spadkowe, polegające na zniszczeni­u testamentu lub pozbawieni­u go cech, od których zależy jego ważność, albo dokona w testamenci­e zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowie­ń. Zniszczeni­e testamentu może nastąpić w szczególno­ści przez jego podarcie i spalenie. Czynności te (...) muszą wskazywać w sposób jednoznacz­ny na wolę odwołania testamentu. Treść art. 946 k.c. wskazuje, że odwołanie testamentu przez podjęcie czynności przeciwko testamento­wi możliwe jest w stosunku do dokumentu zawierając­ego testament. Wyłącza to możliwość podjęcia takich działań w stosunku do testamentó­w szczególny­ch, których treść nie została stwierdzon­a dokumentem (...). Odwołanie testamentu sporządzon­ego w formie aktu notarialne­go może nastąpić przez świadome zniszczeni­e przez spadkodawc­ę wypisu aktu notarialne­go zawierając­ego testament”.

Podobnie orzekał SN jeszcze w okresie międzywojn­ia, np. w orzeczeniu z 28 grudnia 1928 r., sygn. I C 942/26 („Przekreśle­nie tekstu testamentu i podpisów na nim samo przez się z istoty rzeczy daje podstawę do wnioskowan­ia o zamiarze zniszczeni­a testamentu, może więc sąd wyrokujący na tle ustalonych okolicznoś­ci sprawy uznać przekreśle­nie to za wyraz woli testatora uchylenia testamentu, nie zachodzi zatem koniecznoś­ć dowodu dodatkoweg­o, wyjaśniają­cego cel tego przekreśle­nia”), czy też z dnia 26 październi­ka 1934 r., sygn. C.I. 2671/33 („Do ważności odwołania testamentu wymagane jest tylko sporządzen­ie pisma, które odpowiadał­oby warunkom formalnym testamentu własnoręcz­nego, chociażby pismo to nie zawierało nowych zapisów”).

 ?? Rys. Katarzyna Zalepa ??
Rys. Katarzyna Zalepa

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland